Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am un fin :)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
i96nds

Ehe... se apropie momentul de mers la biserica cu finul meu (adica viitorul fin).

Acum are 3 luni si in 2 saptamani mergem la nenea popa sa ne bage in apa.
smile.gif

Dar eu nu prea stiu ce se face la astfel de actiuni. Ma puteti ajuta cu sfaturi ?

A fost tatal copilului (un bun prieten de-al meu) si a vorbit cu preotul de la biserica. Cica taxa oficiala e de 2.600.000 lei vechi. Din cate stiu eu, o plateste nashul. Banuiesc ca mai trebuie ceva atentii pe acolo. Cui? Cum? Cat?

Am mai cumparat ceva hainutze pentru cel mic. Mai auzisem niste chestii ca trebuie sa cumpar pentru biserica insa nu am inteles exact.....
Stiu ca si sotia mea are multe indatoriri. Eu sunt cam pe langa !

Puteti sa imi spuneti din experientele voastre?

Multumesc anticipat.
driverx
Deci pe scurt....tot ce stiu eu....ca dai bani...muuuuulti bani.

Fuck, cat pot sa urasc traditiile astea idioate romanesti. Ma consolez cu gandul ca la greci par a fi si mai idioate.
XMihai
Pai din cate stiu eu: Taxa se plateste cu mosu, 70% nasu si 30% mosu (cam asa) o sa va zica popa mai exact



mai vorbim acu trebuie sa plec
driverx
Cu TVA sau fara TVA?
paulp
Teoretic, tu ca nash, esti bun de decor, si de plata.
Restu e treaba nasei wink.gif

Dar pentru ca am increstinat si eu un pui de om acu vro 2 ani: se cumpara echipament complet pentru musiu. De la pampers pina la caciula de lina ca e iarna. Pregateste vro 5 bulioane, scurt.
Apoi, luminare de botez, nu te zgirci, fa cu flori naturale, ca arata frumos, si ies misto in poza wink.gif - 1.5 mil.
Nasha o sa aiba nevoie de 1 costum pentru biserica + 1-2 toalete pentru seara la paranghelie. Aici e jale.
Tie iti ajunge un costum pentru toata ziua si noaptea, daca nu se pisha ala micu pe tine wink.gif.
La popa, taxa depinde de biserica, mi se pare enorm cit ai spus tu acolo, dar fiind vorba de Buicuresti e posibil wink.gif. Oricum sa ceri chitanta wink.gif

Ce-ar mai fi, a, da, vezi ca la baita de dupa botez (aici obiceiurile difera in furntie de zona), cotizezi pentru bunastarea puradelului. Aici bagi cit te tine punga, ca nasu trage masa.

Mai vrei sa botezi?
SerbanS
O sa te puna popa sa spui Crezul. Asa ca vorbeste cu el inainte si afla daca spune el crezul sau te pune pe tine - sa nu te trezesti ca trebuie sa il spui si nu il stii.
vijelie
La biserica trebuie sa aduci o gramada de chestii, dar nu ti le spun eu, intreaba la "asistenta" preotului. Cate bordeie, atatea obiceie, ca sa zic asa... In principiu e vorba de otet, ulei, fitil de lampa, tifon... Vezi la biserica, eu nu am intalnit in 2 locuri aceleasi "exigente"...
Ca proba practica, e posibil sa va ceara sa rostiti "Crezul" (versiune de botez crestin ortodox), dar cum toata lumea e emotionata si copii tipa, il va spune tot preotul...
Pentru copil cumpara exact ce ii trebuie (gasesti trusouri complete pe la magazinele mai scumpe sau iei pe bucati de la cele mai ieftine), nu lua 20 de camasute de aceeasi marime fiindca la varsta asta copilul creste repede si nu apuca sa le poarte pe toate, ii raman mici, deci bani aruncati. Comunica si cu parintii copilului, poate au nevoie de ceva mai scump (gen carucior cu landou, sterilizator etc) si le e jena sa-ti spuna. Mai bine iei ceva util decat paispe mii de ursuleti de care copilului nu-i va pasa decat pe la 6 luni incolo.
Tine aproape vreo 3 milioane + ceva maruntis pt omul care aduce apa. In rest, tine lumanarea inclinata sa nu te patezi cu ceara, zambeste si fii fericit: e un moment important atat pentru nasi, cat si pentru fin.
driverx
QUOTE(vijelie @ 30 Jan 2007, 14:36)
Tine aproape vreo 3 milioane + ceva maruntis pt omul care aduce apa.
*


