Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa pun de a doua scrisoare catre Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
george_slz
Vreau sa ii parasc pe cei de la Dacoserv,ca sunt neprofesionisti. Am sa pun toate amanuntele si problemele pe care nu le-am rezolvat si dimpotriva le-am si capatat din acest service si mare dealer pe deasupra.


Daca mai are cineva patanii din vina neprofesionistilor...dar numai din service-urile autorizate Dacia, sa scrie povestea ca sa o afle si aia de la Pitesti.

Adrian78
Cu ce te-au suparat cei de la Dacoserv?
george_slz
Am sa pun aici scrisoarea si ai sa vezi.

In principiu mi-au schimbat distributia fara sa intida cureaua, fara sa o intinda la parametrii(masurabili cu MOT 1505...dar pe care nu l-Au folosit...au incercat, dar nu s-au descurcat)...nu au rotit 1 mm motorul ca sa vada daca markeri cad in aceleasi puncte(au preferat sa riste pe banii mei). Acum am zgomot dinspre curele si un tremurici(la inceput era dardaiala)....

Franele....cica era din autoreglaj....au avansat un dinte la autoreglaj, au strans frana de mana(cu masina ridicata si frana lasata jos, practic frana mea merga 3 dinti la cat de herculian sunt eu cand vine vorba de tras....normal trebuie sa se limiteze dupa 12 dinti). Inutil sa spun ca frana se blocheaza pe partea drepta la fel ca inainte. Capacul-sigiliu-sertizat peste piulita de la tambur....era liber sa cada....noroc cu capacul ala de protectie.

Directia....m-am dus sa reglez directia pt ca, credeam ca de aia imi fluiera cauciucurile de iarna. Greseala....volanul sta cateva grade dreapta pt mers drept, reactioneaza mai prompt la viraj stanga si mai lenes la drepta....Ce sa fie?!

Trosnet ocazional in directie....schimbat bucse bara stabilizatoare....trosnetul se simte in toata masina, s-a intamplat ca unul din service a sesizat si el, fiind cu mine in masina, dar nu a facut nimic....

Ei bine toate astea pe banii mei....nu ai lu tata....nu ai mamei....nu ai sefului....AI MEI!
Uncle-Sam
In majoritatea service-urilor sunt lichele/neprofesionisti/hoti. Duci masina sa-ti schimbe un amortizor si ei iti schimba o gramada de piese cu altele mai proaste. Dup'aia te miri de ce stai cu masina numai prin service si injuri producatorul. Dupa accident lu' taicamiu i-au schimbat farul cu unul care avea oglinda fisurata pe interior (nu se vedea daca te uitai din exterior) si nu avea nici motorasul pt reglare. Alta data s-a dus sa-si schimbe un amortizor si i-au pus unul SH care dupa 5000 km a inceput sa curga si sa bata. Exemplele pot continua
george_slz
Ok si in conditiile de mai sus....ei imi spun la telefon ca sunt singurii din Bucuresti care au certificare TUV.
YRX
Asta este mentalitatea generala in service-uri. Eu am luat pana acum trei masini de la Dacoserv, departamentul vanzari fiind la inaltime. Service-ul, din pacate, este prost. Am fost la ei numai cu ocazia reviziilor (prima revizie, mai exact cat sa-mi pastrez garantia) gandindu-ma ca nu prea au ce sa faca rau la un schimb de filtre si ulei. Fals. Au reusit sa-mi puna aprox 200 ml ulei peste maxim, mi-au strans busonul de la baie atat de tare incat la urmatoarul schimb m-am chinuit cu un brat de 30 de cm o zi intreaga si filtrul de aer (Bosch cumparat de mine) l-au montat in bataie de joc, fara sa curete si ei putin (macar de frunze) cutia filtrului.

Cat despre certificari TUV chiar credeti ca este mare filozofie sa le obtii? Banu' de onorariu sa fie ca si TUV este societate comerciala, nu fundatie..
vijelie
Din punct de vedere al certificarii TUV, poate ca initiatorul topicului ar fi bine sa se trimita acea scrisoare in copie atat managerului de calitate Dacoserv, cat si organizatiei care a acordat certificarea. Daca tot se lauda cu recunoasterea calitatii...
george_slz
Or sa primeasca de la Dacia...

Apropo de filtre. Odata cu distributia am schimbat si uleiurile. Si cand a fost vorba de schimbat filtru de ulei, vine nenea cu cheia de filtru custom-sudata, reuseste sa scoata filtrul pus antetrior(filtron) si vrea sa il schimbe pe cel nou(tot filtron). Dar cheia aia a lui sudata si parasudata, aluneca, si s-a aratat nemultumit de faptul ca nu am adus filtru de origine, pt ca nu se potriveste cu cheia lui....Ma apuca rasul...oare aia care le da certificarile, inclusiv astia de la DaciaRenault....stiu cu ce umbla astia pe la masini?! Au idee ca nu au dispozitiv de aerisire frana in suprapresiune si nici manometre de masurat presiune la cilindrii de frana....si multe altele?! Ca daca nu, o sa afle de la mine!
Adrian78
Aoleooooo, săracul de tine. Dar ai avut ceva probleme cu ei nu glumă. Și am văzut că nu numai tu ... Nasol ... eu auzisem că sunt buni ... sincer pentru revizii si alte interventii mă orientasem și eu către ei. Acum iar m-ați pus pe gânduri ... ufff.

Adevărul este că una din cele 2 opinii după ascultarea motorului (și test de drum în cazul Dacoserv) cu zgomotul meu de culbutori a fost ... "n-are domne' nimic, e perfect normal" de mă convinsese și pe mine vreo 3-4 zile. Dar m-am gândit că fiind vorba de garanție nu vor să se complice ... se pare însă că de fapt chiar nu se pricep, din ce spuneți voi. Nasoală faza cu găsitul unui service bun ...
bae
Foarte bine george_slz, trimite scrisoarea! Asa ar trebui sa procedeze toti cei care au plecat cu masina din service mai proasta decat era la venire. Eu cand am avut probleme cu Meridian am tras un mail la VC si sa vezi pe urma ce baieti amabili, ca va rugam, ca de ce n-ati venit la noi direct, bla, bla, bla...
cristi.r
O discutie d-asta pe un forum este mai penetranta decat orice alt mijloc de reclama prin media.
Da' tare te-ai mai "parlit" cu aia. Ce naiba, man, eu stiu ca service-urile schimba mecanicii foarte des, dar chiar asa novici ? Reclamatii peste reclamatii ... alta sansa n-ai ...
eurro
hmmm, ma puneti pe ganduri cu Dacoserv-ul, la ei vreau sa imi fac revizia de 30 mii km, pana acum am fost de 2 ori la ei, si am fost multumit, cu exceptia faptului ca un nene nu mi-a pus 2 suruburi si am vazut dupa cateva zile. mi s-au parut si mie cativa dintre ei destul de aiuriti, dar am vazut si la case mai mari, probleme mai mari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.