Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mai pot circula cu masina avariata dupa 30 de zile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
realmcsar
Pe 07-01-2007 am lovit masina, aripa stanga fata fiind indoita. Am luat de la politie procesul verbal si autorizatia de reparatie, fiind programat apoi pt reparatia masinii pe 26-02-2007. Intervalul de timp dintre eliberare autorizatie si data programata pt reparatie, dupa expirarea celor 30 de zile, mai pot circula cu masina lovita?
AL
teoretic nu... practic 80% din masinile cu urme de lovituri circula bine mersi desi au trecut 30 de zile... legea e aberanta in acest caz si nu prea se inghesuie nimeni sa aplice asta... dar cine stie, poate dai de vreun zelos...
Smiley
in caz de zel exagerat, explici ca acum ai gasit-o asa in parcare si ca esti in drum spre politie, pentru a declara accidentul.
mister
Atata timp cat accidentul a fost declarat la politie iar tu ai programat masina in service, poti sa circuli fara probleme.
Smiley
mister, nu-i chiar asa. in lege scrie ca trebuie sa o repari la maxim 30 de zile de la accident. e stupid, stiu, dar asta e legea. si e de preferat ca realmcsar sa coboare din masina pregatit sa discute cu politistul, decat sa-i spuna senin " da, au trecut 30 de zile, dar ce, conteaza asta?" si sa nu inteleaga de ce ranjeste ala.
mister
Masina este programata intr-un service. D'aia am spus ca nu-s probleme. Ar trebui sa aiba o nota sau o comanda de la service in care sa fie scris motivul intrarii in service. Cat despre politist si lege, ai dreptate.
andu911
Nu arata talonu. Daca il arati, o sa iti dea o amenda foarte maaareee si o sa ti-l retina. Zici ca ai uitat actele acasa, inclusiv procesu verbal/autorizatia. M-au oprit pe mine, dar am scapat mai usor. laugh.gif

Daca nu arati actele, risti 2 puncte penalizare si amenda de vreo 70 ron cred.
disaster
Ca sa nu deschid alt topic. In decembrie 2005 un tico mi-a spart bara spate. Am fost la politie, la asigurare si s-a rezolvat totul fara probleme. Partea mai interesanta abia acum vine. Este vorba de masina de la semnatura (dacia liberta). In service mi-au spus ca nu au bare (bari?) pt modelul asta, la piese auto am aflat ca nu se mai fabrica din '96. Asiguratorul mi-a zis ca ma poate despagubi doar daca pe factura scrie "bara spate dacia liberta". Daca se ia un nenea politist de mine ce ma fac? huh.gif
argon
Merge la fix cea de 1310, nu e chiar identica, dar nu se vede diferenta, e aiurea sa nu-ti deconteze decat bara Liberta wacko.gif
disaster
QUOTE(argon @ 7 Mar 2007, 10:17)
Merge la fix cea de 1310, nu e chiar identica, dar nu se vede diferenta, e aiurea sa nu-ti deconteze decat bara Liberta wacko.gif
*


Din pacate nu merge, liberta e mai scurta, singura care s-ar potrivi cu mici modificari e cea de nova.
StefanT
Eu o am la fel, lovita pe partea stanga. Aripa varza, far câș, bara indoita, suport far rupt in gura, am afectat si portiera, capota nu prea se mai inchide si sta saltata, spoiler crapat, proiector spart... etc. E de 27 Decembrie 2006 asa si am fost de 2 ori la bucuresti si de 2 ori la iasi in intervalul asta plus multa foiala prin oras, nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate. Am fost oprit o sg data pt centura dar nu m-a intrebat nimic de lovitura.
A, si vineri plec la Bucuresti. Abia miercurea viitoar eo repar, deci daca ma intreaba de talon ziceti sa nu-l arat? unsure.gif
FlorinG
Nu coborâ din mașină, nu arăta vreun act, ai o scuză:
-Am centură!
radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.