Pooooooooooooftiiiiiiiiiiiim? Caaaaaaat? Ba.....si ortodoxia asta. Face ce face, dar tot ies taxele astea de fraieri. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
klaus
Aia cu crezu' e de fapt popa te pune sa-l citesti (pe tine sau pe nasa, cine se ofera).
In bucuresti nu e obiceiul mentionat de paul la baia de a doua zi, doar daca doreste punga la matale.
Setul de haine e obligatoriu
De asemenea si o patura/prosop de infasurare.
Nasa trebuie sa aiba oarece cunostinte de schimbat copilul, ca ea va trebui sa faca asta in biserica.
vijelie
Precizare: vreo 3 milioane pentru popa + ceva maruntis (1-2 sute mii) pentru omul care aduce apa.
Te-ai linistit, colega?
driverx
QUOTE(klaus @ 30 Jan 2007, 14:39)
Nasa trebuie sa aiba oarece cunostinte de schimbat copilul, ca ea va trebui sa faca asta in biserica.
*



@i96nds

Well, aici ai pus-o iar. Daca nu aveti copil si nevasta nu stie ce e aia copil, mai tre sa iei o papusa si o gramada de scutece si haine pe post de material didactic sa aiba pe ce invata.

Eu deja iti plang de mila smile.gif
driverx
QUOTE(vijelie @ 30 Jan 2007, 14:40)
Te-ai linistit, colega?
*



Deloc. Raman tot mai traznit la fiecare post care il vad aici. I-am zis eu "muuuulti bani", dar nu ma asteptam la asa "muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulti bani".
vijelie
Daca nasa are doua maini stangi, se poate apela chiar la mama copilului. In fond ideea e o infasare cat mai rapida a copilului ud si nu etalarea (in)abilitatilor nasei smile.gif
@driverx: mai pastreaza din "uuu"-uri si pentru restaurant, dupa ceremonia religioasa, eventual si pentru scalda copilului, a doua zi... smile.gif
driverx
Nasu' nu e bun? Ca poate el se pricepe smile.gif
vijelie
Vorba aia cu "Copilul cu multe moase, ramane cu buricul netaiat" nu e chiar degeaba...
costi
alta gisca'n alta traista: moasa-i moasa , nasa-i nasa smile.gif
i96nds
Nu pot spune ca sunt expert la schimbat copiii. Deh, nu am experienta practica. E buna ideea cu papusa - de probat.

Nici sotia nu e experta la asa ceva dar ma bazez pe ea. smile.gif
tarzy
he, he, he

se face cam 1,5 ani de cand am trecut si eui prin experienta asta

popa ala cam face japca cu voi - de unde dumnezeu 2,6 mil ????!!!!!

in 2005 prin septembrie in Bucuresti la o biserica de cartier (Berceni) taxa a fiost de 260.000 lei vechi - cu chitanta si apoi restul pana la 1 mil l-am strecurat la dascal (deputy-ul popei)

se mai da ceva 50-100.000 la fumeia de sterge praful prin biserica si .... aducea apa - very important - aranjati sa va aduca apa calda - ca daca-i lasi dupa mintea lor pun apa direct de la teava si face copilul pneumonie


tu ca nas in afara de pozat (adica sa stai la pozat) nu prea ai mare lucru de facut - te tii de lumanare si faci tot ce-ti zice popa

daca vrei sa faci impresie invata crezul pe de rost, altfel nu-i bai ca te pune poap sa-l citesti

cu cadourile te-ai lamurit - trebe un echipament complet ptr ala micu (pampersi, incaltaminte, hainute, etc)

bafta multa
tribunul
Si daca te tine punga poti sa-i iei si o masina cu tractiune din spate si un garaj in dormitor langa patul mamicii... tongue.gif
Decat sa dai banii la SC BISERICA SRL mai bine-i cumperi finutului ceva.
VladG
Eu am ceva date mai recente, acum 2 saptamani am botezat un baietel.

