Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: accord vs. avensis vs. vectra
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
sintax
sal. vreau sa-mi shimb masina inclin sa aleg din cele 3. nu ma intereseaza sub nici o forma second-hand. ce parere aveti? mentionez ca ma orientez pe motorizare benzina 150 cp sau apropiat ptr. fiecare marca in parte, nivel echipare top. astept sfaturile si parerile voastre. ma intereseaza ca parerea voastra la alegerea unei masini din cele 3 sa tina cont de: raport pret/ calitate/ dotari cat si situatia reviziilor, costuri intretinere etc.
vick20
am mers in Avensis full....masina e facuta in Anglia.....merge de zbarnaie...150cp....cutie 6 trepte....pacat ca in RO, importatorul aduce aceste masini ca pentru o tara subdezvoltata....adica...nu tu 4x4, nu tu navy.....si alte mici optiuni pe care le au alte tari.....
eu sunt super incantat de cum merge....trage de rupe.....foarte confortabila si in fata si in spate(imi place chiar sa merg in spate mai mult decat ca pasager in fata smile.gif )....ca fiabilitate, in topuri e dupa Honda.....

cat despre Vectra si Honda(nu ai specificat modelul) mare lucru nu cunosc.....doar ca Honda e o Honda...iar Vectra e Opel...

numai bine si gandeste-te bine pe ce dai banii! smile.gif
sintax
pun si niste info referitoare la dotari:

- accord este vorba de modelul 2.0 ES aprox. 22.566 ddp
- avensis este vb de motorizarea 2.0 L VVT-i echipare sol A/T sau executive intre 22.598 si 23.848 ddp
- vectra este vb de motorizarea 1.8 VVA echipare cosmo pret 22.500 ddp

cam asta ar fi de spus despre ele. astept parerile voastre in continuare.

si neshte attachment:......................
C a t a l i n
Fara "sh" in cuvantul nește.

Pai in primul mesaj ai zis echiparile de top, full options...
Avensis full (e drept cu mototul 2,2 diesel 150 cai) e vreo 27mii euroi cool.gif
sintax
sincer sa fiu la prima vedere tinand cont de raport pret / dotari standard / motorizare accordu' iese clar primu, dar nu stiu cum sta la alte capitole. iar din pacate nu am apucat inca sa merg la nici un test drive cu nici una dintre masini.
sintax
da ai dreptate era vb full la motorizarea respectiva......adika a accord-ului 2.0 - 150 de cai - modelul ES, care la prima vedere ma "gadila mai mult"
cristi.r
Eu zic sa faci un test drive inainte. Si relaxat ! Vezi pozitia la volan, vezi cum se-nfige cand o calci, s.a.m.d. Si sa nu-ti fie teama sa intrebi si cea mai mare stupizenie care iti vine in cap. Va fi o stupizenie de 23.000 EUR, totusi !!!
Toyota am inteles ca n-ar diferi prea mult fata de o masina europeana la intretinere.
Vectra iese din discutie, chiar daca Opel face motoare foarte fiabile pe benzina.
Accord, nu stiu.


St
QUOTE(vick20 @ 4 Feb 2007, 19:27)
importatorul aduce aceste masini ca pentru o tara subdezvoltata....adica...nu tu 4x4, nu tu navy.....si alte mici optiuni pe care le au alte tari.....

numai bine si gandeste-te bine pe ce dai banii! smile.gif
*




Si c es afaci cu navi? Sa te uiti la ecran cat de mare si frumos este?

