Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Serie gresita in talon
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
ageana
Acum cateva zile tatal meu a facut accident cu masina (un tembel a vrut sa-i taie calea). Buuuun, omul ii da asigurarea si tata se duce la compania respectiva.
Il trimit cei de la asigurari in service, si cand sa intre cu masina primeste telefon de la inspectorul constatator, cum ca nu-i mai asigura nimic compania respectiva, deoarece are acte false. Taica-miu disperat ii explica inspectorului ca masina e luate de el de noua, si e imposibil ca cineva sa-i fi schimbat seriile.
Ala nu si nu, ca nu-i mai asigura nimic. Se uita si tata la seria masinii si la talon si constata ca difera... Vine acasa, ia cartea masinii si se duce la inspector. In carte corespundeau seriile masinii, doar in talon era gresit.
Inspectorul a inteles pana la urma ca e o greseala a militiei romane, si i-a bagat masina in service.
Acum trebuie sa schimbe talonul, normal. Dar mi se pare o aberatie sa plateasca tot el pt. o greseala a unui cap de creta. Normal ar fii, sa vina la mine acasa, sa ia talonul, sa repare greseala, sa mi-l aduca inapoi, si apoi sa-si ceara scuze.
Cum ar trebui sa procedez?

Multumesc.
lucian_v
QUOTE(ageana @ 8 Feb 2007, 14:16)
Acum cateva zile tatal meu a facut accident cu masina (un tembel a vrut sa-i taie calea). Buuuun, omul ii da asigurarea si tata se duce la compania respectiva.
Il trimit cei de la asigurari in service, si cand sa intre cu masina primeste telefon de la inspectorul constatator, cum ca nu-i mai asigura nimic compania respectiva, deoarece are acte false. Taica-miu disperat ii explica inspectorului ca masina e luate de el de noua, si e imposibil ca cineva sa-i fi schimbat seriile.
Ala nu si nu, ca nu-i mai asigura nimic. Se uita si tata la seria masinii si la talon si constata ca difera... Vine acasa, ia cartea masinii si se duce la inspector. In carte corespundeau seriile masinii, doar in talon era gresit.
Inspectorul a inteles pana la urma ca e o greseala a militiei romane, si i-a bagat masina in service.
Acum trebuie sa schimbe talonul, normal. Dar mi se pare o aberatie sa plateasca tot el pt. o greseala a unui cap de creta. Normal ar fii, sa vina la mine acasa, sa ia talonul, sa repare greseala, sa mi-l aduca inapoi, si apoi sa-si ceara scuze.
Cum ar trebui sa procedez?

Multumesc.
*



In ce tara asta ? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Din pacate asa stau lucrurile aici... sad.gif
ovidiusoft
Pai du-te la politie si zi ca vrei sa ti-l schimbe pe gratis, ca au gresit. Ai incercat asa?
mister
Nu obtine nimic daca se duce la politie. Daca se sesiza greseala la ridicarea actelor se schimba talonul fara a mai plati nimic. Acum, din pacate, e tardiv.
Aceeasi eroare a patit-o un coleg pe CI personala. I-a gresit numarul scarii. Si nu prea poate sa faca ceva util cu ea. Trebuie s-o schimbe. Proces in derulare. Cheltuieli suportate de el.
mad_voly
Cand ridici actele te si atentioneaza sa verifici seriile si apoi dai cu semnatura. Trebuia sa fie atent tatal tau.
Batrânul
Vara trecuta mi-a fost furat portofelul cu toate actele (CI, permis, talon etc.). Va dati seama cât am umblat pâna le-am refacut (mai ales ca pt. permis trebuia certificat medical nou s.a.m.d.). Prima data am refacut cartea de identitate. Când am ridicat-o de la politie am verificat cu atentie numele si codul numeric personal - erau în ordine. Acasa de-abia am constatat ca era gresita adresa - cam ca în cazul talonului tau - numarul blocului era trecut drept numarul apartamentului. A trebuit sa reiau toata procedura si cheltuielile de la capat. Ti-am povestit toate astea ca sa te consolez un pic - trebuie sa refaci talonul pe cheltuiala ta.
Sa te fereasca sfântul sa nu patesti ca mine, când mi s-a gresit cadastrul si cartea funciara la o proprietate si nu se poate remedia decât printr-o instanta judecatoreasca...
Ant
Pentru CI cheltuielile se ridica la fantastica suma de 9 lei. Sa fim seriosi ...
vijelie
@Ant: multumim de informatie, dar problema omului e talonul smile.gif
DomnulK
da, tot tu platesti...doar traim in romania!
Tzache
Nu este vorba de bani ... ca nu este o suma foarte mare este vorba de timp ... care in cazul talonului e cam 3 - 4 zile lucratoare, iar problema e ca nici nu poti folosi mashina in timpu asta.
ageana
Nu stiu, mie mi se pare pur si simplu nesimtire, japca, teapa sau cum vreti voi sa-i spuneti.
Adica eu te platesc, tu faci o greseala si apoi tot eu te platesc pt. a repara greseala... Cum vine asta ?!
Astazi ma duc la polutie sa vad ce raspuns imi dau. Daca va trebui sa plateasca, sau sa stea fara masina cateva zile, tata a zis ca nu-l schimba.
CIPTUNING
Pana sa-mi cumpar masina si sa o inmatriculez mi-am schimbat numele prin decizie administrativa (probleme de familie). Permis aveam de ceva ani si era inca pe numele vechi, neschimbat inca. Tot dosarul inmatricularii, chitante, factura, C.I.,au fost depuse cu noul nume. Cand ridic talonul, nu bag de seama ca el era pe numele vechi (obisnuinta!). Abia acasa, vad stupefiat, si nu inteleg, de ce si mai ales de unde au luat ei VECHIUL NUME. Peste un timp, le arat problema:" calculatorul nostru a fost pacalit de CNP (a ramas acelasi la ambele nume biggrin.gif ), fiind in baza lor de date cu permisul." Deci trag concluzia ca nu a citit nimeni actele din dosar, ci au mers ca pe banda. Rezolvarea mi-a dat-o acelasi ofiter:"lasi talonul la noi si in cateva zile vii dupa ala bun iar pe asta il dam ca rebut". Nu l-am lasat atunci, ca aveam nevoie de el si nici nu m-am mai prea grabit... tongue.gif Pana cand sunt sunat acasa, sa ma duc la politie sa-mi ridic documentele. Mi-au dat noul talon corect si pe cartea de id. au facut ceva urat: au taiat cu pixul numele gresit, l-au scris tot cu pixul pe ala bun si au pus stampila. wacko.gif Nu am platit nimic si mi-a ramas si talonul cu vechiul nume. IPJ BUZAU.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.