Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan Prestige/Diesel sau SH?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
DANNIEL
Mi-as lua o masina pana in 10.500 maxim 11.000 euro.dar as lua-o pe firma lui taica-meu(leasing cabinet medical) sa zicem platind cca.6000 e avans.Sunt fff nehotarat ce masina sa cumpar...As avea doua intrebari:care e faza cu leasingul si cu ratele se scad din impozit?!) si ce m-ati sfatui sa iau in banii acestia?
lucian_v
Iar incepe.... biggrin.gif

Logan clar, nici sa nu aduci vb de altceva..... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
2dor
Nu, Logan Prestige trebuie sa fie obligatoriu. Si cu motorizare 2.0 FSI....au am gresit aia e la alta marca de masini.... blush.gif
Amedeus
Opel Astra. Neaparat. radmasa.gif
DANNIEL
Aha...faptul ca am intrebat cat se poate de serios,nu-mi produce nici un zambet la citirea posturi-lor.daca nu sunteti in stare sa intelegeti ce inseamna 'sa iti dai cu parerea' ma pot lipsi de asta.O zi buna!
C a t a l i n
Dă un SEARCH că s-a mai discutat. Fiecare vine și întreabă același lucru. Și culmea, după ce cumpară / dacă mai cumpară, dispare, nu mai spune nimic, ce a luat, dacă e mulțumit de alegerea facută etc.

Ia Loganul dCi. biggrin.gif
adister
Danniel - nu te supara asa usor, dar intelege si tu ca nu esti primul care pune aceeasi intrebare smile.gif Si nu de azi de ieri, ci de cand a aparut Loganul...Nu stiu la ce te astepti de la un forum - vrei ca noi sa hotaram pentru tine? Numai tu stii ce e mai bine pentru tine...
Cat despre leasing - daca firma tatalui tau e platitoare de TVA, leasingul e o varianta interesanta pentru ca se deduce TVA-ul. Iar ratele nu se scad din impozit ci se considera cheltuieli, care diminueaza veniturile, de unde se ajunge la un impozit mai mic catre stat.
Bafta la alegere up.gif
Amedeus
Oricat de nehotarat ai fi trebuie sa sti daca vrei masina noua sau veche. Daca vrei noua (Logan) nu stiu ce rost mai are sa intrebi de SH. Eu cand m-am hotarat ca vreau masina noua nu mi-am mai batut capul cu optiunile SH.
camesibiu
Masina noua , ai garantie normala sau extinsa . daca crezi ca vei circula mult , adica peste 15000 km pe an iti recomand diesel . Marca este in functie de banii pe care ii vrei sa-i cheltuiesti pentru achizitie si asteptarile tale de la mijlocul de transport . Eu as opta pentru credit pe nevoi personale , ca sa nu iti fie " agatata " masina de banca . daca nu esti multunit de ea o poti vinde si iti iei altceva .
DANNIEL
Multumesc de intelegere la cei din urma.pai in 10.500-11.000 de euro m-am gandit la un logan prestige/diesel full,la sh la o skoda octavia diesel(nush ce gasesc in banii acestia),golf IV...cam astea.ma cam sperie faptul ca loganul nu are caroseria galvanizata,ca din cate am citit incepe sa aiba greierasi ff repede, k nu e foarte stabila etc.e adev ca poate multe is vorbe.pe de alta parte are avantajul costurilor mai reduse la piese etc.si al garantiei.ce vreau sa intreb este:cam ce Sh as gasi pana in 11.00 EURO,cu km sa zicem pana 20-30.000?--Pt cine cunoaste piata auto de la noi.multumesc anticipat!
C a t a l i n
În acei bani nu găsești ceva bun, și în nici un caz cu kilometri reali. Ia Loganul diesel cu garanție extinsă. cool.gif
lungan
Ia o Symboala DCI in leasing. Am mers recent cu una de 65 CP si e ok. Mai zbarnaie/troncane pe ici colo dar te obisnuiesti. E putin mai scumpa decat Loganul, dar parca e si putin mai reusita. smile.gif.
In 11.000 de euro nu poti sa-ti cumperi alt diesel nou.
Daca vrei SH e misto sa-ti aduci unul din afara. Daca-l iei pe firma nu platesti TVA-ul atunci cand il cumperi. Gasesti Opel Astra H la ~8.500 euro (pret fara TVA), mai cheltuiesti vreo 300 de euro pe drum si 1.000 de euro taxa de inmatriculare pt. motorul 1.7 CDTI. E o optiune de luat in calcul wink.gif .
adip
DANNIEL:
1. masina noua: vezi ca pe reno.ro e un versus interesant, merita citit cu multa atentie. Fiindca, in functie de ce vrei de la viitoarea masina, in banii pe care vrei sa-i dai te-ai putea gandi serios la un Symbol: Logan vs. Symbol
2. SH: cred ca aici e si stiinta si noroc. Nefiind vorba de o masina in garantie iti calculezi cat vrei s-o tii si cat te costa intretinerea. Deci dupa gust, ce sa zic...
cristi.r
OFF: deci ti-ai vandut SLZ, pana la urma ? cu cat ?
Ia uite aici recomandare masina SH.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.