Ce-mi amintesc:
Intr-adevar nasa le cam face pe toate si, daca nu e daja mama, i-ar prinde bine un exercitiu inainte, am vazut-o pe propria piele. A fost o faza haioasa, in fata altarului, cand popa i-a zis sa-l intoarca pe fin cu capul invers decat statea. Sotia s-a uitat la mine mi-a zis: si acum cum fac asta...?!? radmasa.gif Eu eram cu lumanarea, noroc cu o prietena care era in apropiere si a ajutat-o. smile.gif
La imbracat-dezbracat poate ajuta mama copilului, dar si aici depinde de obiceiuri, caci in unele locuri se zice ca mama nu are voie in biserica pana nu i se face o slujba speciala, de "curatare", dupa botez, "molifta". wacko.gif
Si alt antrenament pe care trebuie sa-l faca nasa e cel cu gantere biggrin.gif . E destul de greu sa tii copilul in brate pret de 1 ora, mai ales daca e mai maricel....
Taxa oficiala la biserica nu e mare, vreo 60RON, in Bucuresti. Ce e mult, e spaga popii si a celorlalti.
Dupa botez a chemat nasii PE RAND in altar si a cerut fiecaruia "dupa cat il lasa inima". Chiar habar nu aveam cat ar trebui sa dau, dar nu a vrut sa-mi zica o suma, de unde trag concluzia ca aia nu erau bani "cu chitanta". Am dat 200 RON si a parut destul de multumit.

De cumparat ptr copil trebuie sa-i iei cel putin 2 seturi de imbracaminte complete: unul ptr botez, unul ptr a doua zi, la ungerea cu mir. Recomandare: daca ai disponibili ptr asta in jur de 250-300RON, poti merge la unul din magazinele de copii din Mall, gasesti lucruri mai de calitate decat in supermarket si ai parte si de consiliere (noi de acolo am aflat majoritatea lucrurilor despre botez, ce se obisnuieste, ce trebuie sa cumparam - ului de uns, prosop de scos din apa, prosop ptr popa, etc).

Apoi mai e cadoul pe care trebuie sa-l faci finului (bani la masa sau un obiect). Daca te decizi sa-i cumperi ceva, vorbeste cu parintii, sa nu fie ceva ce au deja (noi am luat un scaun de masina, de exemplu)

De lumanare s-a mai zis, cam 150RON...

Nu uita suzeta, ca altfel o sa faca galagie pe acolo smile.gif

A doua zi trebuie sa mergeti la fini acasa, sa-i faceti baita si sa-l ungeti cu uleiul sfintit la botez, mirul.

Cam asta imi aduc aminte din "organizatorice", in rest voie buna si noroc! happy.gif

sinaxis
Mai, mai!
1. nasule invata Crezul. Eu ii pun sa-l zica. Ii las sa o bage pe maneca bine daca nu-l stiu, apoi le dau cartea sa-l citeasca. Dar e un minus. Ce parinte spiritual ii fi tu daca nu iti cunosti credinta!
2. taxe mari prin Bucuresti. La noi taxa de botez e de 50 lei. Atat!
3. vad pe unii tare darnici cu popa: 200 lei pt un botez de un nas... hmm, dar ce ma bag eu, poate aveti de unde si sunteti darnici smile.gif
klaus
Da, da, invatati crezul, ca pe ala l-a zis si nasul lui Isus la botezul in apa Iordanului.
A.. A... ups, cred ca asta era din alt film... Cred ca un film de la Niceea
tarzy
QUOTE(sinaxis @ 30 Jan 2007, 17:33)
Mai, mai!
1. nasule invata Crezul. Eu ii pun sa-l zica. [Ii las sa o bage pe maneca bine daca nu-l stiu, apoi le dau cartea sa-l citeasca. Dar e un minus. Ce parinte spiritual ii fi tu daca nu iti cunosti credinta!
........
*



ca omul patit ... zic si ....