Ia intreaba-i pe colegii de pe reno.ro care au lagune cu navi aduse de afara wink.gif

CAt despre vs. EU nu am condus niciouna din ele, nu m-am uitat la toate in showroom. Dar ce am vazut pe net sai pe strada, Opel iese primul din discutie. Si bataie mare intre Honda si Toyota, pe care o castiga acordul biggrin.gif
sintax
nu stiam ca vectra sunt asa "de praf" - pare sincer o masina faina, dar tind totusi spre accord numai din simplu fapt al dotarilor standard care sunt peste avensis sau vectra, si motorul este mai puternic.......probabil ca cel mai sigur un drive test va fi elocvent.

referitor la intretinere/ costuri/ revizi s.a ce stiti? de ce costuri ar fi vb?
honda din cate stiu eu nu prea are o retea f dezvoltata in romania in ceea ce priveste service.
C a t a l i n
O parere mai neoficiala privind politica de service/intretinere pt masinile orientale:
Japonezii (si nu numai) prefera sa "investeasca" mai mult in calitatea fabricarii masinii decat sa cheltuiasca banii pe extinderea retelei de service si trainingul personalului pentru Europa, pentru ca datorita distantei si limbii ar fi ceva costuri semnificative fata de marcile europene.
Prin urmare se pare ca la masinile provenite de acolo (ma refer la marci de acolo, intrucat masinile se produc si prin Europa, dar se fabrica ceva "mai bine" decat restul) sunt mai fiabile, si nu mergi asa des in service. Vezi topurile de fiabilitate ale marcilor de masini...
sintax
oferta la vectra reducere de 1000 euro ddp - ptr motorizare benzina, 1500 euro ddp - motorizare motorina.......in cazul asta se super merita vectra poate chiar si pe motorina 1,9 de 150 cp - echipare cosmo ajunge acum pe la 22.500 euro ddp, iar benzina 1,8 de 140 cp pe la 20.500 euro ddp. ce parere aveti? suna destul de bine ambele variante.
adip
sintax: eu as merge pe japoneza, fara discutie. Tu fa drive-test cu toate si ia-ti ce-ti place smile.gif
aphophis
vectra fara nici o discutie. daca ai dotari mult mai multe, obtii un motor mai nou, ai o retea de service-uri mult mai dezvoltata (insa nu in mod necesar mai buna), am stat putin intr-una si mi-a placut la nebunie..
body
Opelul ( parere personala ) e mai slab decat Avensis si Accord .
Fa drive test si care ti se pare mai buna ...aia o sa fie !
memyselfandI
votez pt acord !

ps: mergi la honda si ai sa ramai surprins ( in bine) de costul reviziilor.

nu inteleg sincer ce cauta vectra intre cele doua japoneze. smile.gif


bafta.
sintax
multam fain de raspunsuri baieti. o sa programez drive test si o sa va spun pareri despre toate.......oricum nu stiu ce o sa iasa din drive test....adica trecerea va fi foarte mare de la logan la vectra, accord si avensis, cred ca toate o sa para super, dasta am si preferat sa intreb, si sa aflu si alte pareri.
Cypher4laguna
O sa ai o deciezie grea de luat. Inteleg ce vrei sa avansezi de la Logan benzina la masina adevarata pe benzina... Ai de ales. Mie, de exemplu imi place Vectra, dar sunt constient ca Toyota e cea mai fiabila in testele de calitate si ca Accord este noul BMW japonez 320i (asa i se zicea la lansare).

Dintre toate astea... toate au un facelift, ceea ce inseamna ca s-ar putea sa fii frustrat la anu cand o sa apara generatia urmatoare a masinii pe care o iei tongue.gif

Ce TREBUIE sa iei in calcul:

- ce impozit platesti (cilindree) ?
- cat platesti CASCO la ele?
- jante de 17" ... asta inseamna anvelope f. scumpe, ar fi bine un set separat cu anvelope de iarna+jante tabla
- piese de schimb
- costuri service
- intervale revizii
- taxa de prima inmatriculare
- consumul mare in oras
- RCA mai mare pe cilindree mai mare

