Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bate planetara / dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Balazsfiviorel
Acum 4 luni am constatat ca-mi bate planetara din dreapta, iar ca sa ies mai ieftin m-am dus in Tunari la marele centru de reconditionari planetare. Mi-au luat planetara originala de pe masina si mi-au montat una reconditionata de ei. Initial eu le-am propus sa-mi reconditioneze planetara mea originala (nu dura mai mult de 2 ore si eram deacord sa astept) dar nu au vrut. Iar acum constat ca planetara pusa de ei bate mai rau ca planetara mea veche de 5 ani si 80.000 de Km. Deci sfatul meu este sa va luati planetare noi din magazin chiar daca sunt mai scumpe pt ca astia din Tunari sunt niste nesimtiti:argue: "nu va pacaliti ca mine". Bafta.
dispeceru
vezi ca-n titlul topicului ai scris planerata biggrin.gif
despre tunari s-au auzit multe. unii au fost multumiti, altii nu !
si eu merg pe varianta cu planetara noua (preturi intre 350-400 ron)
GALAGIE
una de fabrica e pana in 400 ron ,iar una poloneza (speed...) e maxim 250 ron eu am dat 210 si e la fel de buna daca nu mai buna decat cea de fabrica
mihai0070
Nu stiu cum sunt palnetarele la DSN dar la nova sunt super bune cele din tunari ... cu 300 ron aschimbate amandoua + garanti un an si jumatate ... planetarele mele au un an decand le-am schimbat nu bat nu fac urat ... km nu stiu cat au dar sunt ok ... mers numai in bucuresti ...cam 90% restul afara ...
dispeceru
QUOTE(GALAGIE @ 14 Feb 2007, 11:15)
una de fabrica e pana in 400 ron ,iar una poloneza (speed...) e maxim 250 ron eu am dat 210 si e la fel de buna daca nu mai buna decat cea de fabrica
*


unde gasesc d-asta poloneza ?
Stefan_B
Planetarele "de fabrica" sunt de fapt renault. Sunt f bune, singurele probleme fiind burdufele.

Imi e destul de greu sa cred ca cele "Speed" sunt bune. 2 mil inseamna pret de fabrica de 1 mil max, ceea ce inseamna muuulta economie.

Nu cred ca e relevant un test de 1 an, in conditiile in care au fost folosite poate 10.000 Km. Cu reconditionarea, mi-am racit si eu gura de mult spunand ca e o solutie ieftina si proasta.

Asa ca eu as recomanda tot piesa originala. Era o reclama la ceasuri bune care spunea cam asa: "One does not become an [aviation] supplier by chance"... daca speed ar fi tare, ar putea deveni furnizor. Dar nu e.

DragosP
Nu prea are legătură cu DSN-ul, așa că mergem la "Diverse".
ydaniel
in tunari:cand t duci prima oara te trateAZA ca pe un rege.cand vi cu reclamatie ca pe un aurolac>NOI nu de tunari:)
GALAGIE
eu am luat-o din Bv de pe strada lunga
workarea
QUOTE(Balazsfiviorel @ 14 Feb 2007, 10:32)
Acum 4 luni ... Iar acum constat ca planetara pusa de ei bate mai rau ca planetara mea veche de 5 ani si 80.000 de Km.
*


Pai esti in garantie (18 luni). De ce nu te duci la ei?

