Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicator frana de mana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
liviu`s
Am constatat ca nu se mai aprinde la bord indicatorul pentru frana de mana. Aveti idee cum as putea remedia?
ynu22
pentru inceput verifica sigurantele si eventual contactul de la maneta finei de mana ( are acolo un "intrerupator") :inger:
Bogdanel
Daca asta nu merge, poate te-ai fericit cu un bec ars in bord. Fuga la service, ca de-aia ai garantie :wink:
xman2000
Eu am patit-o sa se aprinda(pilpiia ; se stingea) indicatorul in timpul mersului. In afara de vreun contact imperfect la frina de mina , ar putea fi o alta cauza ?
bogdan_o
Pai daca nu e de la contactul franei de mana atunci e de la beculetul din bord. Si asta nu mai intra pe garantie. Ca becurile sunt considerate consumabile. Oricum, se ajunge foarte usor la el. Trebuie data jos partea de sus a bordului si pe urma ceasurile. E foarte, foarte usor.
liviu`s
QUOTE
pentru inceput verifica sigurantele si eventual contactul de la maneta finei de mana ( are acolo un \"intrerupator\")  :inger:




Unde exact este intrerupatorul?
bogdan_o
Senzorul e in spatele franei de mana (deci inspre bancheta din spate). Daca dai la o parte mocheta care imbraca masca de plastic a franei de mana o sa vezi in fata franei de mana (sub partea de care tragi) un surb. Scoti surubul ala si dupa aia scoti masca de plastic a franei de mana. Dupa ce ai scos si masca asta, te uiti in spatele manetei si nu ai cum sa ratezi conectorul. Are un papuc care intra in el. Dar e ceva de munca, ca trebuie data la o parte mocheta.



later: am editat un pic mesajul, ca inceputul era putin neclar.
liviu`s
Multumesc.
adriang91
salut si eu am o problema:( la mine e aprins tot timpul becul de la frana de mana, am desfacut mocheca cum sa specificat mai sus am scos papucul, si lam pus la loc dar tot aprins este si cu papucu scos....

vreo solutie?
nikuniku
scoate firu de pe pompa de frana,a trecut pe avarie si sa aprins becu
adriang91
cei drept ca sa aprins becu de cand am schimbat pompa de frana:) daca bine tine minte, deci i scot firu de la pompa si il pun la loc? atata tot?
nikuniku
scoti firu si cu o cheie de 22 desfaci ICP-ul si-l insurubezi la loc sa scoti pompa de frana din avarie,fara frica ca nu ramai fara frane,daca nu poti sa desfaci ICP-ul scoti doar firu din el dar nu este bine sa mergi cu pompa in avarie,frane ai dar???
adriang91
da am frane ca nustiu ce o fost cu pompa veche ca nu mergea cum trebe adica aveam pedala cam tare si nu prindeau franele numa jos.... si cum sunt un tanar de 20 ani fara servici am cumparat o pomba la mana a2a..... si mio puso cineva nu am fost la service, daca ai putea sa imi spui mai exact cei ala ICP?
nikuniku
chestia aia cu un papuc in capat de langa aerisitoru de la pompa
adriang91
bine multumesc frumos o sa ma uit maine sa vad ce gasesc pe acolo:D ,

deci acolo i baiu nui de la frana de mana? ca eu am desfacuto azi si aia ca am crezut ca i de la papucul de acolo:)
velceani
Salut,

ii scoti contactorul ala, de pe pompa de frina si bruschezi pedala de frana (o apesi mai tare) de cateva ori apoi pui la loc si ar trebui sa dispara...

adriang91
nu exista sanse sa raman fara frana daca scot acel conector?
ngabyyy
Eu am patit acelasi lucru cand am avut placutele cu uzura mare, dupa ce le-am schimbat a ramas aprins acel senzor si cineva mi-a scos papucul acela si mi-a facut scurt cu + de la baterie cu alt fir si s-a stins...am inteles ca se blocheaza senzorul nivelului de lichid de frana...
velceani
nu va mai jucati cu scurturi pe la el si alte prostii!!!
desfaceti sonda cu o cheie, nush exact marimea, si apasati mai brusc pedala de cateva ori, si va reveni...

Nu va jucati cu franele!!!
adriang91
buna deci acum am dschis capota si am scos firu de la pomba de frana si sa stins becu dar cand lam bagat inapoi iar sa aprins, nu stiu ce sa zic sa descac sonda sau alceva mi frica sa nu raman fara frana ca e prima masina nu am exp in deastea... dar o sa incer sa rezolv sambata cand merg ajung acasa cu cineva langa mine...


multumesc foarte frumos tuturor pentru sfat si drum bun si fara probleme:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.