Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei in praguri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
ATTOL
salutare.
cum da caldura, vreau sa "uleiez" o supernova (este din 2002, sh), cam peste tot unde se poate. rugamintea mea este sa-mi spuneti de unde pot procura "SDV-istica" si ce trebuie sa cer... imi imaginez ca este o pompa care ar trebui sa pulverizeze uleiul... ce alte accesorii imi mai trebuiesc?
multumesc!
2dor
Nu baga ulei. Vezi in targ ca gasesti ceara de bagat in usi. Am luat eu cand mi-au schimbat baietii pe CASCO usa stanga. Logic ca la service nu au bagat nimic in usa, era curata luna. Ceara aia e destul de groasa si merge data cu pensula pe unde vrei tu.
ATTOL
salut. de fapt, ma gandeam la un amestec de ulei cu vaselina si/sau parafina (incalzite (topite)).
am inteles faza cu ceara... e ok pentru toate locurile in care ajungi cu pensula. dar in praguri, cum o bagi?
argon
Vezi ca se gaseste ulei special la tub care adera la metal si protejeaza minim 5 ani, nu baga in nici un caz ulei ars, eu de exemplu am bagat ulei de cutie nou.
2dor
O torni. Eu am turnat in usa si cu pensula am dat pe lateralele usii. Si curge frumos sa stii. Doar ca trebuie sa bagi o sarma sa desfunzi scurgerile din praguri dupa ce incepe sa curga din ele.
ATTOL
QUOTE(argon @ 21 Feb 2007, 10:06)
...eu de exemplu am bagat ulei de cutie nou.
*

cu ce l-ai bagat? tot prin turnare, sau ai folosit un pulverizator?
argon
Nu stiu cum e la supernova, la mine sunt in interior sub mocheta cate o gaura in fiecare parte, si am bagat usor cu o palnie cu un ciot de furtun la capat, am astupat gaurile de scurgere exterioare din praguri, 3+3 la numar am turnat ulei si am facut niste ture, am destupat gaurile, nu pe asfalt ca faceam mizerie pe acolo, si gata.

Vezi ca se face mizerie, mai bine cumpara un spray penetrant special, si pulverizeaza cu ala, e mai elegant.
ATTOL
QUOTE(argon @ 21 Feb 2007, 14:35)
...mai bine cumpara un spray penetrant special, si pulverizeaza cu ala, e mai elegant.
*

aham, "tubul", era de fapt spray... abia acum m-am prins wink.gif buna treaba! imi poti spune unde ai vazut de vanzare? ...sau se gaseste pe la mai toate magazinele de profil...
a, si cam cat costa un tub? ...si cate tuburi trebuie sa iau?
danS22
2dor... da ce sa nu bagam ulei ars??? icon_mrgreen.gif
guliver
Eu mi-am facut masina anul trecut la un nene in Colentina( se ocupa de asa ceva).Ulei praguri, usi, si pulverizat pe dedesubt cu ulei.Cand am fost la service sa-mi schimb placutele si mi-au ridicat aia masina am vazut ca inca se mai cunoaste unsoarea acolo. Ideea e sa nu dai cu jet de apa puternic pe dedesubt. O mai duc si anul asta.
Alexu7
de ce nu`i bun uleiul ars? in afara de pt ca e ars? smile.gif) icon_mrgreen.gif
guliver
E f bun. Eu pe dedesubt am dat cu ulei ars. In praguri si usi am bagat de cutie
Alexu7
eu cu d`asta ars am dat prin praguri si portiere ..chiar daca faci mizerie atunci dar cel putin nu vad prin ele ...cum "se gaseste la alte bucati de dacie "
ATTOL
inca o intrebare: e musai sa se faca operatiunea asta vara, sau merge si acum?
eurro
guliver, cat te-a costat operatiunea, si mai ai datele de contact ale persoanei care ti-a efectuat operatia? as vrea sa imi fac si eu, dar nu cu mana mea icon_mrgreen.gif
george_d
Nu se recomanda folosirea uleiului de motor ars (in urma "arderii" isi schimba compozitia si devine putin acid parca).
dispeceru
QUOTE(eurro @ 22 Feb 2007, 14:18)
guliver, cat te-a costat operatiunea, si mai ai datele de contact ale persoanei care ti-a efectuat operatia? as vrea sa imi fac si eu, dar nu cu mana mea icon_mrgreen.gif
*