Sincer, eu am fost multumit. Asta nu inseamna ca nu-i cred pe cei care se pling. Se pare ca e cam loterie. Dar, atita timp cit ai garantie, trebuie sa profiti.
ydaniel
garantie:))) pe asta se bazeaza toti:) am 18 luni.cand te duci: ce P^^^ mea vrei?zic angajatii:)))
Balazsfiviorel
Am fost astazi la "fratii" din Tunari si le-am explicat care e problema si bine inteles ca nu m-au crezut pana nu a mers sefu de garaj cu masina ca sa se convinga fratilor ca-mi bate planetara (ce excroci) de parca io aveam chef de plimbati. In fine pana la urma mi-au schimbato asa in scarba, dar faza tare era ca la 5 minute dupa mine venise un tip cu o solenza care la fel (isi luase si el tot teapa) dar era pt a treia oara cand venise cu planetara in garantie. Sincer mi-e frica sa mai merg tare cu masina sa nu se rupa saracia de planetara. Incredibil
ydaniel
s-a mai vorbit pe aici:) E MARE TEAPA CU GARANTIA!!!
C@talin
cu planetarele aveti grija mare ,am vazut cu ochii mei cum ,punea planera folosita scoaoa de la alta masina,la planetara veche ia dat cu vaselina de a inecat-o si porma ia pus un burduf dala nou ,cauciucu ala protector ,si gata planetara noua,si l-am intrebat pe nenea mecanic ,si acum ce faci cu ea o pui la alta masina ,el foarte calm ,da ,e buna planetara, nare nici pe dracu.am amutit
madendre
Am și eu o DACIE NOVA și am la bord 70000km.Planetarele sunt din fabrică și au inceput să bată amândouă "băteau un pic de la fostul propietar că a mers cu mașina ca la raliu"acuma chiar foarte tare in special când iau viraje strânse.Eu la anu îmi iau LOGAN așa că nu îmi iau planetare noi ca fac doar 8000km pe an.La început mam gândit să mă duc la TUNARI dar văd că și ei sunt hoții acuma.Nu vreau să dau mai mult pe planetare decât 200lei că trebuie să mai schimb și aripile de pe fața că acuma la vârsta de șapte ani șiau găsit și ei momentul să se ruginească.Ați putea sămi dați un sfat de unde alt undeva aproape de județul Sibiu aș putea să le repar. MULTUMESC
ydaniel
NU la tunari si in general la reco:)
mircea_or
Aceeasi parere ... tunari = teapa ! sunt garantate 18 luni dar mai mult de 10 - 12000 km nu tin. depinde si de noroc, eu le-am schimbat pe aman2, cea de stanga e ok pana acum si are aproape 10000, ma mir si eu ca tine, cea de dreapta e a 3 a pe care am schimat-o in 1 an, 2 la tunari ( si inca 1 la asa zisul dealer al celor din tunari, este prin popesti. numai ca aici mi-a montat 4 planetare "noi" pana am gasit una care la bracaj maxim stg/dr sa nu trozneasca usor cu roata ridicata in aer. dupa toate plimbarile astea (tunari de 3 ori + popesti) sincer recomand originale. asta e, atata costa, dar stii ca sunt bune, nu te lasa in cativa km.
mihai0070
Eu pe nova am RecoPlanet sunt ok ...
si cand am avut o problema ... am fost la ei si mi-au testat planetarele si erau ok ... problema era din unghiul de bracaj ... am remediat si nu a mai fost nimic ineregula ..dar in nici un caz nu am fost trata ca un autolac ...
a luat un tip masina am mers cu el in apropiere (cateva sute de metri) au un poligon si mi-a rotir-o in toate partile si nu pocanea nimic ... si mi-a spus sa fac unghiurile si daca am probleme vin la ei ...
mi-a spus ca daca vreau se por schimba chiar acum dar si cu altele noi face la fel ... foarte amabil ...
planetarele sunt si acum pe masina si merg ok desi sunt solicitate la maxim in fiecare zi au cam ... 8 000 max 10 000 km de cand le-am pus de anul trecut ... si nu comporta ok
soricel
sa-mi spuna si mie , rog, cineva.
1)Daca schimb planetarele trebuie sa iau si burdufuri noi?
2) Am schimbat in service burduful de la roata si cca dupa 1 luna imi bate "planetara?" si cand ma mut de pe o baanda pe alta sau cand accelerez. Poate sa se strice asa repede? Inainte de interventie nu batea deloc sad.gif
3)Am citit pe forum de burduf din plastic, la noi in GL nu au auzit de asa ceva. exista sau nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.