si asa se pot aduna mai multe

Ca sa revin... ce mi-as lua eu? O Honda Civic Type R biggrin.gif

Am o intrebare... iti sunt de ajus 150 CP? Eu parca as vrea ceva cu 200 CP (Mitsubishi Outlander Turbo, Subaru Forester XT)
sintax
tinand cont ca loganu' meu are decat 90 cp si probabil pe test da chiar mai putin, cred ca 150 cp o sa fie ca si cum trec de la zburat cu airbus 320 la concorde! biggrin.gif (acum sincer nu sunt genul care sa alerge masina dar parca mi-ar placea sa stiu ca daca se pune pata sa fac lucrul asta ar fi fain sa am cu ce), despre costuri nus ce sa zic, ai perfecta dreptate din acest motiv am deschis topicul ptr a afla si alte pareri si opinii, problema este inca deschisa. daca o luam logic diferente de cost (trecand peste pretul de achizitie) o sa fie asig (in special casco - dif de la 1600 cm la 1998 cm cat are accord nu poate fi f mare), si reviziile (aici o sa fie marea problema) ptr.ca legat de consum loganu consuma (din pacate) la fel de mult ca o benzinara de 120-130 cp asa ca nu poate sa fie cu f mult mai mare.

a zis cineva la un moment dat ca masinile japoneze sunt mult mai fiabile decat cele europene si deci concluzia ar fi distante mai mari intre revizii si eventual probleme, acum nus ce sa zic, sincer ramane de vazut....probabil ca cel mai bine referitor la acest aspect ne poate elucida cineva care are o astfel de masina - dar daca posesor de avensis mai gasesti posesor de accord este deja este f greu sa gasesti.

P.S:

mersi de info cu schimbarea gamei... nu m-am gandit si la lucrul asta.....adika nu vreau sa patesc ca si cu loganu...... cunoscatorii stiu ce vreau sa spun biggrin.gif
Jack Daniel's
OPEL !
LaScurt
Ma bag in discutie fiindca faci niste mici confuzii in ce priveste costurile. CASCO la o masina din clasa medie este la o valoare mult mai mare decat crezi tu - fiindca se ia in consideratie la asigurare valoarea DDP a masinii, nu capacitatea cilindrica. CASCO la o masina din clasa medie se invarte intre 1300-1700 euro pe an (asta pentru masinile enumerate de tine, fiindca daca alegi una premium, gen BMW/Audi/Mercedes, CASCO sare de 2000/an). O revizie costa intre 150 si 250 de euro (manopera/piese/ulei) la intervalele stabilite de producator (de obicei 15.000 km).

150 CP sunt suficienti pentru o masina din clasa asta. In ce priveste consumul, daca esti din Bucuresti, sa nu crezi ca e adevarat la nicio masina ce scriu producatorii la consum, trebuie sa te astepti la un consum de 14-15 in oras.

Aspectul neplacut la masinile asiatice este atunci cand ai nevoie de o piesa (din fericire, chiar sunt fiabile, nu sunt povesti, si asta se intampla rar - sa ai nevoie de vreo piesa) va trebui sa astepti in jur de 3 saptamani sa vina de peste mari si tari daca nu ai norocul sa fie pe stoc.

Desi mi-o fixasem ca target, eu am renuntat la Accord mai mult din pricina dealerului Honda care nu stie pe ce lume traieste si am ajuns in final la Hyundai Sonata.
sintax
dupa mai multe deliberari am exclus din lista opel din motive legate de: motorizare mai slaba, cele mai putine dotari standard in comparatie cu restu.
raman in cursa accord si avensis, cu toate ca la acest moment inclin spre accord (dotari standard mult mai numeroase gen full piele, trapa electrica, sistem hands fre cu bluetooth si comenzi vocale, motor 150 cp etc.), decizia finala va fi luata cel mai sigur dupa drive test. (dar cu greu cred ca o sa pot sa aleg avensis peste accord) biggrin.gif
referitor la casco o sa ma interesez la o companie de asigurari sa vad in jurul carei sume sa invarte distractia, probabil ca o sa iau in calcul daca suma este f mare si renuntarea la polita casco.
andu911
Ma ce-ati patit de vi s-a pus pata asa tare pe japoneze ? Fac pariu ca nici jumatate din cei care prefera Avensis sau Accord, nu s-au urcat vreodata intr-una. De la o vreme se mai aude cate un zvon ca cica masinile japoneze sunt fiabile si hop, toti vor japoneze.