si bine-ti sade asa parinte???? sa pui pe bietul credincios la-ncurcatura

treaba asta e drept ca se calca pe picere cu vre-una din alea 10 porunci da .... nici prea crestineste nu e
sinaxis
Klaus: e Niceo-constantinopolitan ca e formulat pe parcursul a doua sinoade ecumenice Niceea 325 si Constantinopol 381. Marturisirea asta de credinta e simbol si e obligatorie pentru cei ce vor sa intre in Biserica Ortodoxa. Nasul marturiseste pentru fin si se angajeaza ca finul si-l va insusi corect.
Botezul lui Ioan nu are nimic de-a face cu botezul ca Taina, e doar o simpla preinchipuire.

Tarzy nu stiu cum imi sade mie, dar nasului cum ii sade?! Si e crestineste 100% sa NU faci botezul cu atari nasi, dar... mi-e mie rusine de rusinea lui...
BlaueCorsa
Taxa de botez. Asta e foarte crestineste. Chiar, cat e taxa de inmormantare?!

Edit: 200 RON am dat si eu la botez, tot in Bucuresti.
sinaxis
Taxele, contributii voi le hotarati! (sau ar trebui sa le hotarati cu conditia sa fiti integrati in viata parohiala)
Atunci cand se stabileste bugetul parohiei, el se aproba mai intai in Consiliul parohial, apoi se supune aprobarii Adunarii parohiale, adunare din care fac parte toti barbatii majori din parohie trecuti pe listele electorale.
Asa se stabilesc taxele/contributii pentru serviciile religioase intr-o parohie. In functie de bugetul parohial; de aceea nu-s uniforme.
Ca tu vrei sa-i dai popii 200 de lei peste taxa/contributie... asta e treaba ta.
La noi, blaueCorsa taxa/contributie pt inmormantare e tot de 50 lei.
argon
Totusi, sa nu comparam taxele din HD cu taxele din Bucuresti, ca nu se aseamana, o taxa(a se citii spaga) de bun simt aici face ca un preot din capitala sa nici sa nu se uite la tine..mai mai ca-l injuri, asa te trateaza..am avut evenimente "bisericesti" si la Bucuresti, si stiu ce vorbesc , acolo ortodoxismul a devenit o afacere banoasa din pacate...fara o spaga umflata ramai neingropat unsure.gif
angel35
Daca nu stii ce ai de facut , si cu ce sa te duci la biserica te invata popa sau o femeie de pe acolo, taxa cu spaga cu tot nu depaseste 150-200 de lei.
in rest...............haine pentru cel mic, trusou, chestii dastea
Unii iti cer sa stii crezul, altii nu
Luminarea nu este mai mult de 100 de lei din flori naturale....(depinde si unde o faci)
i96nds
Va multumesc mult pentru sfaturi. Vad ca am primit sfaturi mai mult pentru mine. Ajutati-o totusi si pe sotia mea. Unii au spus si ce trebuie sa faca ea. Insa ne-ar ajuta clar mai multe detalii si la problema asta.

Mi-a mai spus cineva de o paturica, o bucata de panza... etc.
Alydor
In scrierea de tipar, cifra sapte arata astfel: 7. Cand o scriem -insa- de mana, o taiem cu o linie orizontala... V-ati intrebat vreodata de ce?!?... Se spune ca dupa ce Dumnezeu l-a chemat pe Moise pe munte sa-i dicteze cele zece porunci, acesta i-a adunat pe oameni sa le vorbeasca despre ele. Atunci cand a ajuns la cea de a saptea porunca ('Sa nu ravnesti la nevasta aproapelui tau'), cei mai multi dintre barbati au inceput sa strige: - Taiati saptele!.. Taiati saptele!... Taiati saptele!...


