Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vitezometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
sobolan
salut ! in urma unor probleme cauzate de vitezometru am decis sa iau altu.Intrebarea e daca imi iau unul de ala cu 6 cifre la km de sus ,de ala takosan, trebuie sa mai schimb si cablu ? si daca intra in locasul celuilalt cu 5 cifre ep ?
pret ceva daca se poate !
didosdoru
Din cate stiu eu e un pic diferit ceasul de Kilometraj turcesc Takosan.In primul rand are in partea de jos decuparile doar pentru 2 becuri.Daca vrei sa schimbi ceasurile cu totul se potrivesc pe bordul de berlina.Oricum ar fi pentru ceasul turcesc iti trebuie alt tip de cablu, pentru ca nu are filet ci sistemul de cuplare rapida specific majoritatea marcilor auto.
sobolan
mersi ptr. sfat.....cred ca iau unul romanesc EP....pret stie cineva?
Muttley
Nou cred c-a ajuns pe la vreo 3 mil.
SH o suta de mii happy.gif
mihai0070
Eu am electroprecizia si ceasul de kilometraj are 6 cifre ...(999999 km inregistrare ...) masina este o nova .... nu stiu de dimensiune are bordul dar unul nou cu toate cesurile este cam 350 ron
sobolan
hai ca m-am interesat io.....un vitezometru nou e 270 ron...am luat sh tot ansamblu de ceasuri cu 20 ron....merg toate inafara de temp apa....l-am inlocuit pe ala mic de temp. apa si coste 16 ron.......am facut montaju acasa......se schimba usor tare...tre sa fie cineva sa ridice de bord.....juma de ora maxim.....problema e ca vitezometru asta indica mai mult decat celalalt.....ori asa mi se pare mie ? blink.gif .....oricum stiu ca daca era defect indica mai putin....cred ca ala care l-a avut nu degeaba s-a sticat....
madendre
nu ti se pare din cate am inteles sa dat o lege ca sa arate mai mult kilometrajul decat viteza adevarata defapt chiar au fost uni care au zis ca pe gps aveau 55 si pe ceas 60.daca vrei sa vezi eroarea daca exista cand merg pe un drum national chiama un amic si zii sa tina in mana un cronometru ear tu te vei duce constant cu 60km/h ear de la o borna cilometrica la alta este o distanta de 1km si aia va trebui sal parcurgi in 60s daca te duci cu 120km/h il parcurgi in 30s asta binenteles fara eroarea de kilometraj.

ps:sa ma corecteze cineva daca nam dreptate ca nam testat inca teoriar dar asa ar trebui sa fie.
ps2:bafta la sofat sofer1.gif
madendre
QUOTE
120km/h il parcurgi in 30s


asta nui recomandat sa mergi cu 120 mai bine cu 60 biggrin.gif
C a t a l i n
Nu e chiar lege biggrin.gif , dar oricum, toate vitezometrele de pe mașini arată puțin mai mult decât viteza reală. Kilometrajul însa ar trebui să indice corect distanța parcursă. (asta teoretic biggrin.gif )
Metoda ta de testare are multe variabile din care pot rezulta erori, deci nu e prea bună.
Chiar și GPS-ul are o anumită eroare, mai mică sau mai mare în funcție de calitatea semnalului recepționat și de numărul de sateliți captați simultan.

PS: Pune mâna pe o carte, că e vai de limba de o vorbesti sau o scrii.
madendre
QUOTE
PS: Pune mâna pe o carte, că e vai de limba de o vorbesti sau o scrii.


Bine promit că încep astăzi findcă mâine poate fi prea târziu. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.