Toyota Romania n-are piese pe stoc, in caz ca ti se strica ceva, au si ei acolo 3 lulele. In afara de asta, la japoneze mai platesti 30%. Iar daca te gandesti sa tii masina si dupa ce iese din garantie, Opel are preturi mici la piese. Nu se compara cu japonezele.

Ca design, Accord mi se pare cea mai frumoasa, dupa care Vectra, iar Avensis o consider urata cu draci.
sintax
am vazut astazi oferta la laguna 2...suna incredibil 20.600 euro ddp - motorizare de 150 cp diesel - cu urmatoarele dotari standard:

Oglinzi retrovizoare in ton cu caroseria, electrice si degivrante, asferica pe partea soferului, rabatabile electric si cu tenta albastra

Directie asistata hidraulic variabila

A.B.S. + A.F.U. (Asistenta la Franarea de Urgenta) + aprindere automata a avariilor la deceleratie puternica

Airbag-uri frontale adaptabile pentru sofer si pasager

Airbag-uri laterale torace pentru locurile din fata + airbag-uri laterale cap pentru locurile din fata si din spate

E.S.P. (Control dinamic al traiectoriei), ASR, CSV

Tetiere fata reglabile pe inaltime + 3 tetiere spate in forma de virgula, reglabile pe inaltime

Centuri fata cu reglare pe inaltime, pretensionare si limitator de efort integrat

Centuri laterale spate in 3 puncte, si limitator de efort integrat si cu pretensionare, mai putin pentru centura centrala.

Imobilizator electronic codat + C.A.R. (Inchiderea automata a usilor, portbagajului si a trapei pentru carburant la demaraj)

Deschiderea automata a usilor si pedala frana retractabila in caz de soc

Volan reglabil pe inaltime si in profunzime

Computer de bord, SBR (Seat Belt Reminder) pentru sofer si pasager

Stergatoare parbriz si luneta "inteligente" si cu senzor de ploaie

Functia "follow me home"

Aprinderea automata a farurilor

Inchidere centralizata si demaraj cu card

Geamuri electrice fata si spate

Geamuri si parbriz cu tenta

Sistem ISOFIX de prindere a scaunului copil pentru locurile pasager laterala spate

Bancheta cu spatar rabatabil si fractionabil 1/3-2/3

Torpedo iluminat si cu sistem de racire

Tablou de bord cu afisaj in limba engleza

Proiectoare de ceata

Frana de parcare automata cu consola noua, marita

Consola centrala cu spatiu de depozitare, cotiera si loc pentru depozitare CD

Priza 12V in consola centrala si prize accesorii in spatele consolei centrale cat si in portbagaj

Parasolare geamuri spate

Spoturi de lectura pe partea soferului, pasagerului, cat si pentru locurile din spate

Volan si schimbator de viteze din piele

4 jante aliaj usor

Card deschidere/inchidere si demaraj " Maini libere "

Cruise Control (Tempomat-dispozitiv pentru reglarea automata a vitezei) si limitator de viteza

Sistem de „Asistenta la parcare”

Oglinda retrovizoare interioara electrocrom

Aer conditionat cu reglare automata separata stanga/dreapta cu captor de toxicitate, parbriz atermic

Scaune fata (sofer + pasager) cu reglare electrica pe inaltime, lombara si cu incalzire

Radio CD cu MP3 4X30W si satelit de comanda pe volan

Tapiterie piele cu Alcantara


Merita oare sa fie luata in seama?
BogdanX
De ce n-ar merita?
Merita cool.gif
sintax
intreb ptr.ca (fara suparare) am auzit numai lucruri proaste despre fiabilitatea Laguna. dar ca pret este super marfa atatea dotari standard, diesel de 150 cp, nu cred ca am mai vazut o astfel de oferta pana acum.......miroase a teapa?!??!??
thunder
CASCO depinde de firma de asigurari, de ex. la BCR prima este de 5% din valoarea masinii (DDP) in primul an.