Suma respectelor, Alydor....
Stefan.A
+ o bucata de fasa, un sapun (se spala parintele) si un prosop (tot pt parinte).
parca ulei s-a zis.
Eu mai am putin si 'tre sa aflu ce se face la taierea motului/ruperea turtei - cand face copilu' 1 an.
anpop
post-336-1110552475.gif Care mi-a sters postu'!?
Daca nu-i prea mare deranjul, rog un PM ...macar sa stiu de ce....
i96nds
Cum e pana la urma? Trebuie o lumanare sau doua ? Am auzit mai multe versiuni. Deja sunt nedumerit.

Cu cat timp merg inainte sa fac comanda de lumanari ? Daca merg in Amzei iau tzeapa ? Sau... unde sa merg?

Multumesc frumos.....
klaus
O lumanare.
Mergi in Amzei,sunt scumpe dar aratoase.
i96nds
Hm... uite ca am discutii cu tatal.

E adevarat ca nasul trebuie sa ia copilul de la casa parintilor si sa il duca la biserica ? Sau il duc parintii ???
hash
Vin nasii intai la parinti si de acolo pleaca toti, acu' la dus poate sa-l care alde taica-sau, dar la intors il ia nasa/nasul. Dar nu e o regula. Depinde.
mauru007
Ca sa nu mai fac un nou topic intreb pe acesta. Prin octombrie o sa fiu nas de cununie pentru un prieten. Ce "obligatii" am? Se poate sa fiu nas daca eu nu sunt casatorit? Viitorul meu fin zicea ca se poate.
argon
La ortodocsi nu poti sa fii nas de cununie daca nu esti casatorit, practic, la noi orice se poate.
CriSTI68
ce sa faci ?? SA BEI PANA CAZI SUB MASA la cati bani scoti din buzunar tongue.gif
dariusz
poti sa fii nas de cununie chiar daca nu esti casatorit! dar presupun ca te duci la nunta cu o prietena , sau poate chiar viitoarea sotie.obligatii? sa ai bani la tine
cristi.r
Stefane, zii sotiei tale sa se duca la la femeia aia de sta si vinde lumanari si iconite ! Aia face si desface ! Sa-si ia hartie si creion si sa-si noteze tot ce-i spune aia acolo ! Din ce-am vazut, nasa va duce "greul". Eu, ca tatic, stateam mai pe margine si, eventual cu camera foto ...
Iar preotul da si el indicatiile necesare la momentul respectiv.
260 RON mi se pare foarte mult, insa poate asa o fi la voi in Buc.
Cu imbracatul si dezbracatul copilului daca stie, bine, daca nu stie, iarasi bine, oricum mamica este langa nasa...
Este foarte greu sa-si aduca aminte somebody de toate micile amanunte si sa ti le expuna. Ca trebuie de-aia, de-ailalta ... prostioare d-alea mici ...

Cand te duci sa cumperi trusoul bebelusului (cred ca tot sotia face lucrul asta), o intrebi pe vanzatoare ce trebuie pentru botez.

Tu poti fi cu suportul moral, sa-ti linistesti sotia daca se panicheaza. Si ce daca nu stie Crezul ? Il va citi !

Se spune ca increstinarea unui copil mai sterge din pacate ... deci fara frica de-a va face de ras si cu Dumnezeu inainte !

Si sa nu bei mult la cumatrie ca nu mai reusesti sa numeri banii biggrin.gif !!!
Braveheart
QUOTE(mauru007 @ 8 Jun 2007, 19:43)
Ca sa nu mai fac un nou topic intreb pe acesta. Prin octombrie o sa fiu nas de cununie pentru un prieten. Ce "obligatii" am? Se poate sa fiu nas daca eu nu sunt casatorit? Viitorul  meu fin zicea ca se poate.
*




QUOTE(argon @ 8 Jun 2007, 19:47)
La ortodocsi nu poti sa fii nas de cununie daca nu esti casatorit, practic, la noi orice se poate.
*




