Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat in timpul mersului
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
tavis81
Salut,

Am si eu o problema cu zgomotele la Logan.

De la o vreme se aude un zgomot ca si cum as avea o piatra in roti (parca ar fi o potcoava), m-am uitat la roti si nimic nici urma de pietre...

Are cineva idee de la ce ar putea fi? E posibil sa fie de la rulmenti?
Kojak
E vorba de pietricele mici care sunt antrenate de roata si intra intre striurile de la cauciucuri. Nu dauneaza cu absolut nimic, in timp se tocesc (pietricelele) sau se desprind insa altele le vor lua locul, si tot asa
Solutie: nu mai rula cu geamul(rile) deschise daca te sacaie chestia asta, ai numeroase alternative: muzica, AC, etc.
Cand nu o sa mai auzi "potcoave" inseamna ca e timpul sa schimbi cauciucurile - s-au tocit canalele de profil.
Lamurit?
andrei_2006
QUOTE(tavis81 @ 9 Feb 2007, 13:54)
m-am uitat la roti si nimic nici urma de pietre...
*


QUOTE(Kojak @ 9 Feb 2007, 18:52)
E vorba de pietricele
*


blink.gif wacko.gif
cosming
Poate e chiar o potcoava in roti... cine stie
Kojak
La caterinca suntem cu totii buni...
Adrian78
QUOTE(Kojak @ 9 Feb 2007, 19:52)
Solutie: nu mai rula cu geamul(rile) deschise daca te sacaie chestia asta, ai numeroase alternative: muzica, AC, etc.
*


post-336-1110552475.gif La modul cel mai serios ... A/C nu trebuie sa fie zgomotos ... si al meu a fost si l-am rezolvat ... astept sa vad ce "va zice" cand vin caldurile ... peste vreo luna sau doua dupa cum merge vremea ...
Kojak
Ce inseamna zgomotos la tine? Nu se mai aude in habitaclu deloc in momentul cand turezi tr. I-a, haraitul ala clasic?
Cum l-ai rezolvat?
Ai mai scos freon din instalatie?
Al meu face cam urat in trepte inferioare de viteze(I si II) cand turez motorul, insa nu am dat importanta acestui aspect, din cate am inteles, "asa face la toate" si ar fii normal cica?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.