Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Honda Civic Type R
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Cypher4laguna
Nu am vazut un topic cu varianta asta: noul Civic Type R

Ce masina incredibila... astept preturile pentru Romania.
padual
ce motoare are pe ea???
M i h a i
Din datele care apar pe site la ei se pare ca este numai :
2.0 DOHC i-VTEC16v
Cilindree (cmc) 1998
Putere maxima (cp @ rpm) 200 @ 7,400
Momentul maxim (Nm @ rpm) 196 @ 5,900
Viteza maxima (km/h) 235
Acceleratie 0-100km/h (sec) 6,6
RamsesII
Desi nu e pe gusturile mele (e prea mica pt mine si e urata la exterior wink.gif ), are un interior demential! Iar motorul... hmmm! smile.gif
Cypher4laguna
Desi e "numai" motorul de pe varianta veche de 2.0 201 CP, ofera ce nu pot oferi concurentii directi> turatii ridicate si acceleratii rapide (in ciuda faptului ca nu are turbo). In clasa ei mai sunt Golf GTI, Seat Leon FR, Megane GT (225 CP turbo), Focus ST si altii. Totusi reuseste sa faca mai multe decat ei ca performante. Pe mine ma fascineaza masinuta asta.
St
Daca si masina asta e urata....
sintax
mdaaaaaaa.......e urata cu spume! mad.gif fratilor daca si asta e masina urata........
Arhimede
Am vazut un video in care honda civic type R varianta pt US in competite cu un S2000 a castigat...si in timpul schimbari treptelor turatia atingea 10 000
A l e x
Asta e putin mai decenta ca are jante mari, e mai 'tunarita' asa.

Civicul normal mi se pare oribil, dar ORIBIL. Gusturile nu se discuta, nu ? Masinile cu forme excentrice intotdeauna vor avea parte de pareri impartite.
cri123
Nu arata rau, dar tot un Megane RS mi-as lua. Parca imi place mai mult sa aiba o turbina pe motor.
2dor
Daca Civic e urata atunci celelalte masini de la clasa ei, nu exista ca masini, sunt trotinete.
Marius81
Intotdeauna am avut "a thing" pentru Honda Civic. Modelul asta arata chiar bine .....de performante nu mai vorbesc. Nu mi-ar fi deloc rusine cu ea pe langa un BMW.


L.E. - superb interiorul mellow.gif
C a t a l i n
Interiorul... wub.gif
St
Cred ca iti ia vre-o 2-3 saptamani sa te obisnuiesti cu interiorul asta biggrin.gif
C a t a l i n
Alta varianta de culoare...
catalin80
misto interiorul..mai putin nuca schimbatorului
Arhimede
Poate va ajuta astea
aphophis
interiorul mi se pare cam aruncat,cu 10.000 de locuri in care trebuie sa te uiti, cred ca nu e prea ergonomic. Masina socheaza si cam atat imho
bolek_bolek
Putere maxima (cp @ rpm) 200 @ 7,400

Wow,deci asta chiar face vvvuuuuuuiiiiiiiiiiiii.... oare pana la ce viteza ajunge cu a treia?
CGB
una din putinele masini dupa care merita sa intorc capul.
LC_TM
Mie unul imi place masina asta,plus ca urmaresc evolutia CTR-ului de la versiunea EP3 si chiar asteptam sa vad modelul nou de multa vreme.
Una neagra mi-ar placea,pacat ca nu vor avea in gama de culori galbenul.
Motorul nou are totusi puterea pe la 8000rpm si nu la 7400rpm cum a spus cineva mai sus.
C a t a l i n
Întradevăr, puterea maximă a motorului de pe Type-R, 2.0 DOHC i-VTEC16v este de 200CP@8000rpm.
Turkish
Eu am mers cu un civic. si eu credeam ca bordul e solicitant. de fapt e gandit atat de bine incat in 20 min te simti de parca o conduci de 3 ani.

o mashinutza faina dar cam piperata - ma refer la oricare dintre motorizari aici.

au testat-o baietzii vs un golf
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/fi..._v_vw_golf.html
LC_TM
Mie unul nu mi se pare tocmai piperata,arunca un ochi pe site-ul oficial honda la noi,uita-te la preturi,apoi la dotari si configureaza un golf cu motor de 2 litri(n-au de 1.8) adu-l la toate dotarile de pe honda...si apoi compara preturile,o sa ai o surpriza smile.gif .
Turkish
Pai sunt in tema, eu vorbeam de pretul civicului in general, nu in comparatie R ul cu golful.

Si in general e vreo 16k si ceva fara TVA iar la banii astia gasesti compacte dotate bine de tot. Mai mult poti gasi un accord mai putin bine dotat dar in alta clasa.

(stiu pt ca 2.4 trule meu e pe drum smile.gif)
LC_TM
Sper ca are cutie manuala si nu automata biggrin.gif .
Oricum...sa-l folosesti sanatos smile.gif si fara incidente.

A...eu nu vorbeam de R,vorbeam de sportline de 2 litri (150CP) si civic-ul de 1.8(140CP).
Zippy
QUOTE
Wow,deci asta chiar face vvvuuuuuuiiiiiiiiiiiii.... oare pana la ce viteza ajunge cu a treia?


Nu foarte mult..130-140. Are totusi 6 trepte si vrei sa le folosesti pe toate.

Vechiul CTR:
&mode=related&search=
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.