QUOTE(dariusz @ 8 Jun 2007, 21:50)
poti sa fii nas de cununie chiar daca nu esti casatorit! dar presupun ca te duci la nunta cu o prietena , sau poate chiar viitoarea sotie.obligatii? sa ai bani la tine
*



hai sa va lamuresc un pic..poti fi (la ortodocsi) nas, indiferent de statutul conjugal, cu urmatoarele conditii:
1. sa fii ortodox
2. in cazul in care nu esti insurat, si vrei sa botezi un copil cu viitoarea ta nevasta, mare atentie! Prin botez deveniti parintii spirituali ai copilului, deci sunteti rude de gradul I intre voi si nu va mai puteti casatori religios dupa ! Deci e mai bine pt. cuplurile care inca nu s-au "luat" inca, sa se abtina de la botezuri..cat despre cei deja insurati, sau cei care nu au nici o intentie sa se casatoreasca in viitor..liberr...biggrin.gif
3. cica nu ia mai mult de 15 min sa inveti crezul...din cate stiu tre sa il spui de 3 ori..asa ca fa bine si-l invata wink.gif

..am dreptate preacuvioase (sinaxis) ? biggrin.gif
liviu_lb
Eu stiu asa:
1. Nu poti fi nas de cununie daca nu esti cununat.
2. Poti fi nas de botez indiferent daca esti cununat sau nu. Din experienta proprie va spun (nu peste tot e la fel) ca singurul rol al nasului de botez e sa tina lumanarea si sa plateasca popa. Crezul l-a spus tot nasa.
ady77
QUOTE(Braveheart @ 9 Jun 2007, 22:54)

2. in cazul in care nu esti insurat, si vrei sa botezi un copil cu viitoarea ta nevasta, mare atentie! Prin botez deveniti parintii spirituali ai copilului, deci sunteti rude de gradul I intre voi si nu va mai puteti casatori religios dupa ! Deci e mai bine pt. cuplurile care inca nu s-au "luat" inca, sa se abtina de la botezuri..cat despre cei deja insurati, sau cei care nu au nici o intentie sa se casatoreasca in viitor..liberr...biggrin.gif
*


Nu ai dreptate. Cumetrii mei s-au casatorit la o luna dupa ce mi-au botezat baiatul si nu i-a intrebat nimeni nimic.
Braveheart
QUOTE(ady77 @ 11 Jun 2007, 16:15)
Nu ai dreptate. Cumetrii mei s-au casatorit la o luna dupa ce mi-au botezat baiatul si nu i-a intrebat nimeni nimic.
*





1. Pun pariu pe ce vrei ca preotul nu stia ca ei urmeaza sa se casatoreasca, deci nu si-a mai batut capul.. - iar daca stia, atunci e grav !!
Sunt destul de in tema ca sa ma pronunt, si daca nu ma crezi ca nasii de botez nu se mai pot casatori religios dupa botez,da un PM lui sinaxis si dupa aia mai vorbim.. wink.gif
2. sa stii ca mai sunt enspe' mii de chestii care pot pune in dificultate si pe cei care au botezat de cateva ori deja..spre exp. la un botez ortodox, este obligatoriu ca si nasii sa fie ortodocsi, dar sunt sute de cazuri in care preotul nu a intrebat chestia asta dinainte si, observand in tp-ul serviciului ca nasii nu fac cruce, afla ca sunt musulmani sau mai stiu eu ce..si isi pune mana in cap..wink.gif trust me ! rolleyes.gif
ady77
Cununia religioasa

Biserica Ortodoxa Romana

Conditiile impuse de aceasta religie sunt:
- viitorii miri trebuie sa fie botezati in cadrul Bisericii Ortodoxe,
- sa nu fie rude de sange pana la gradul al VII-lea sau sa nu fie incuscriti,
- ei trebuie sa fie spovediti si cuminecati inainte de savarsirea Tainei Cununiei,
- nasii sa fie botezati si cununati in cadrul aceleiasi Biserici.

Teoretic casatoriile mixte nu se pot savarsi in Biserica Ortodoxa Romana, dar in realitate, pe plan local, cu aprobarea Episcopului locului sau a preotului locului sau a preotului paroh, se pot realiza cu conditia ca urmasii sotilor sa fie botezati in Biserica Ortodoxa Romana.
Un impediment la Cununie este a treia casatorie, Biserica Ortodoxa Romana accepta sa oficieze cununia religioasa doar de trei ori pentru aceeasi persoana.

