Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat achizitionare utilitara pana in 3.5 tone
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
ssilviu
Este nevoie la firma de o masina care sa care 5-6 oameni plus materiale multe. Deci imi trebuie un Doube Cab cu bena si am de ales intre Renault Master, Ford Transit, Iveco Daily, Fiat/Pejo cum naiba le zice. Ar mai fi Vw LT si Mercedes Sprinter dar astea doua din cate stiam au un pret astronomic. In principiu m-ar interesa costurile de intretinere sa fie cat mai mici. Ce stiti despre modelele de mai sus?

PS. O oferta interesanta ar fi si Kia k2500, la un pret mai mic decat concurenta, dar cu niste dimensiuni pe masura pretului. Dar care cred ca m-ar multumi
mauru007
Ford Tranzit. Am avut la firma si Renault Master, Citroen Jumper, Iveco, Fiat, Peugeot,fordurile au fost cele mai fiabile
ssilviu
Pai diferentele de fiabilitate sunt notabile? Poti detalia putin pentru fiecare caz in parte?
Mersi anticipat
mauru007
Nu pot detalia pentru fiecare caz in parte nu mai tin minte toate detaliile. Oricum la ford tranzit revizia se face la noi la 25.000 km la master de exemplu la 10.000 km.
Cu peogeot am avut probleme dese cu discurile de frana se ovalizau calau sau cum naiba se zice. Iveco sunt prea noi abia le-au cumparat si nu stiu cat de fiabile sunt dar soferii prefera un ford cu 100.000 km la bord unui iveco nou, la fiaturi se stricau incuietorile la usi etc. chiar nu stiu mai multe detalii.Fordurile au fost primele masini cumparate pentru activitatea de distributie cargo si curierat si au ajuns la 300.000- 400.000 km fara mari probleme la motor. Nu ma ocup eu de intretinerea parcului auto ca sa iti dau date mai concrete. Cea mai cautata masina in firma cand e vorba de primit o masina noua in platforma e fordul tranzit.
ydaniel
wub.gif vw transporter varianta cu ampatament marit.o gama larga de motorizari si fff fiabila.
ssilviu
Din pacate vw transporter nu sta foarte bine la capitolul pret/calitate. Este mai bun, insa nu cat sa merite diferenta de pret. De exemplu are dimensiuni comparabile cu Kia k2500, care este mult mai ieftina si nici la fiabilitate nu cred ca sta asa de prost.
camesibiu
Ce zici de OPEL MOVANO XLWB Crew Cab ( 1 +6 locuri ) 2,5 CDTi , dimensiuni caroserie ( bena ) 3200 x 2000 x 1700 ?
ssilviu
Este pe platforma comunca cu Renault Master. Opel pune doar motoarele. La ce pret e Opelul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.