La Opel mai ai motorul diesel de 150CP care remapat ajunge lejer la 185CP
andu911
Laguna e buna, dar e scumpa la piese. Asta daca te gandesti sa o mai tii dupa ce iese din garantie.
BogdanX
QUOTE(sintax @ 7 Feb 2007, 19:40)
intreb ptr.ca (fara suparare) am auzit numai lucruri proaste despre fiabilitatea Laguna. dar ca pret este super marfa atatea dotari standard, diesel de 150 cp, nu cred ca am mai vazut o astfel de oferta pana acum.......miroase a teapa?!??!??
*



Stiam eu ca-mi bag nasu unde nu-mi fierbe oala biggrin.gif
O fi teapa ph34r.gif
Da, la restu sunt moca piesele. rolleyes.gif
sintax
hei...am zis sa nu te superi sad.gif ....doar ca mi se pare foarte eftina......la pretu asta....daca iei o benzinara decenta i ngama laguna

P.s: pai doar nu o sa o marit dupa 2 ani
BogdanX
Nu ma supar, ar fi culmea. Sunt banii tai, iei ce iti place tie mai mult.
Eu am avut o laguna1 faza 2 si un RX4 cu care am facut 70.000 si respectiv 83.000 km, fara probleme. Amandoua luate noi.
Momentan cu masina asta nu am decat 1600km, nu ma pronunt. Dar nu poti sa fi suspicios doar ca laguna are un pret mai mic decat concurenta.
Cypher4laguna
Daca iei in calcul si Laguna (2.0 dci sau 2.0 T), poti sa te uiti la parerile altora aici:

http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=45912
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=61128

Taxa vamala e de 10% (sau 9%, nu mai stiu exact), nu de 30%... dar oricum se aplica si la piese (nu mai stiu cu ce procent). Din punctul meu de vedere poti sa iti iei orice masina dar fa un drivetest pe ea inainte, apoi mergi si cere-i dealerului costurile reviziilor, apoi mergi la Generalli sau alt asigurator CASCO si verifica oferta.

P.S. Apare Laguna 3 in toamna... (oare aici e teapa pe care ai mirosit-o?).. si iarasi sunt pareri diferite... http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=52713&st=60

P.S. Ca recomandare raman la Civic Type R biggrin.gif

adip
sintax: asculta vocea ratiunii, ia o japoneza smile.gif Mai ales daca nu esti genul care-si schimba masina ca pe ciorapi.
sintax
Cypher4laguna de ce civic si nu accord? crezi ca este mai fain civic decat accord? radmasa.gif nici nu trebuie sa intreb asa ceva!!!! oricum din cate am vazut nici nu are pret pe site la honda romania .... mai mult ca sigur ca nu se aduce la noi. MASINA E BESTIALA.


P.S: multam de link referitor la laguna - nasol daca proprietari de laguna te anunta "prieteneste" sa nu cumperi - spune multe despre masina!


adip - ai perfecta dreptate nu sunt genu care schimb masina ca sosetele - din acest motiv intreb fratii pe forum. biggrin.gif vad ca si tu ai reno, chiar asa de nemultumiti sunteti de ele?
adip
sintax: eu l-am luat sh, sunt multumit de el in mare. Dar e vorba de alta clasa de pret in cazul tau, ori acolo nu cred ca e cazul de comparatii intre japoneze si frantuzoaice. Parca am mai zis, in afara de pretul mai scazut la achizitie laguna nu prea are cu ce sa vina.
In cazul meu e simplu: cand va fi masina noua nu va fi reno, pejo, citroen sau fiat. Fiindca de regula tin masina mai mult decat perioada de garantie, si prefer s-o tin pe drum decat in service. M-au corupt studiile de fiabilitate, ce sa facem...
aphophis
daca te bazezi pe studiile jd power vezi ca masoara satisfactia clientului in principal nu fiabilitatea
marius-gabriel
ia-ti honda!
vorbesc din punctul de vedere al unui detinator de honda.
sintax
salut. m-am hotarat.