Actele necesare sunt:
- certificatul de casatorie civila,
- adeverinta de Botez (in cazul in care una din parti nu face parte din parohia unde se va savarsi Cununia).

Taxele se percep de obicei de la nasi, care sunt considerati parintii spirituali.
Nu in ultimul rand, se cere mirilor ca inainte de Cununie sa-si fi pastrat castitatea si, bineinteles, sa fie credinciosi.

Sursa:
http://www.nunti.ro/cununia_religioasa.html

Braveheart
Imi plac oamenii ca tine care nu isi schimba parerea cu una cu doua..cum bate vantul..dar totusi..in citatul tau se vb de rudenia de sange..nu si de rudenia spirituala. Daca ai sa intrebi orice preot referitor la aspectele semnalate de mine in legatura cu botez - casatorie, ai sa te lamuresti poate mai bine si am sa te astept cu berea !
Sa mai zic in plus ca am studiat cativa ani "aspectele" astea te-as putea convinge mai mult ? probabil ca nu..asa ca mai bine intreaba si tu pe altii si apoi..mai vorbim, fara suparare..ok ? wink.gif

ady77
125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de casatorie ?

Gradele de rudenie sau rudeniile sunt de patru feluri :

A.1. Rudeniile de sange ( consangenitate ) in linie dreapta, care se opresc de la casatorie la infinit. Consangenitatea in linie dreapta se imparte in doua :

a. In linie dreapta suitoare, adica, tata- bunic - strabunic etc.
b. In linie dreapta coboratoare, adica tata -fecior - nepot -stranepot etc.

2. Rudenii de sange in linie colaterala, care se opresc de la casatorie pane la al saptelea grad inclusiv. Fratii de o mama sunt de gradul II de rudenie; verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii; verii al treilea sunt in gradul VIII de rudenie si acestia au voie sa se casatoreasca intre ei. Fratii si verii de tata vitreg sau mama vitrega, nu se pot casatori intre ei tot pana la gradul VIII inclusiv. In cazuri de nedumerire se cere sfatul si dezlegarea episcopului locului.

B. Rudenii prin incuscrire. Membrii a doua familii incuscrite nu se pot casatori pana la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii incuscrite nu se pot casatori pana la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.

C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.

D. Inrudirea prin adoptiune ( infiere ) se opreste de la casatorie pana la gradul al treilea, inclusiv. In toate cazurile cei doi tineri, dimpreuna cu parintii lor, sunt datori sa consulte pe preot si sa asculte intru totul de randuiala Bisericii fixata de Sfintii Parinti si pastrata cu atata sfintenie de inaintasii nostri.
Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm
Braveheart
QUOTE(ady77 @ 12 Jun 2007, 14:13)
125. Care sunt gradele de rudenie opritoare de casatorie ?

C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei.

Sursa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm
*



ai citat corect, intrebarea e si daca ai citit ceea ce ai citat..ia priveste acolo unde am subliniat, deci cum e ?"inrudirea spirituala din botez ..[...] intre nasi...".. si mai apoi urmeaza: "Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv" = si dupa cum ziceam, devenind nasi, 2 pers de sex opus, ortodoxe, devin rude de gradul intai.. .=> nu se mai pot casatori dupa botez ! q.e.d sleep.gif
sinaxis
Aveti dreptate si unul si celalalt smile.gif De obicei la botez e un singur nas. Daca e baiat ar trebui barbat, daca e fata ar trebui femeie. De regula e femeie, nasa. Mai trebuie o moasa. De aceea nici nu se intreaba la botez situatia maritala a nasului/nasei.
Dar daca vor amandoi sa fie nasi, se poate, si atunci se intampla ca nefiind cununati se inrudesc spiritual si e baiul spus de Barveheart.
Problema e in felul urmator: ce parinte spiritual poate fi cineva care traieste in adulter. Eu ca parinte trupesc nu mi-as da copilul pe mana unui asemenea nas...
Nu va mai contrati ca sunteti amandoi bine intentionati!
Sa va ajute Dumnezeu la cat mai multe nasii!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.