masina o sa fie honda accord clar, sper eu sa fie Type S, 2,4 l, 190 cp, manuala 6 trepte, pe care sper sa reusesc sa o aduc din Ungaria (din pacate la noi medelul acesta nu prezinta interes si in concluzie ne se aduce), in momentul in care ma lamuresc cu pretul in Ungureste blink.gif asa ca putin help cine stie, am deschis un topic nou in care cer ajutor ptr. o mica traducere si cateva lamuriri, asa ca rog unul dintre moderatori sa inchida acest post.

Va multumesc ptr. raspunsurile voastre si ptr. ajutor.

sa auzim NUMAI de bine!
eurro
eu Avensis mi-as lua, in cunostinta de cauza, masina de serivicu este avensis si nu ultimul model, e silentioasa, puternica, confortabila, nu consuma extraordinar de mult, si asta pe care o folosesc are 1.6 si 105 cai, masina e din 2000 si a fost folosita de "n" soferi, si tot e ok, un prieten si-a luat anul trecut in toamna-iarna avensis, fara piele si xenoane 23.000 euro.
sintax
da era o posibilitate, dar daca te uiti la accord la optionale: motorizare 2,0 l 150 cp, ful piele, xenon, trapa electrica, scaune electrice si incalzite, comenzi pe volan, bluetooth ptr. telefon preinstalat etc. 22.600 euro ddp. eu zic ca nu se compara + ca arata mai bine accord-ul, intradevar motorizarea de 2,4 l este mai scumpa dar ai si 190 cp
DFA
190 de cai din care o să folosești 45% din ei în 90% din Km parcurși... up.gif
sintax
DFA esti rau o sa folosesc in 80% din km parcursi tongue.gif
marius-gabriel
felicitari pt alegere! smile.gif
ydaniel
recomand E 34 530:)
adip
ydaniel: De gustibus smile.gif
Din fericire pentru el, sintax a ales o japoneza foaaaaaarte fiabila, o masina cu stil, unul din putinele sedanuri frumoase din ziua de azi. Probabil tine si la imaginea lui indeajuns de mult pentru a nu arunca purcoiul de bani pe o masina de manelist. Masina nemteasca nu mai e ce a fost odata dpv fiabilitate si soliditate. In plus, la noi nemtoaica e masina de fite, de rahati in cap. O stii p-aia cu "de-as avea bani de audi mi-as lua 2 honde"? smile.gif
sintax
adip, da raspunsul il stii?

am facut rost de bani de audi si in concluzie:

- honda civic
- honda accord

este un tip pe hondafan care are semnatura asta si se pare ca, chiar a cumparat 2 honda biggrin.gif
jeffe
era o vorba, ziceau unii prin anii '80 ca Honda e BMW-ul japonezilor, acum se vorbeste din ce in ce mai mult ca BMW-ul e Honda europenilor. Accord este unul dintre cele mai frumoase si mai fiabile sedan-uri de pe piata, dar nu l-as lua. As lua o nemtoaica dintr-un singur motiv: reprezentarea proasta din Romania, iar motivele au fost expuse si de catre alti colegi...
Daca as da 20k+ pe o masina atunci as fi suficient de absurd incat sa vreau sa merg cu ea, nu sa astept piese prin service-uri ... iar japonezele cam au problema asta in Romania.
Acum vreun an m-am tamponat cu un tip, nu mare lucru: eu Cielo, aripa un pic infundata, el Honda Accord (avea cateva luni), usa spate infundata. Dupa doua luni m-am intalnit cu el din nou in trafic, eu aveam Cielo de mult timp reparat, el inca mai umbla cu usa infundata...
Din pacate, in Romania, reputatia oricarei masini bune este distrusa de service-uri ... sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.