hai cu raspunsu ala ca poate-mi fac si eu
Duyu
QUOTE(danS22 @ 21 Feb, 18:28)
da ce sa nu bagam ulei ars???

Asa faceam eu acum vreo 2 ani cand aveam Oltcit. Cum faceam schimbu' de ulei, pe cel ars il bagam in praguri! icon_mrgreen.gif Bafta!
ydaniel
unde in targ ceara pt praguri:)
si la dacia se baga usor ori pe la capacu de la aerisire si/sau pe la gaura din caroserie de langa usa fata.
$$ilvviu
Oare daca faci o astfel de operatie la Logan pierzi garantia la caroserie? Ca la cum gandesc mecanicii lu' Peste... pui mp3, alarma... salut garantie.
ydaniel
e caca:)))
Uncle-Sam
ATTOL, e f buna ideea. Baga ulei sau alte produse anticorozive peste tot pe unde se poate. Daca repeti operatiunea cel putin o data la 2 ani (depinde ce produs folosesti), n-o sa ai probleme cu ea. Recomand sa ungi si aripile (pe interior), contraaripile pe exterior si toata podeaua masinii (tot pe exterior) cu vaselina. E o treaba murdara, dar merita la Dacii wink.gif
Ci_co
Omule nu zic ca este rau ceea ce vrei sa faci dar cati ani vrei sa tii masina ??? Nu stiu daca vei putea sa o tii tu chiar atat de mult conform standardelor de poluare si mai ales taxelor tu stii mai bine ! Si eu ma gandeam la antifonat sau sau bag si eu "ceara" ai de care vb lumea am vazut pe sub masina prin unele zone si se tine bine dar io stiu cat voi tine masina mai mult de 4 ani in niciun caz deci bani irositi degeaba si munca de pomana ..asa daca nu iti face placere sa lucrezi icon_mrgreen.gif

Hai spor la treaba si dai prin toate imbinarile masinii si mai ales pe unde sunt puncte de sudura sau lipituri acolo se impute treba ! Hai succes cu operatiunea wink.gif


Salutare,
Ci_co

LE: Daca esti din Bucuresti vezi ca in vitan gasesti ce vrea pipota ta, eu nu stiu care esste mai buna stiam ca antofonul acela cauciucat este mai bun atat stiu icon_mrgreen.gif !
Laurentziu83
postare gresita, se poate sterge
ydaniel
bai nea ionele: m-am saturat de sfaturile tale icon_mrgreen.gif .cel mai bun anticoroziv e autovopantu de la policolor.
Ci_co
QUOTE(ydaniel @ 27 Feb 2007, 20:45)
bai nea ionele: m-am saturat de sfaturile tale   icon_mrgreen.gif .cel mai bun anticoroziv e autovopantu de la policolor.
*




Are u taching to me ??? Man eu asta am folosit pentru vechea berlina l-am subtiat cu putina benzina si am pensulit toata podeaua din interior biggrin.gif !! Eu ceara aia as vrea, ca se tine bine si din cate am vazut nu se spala !!

V-am salutat,
Ci_co
eurro
eu am din fabrica ceara respectiva in praguri, cand se face putin mai cald vreau sa ii fac o verificare amanuntita, nu am probleme cu rugina de nici-un fel deocamdata, si nici nu vreau sa am, mai bine mai bag ulei, etc, decat bani. eram putin ingrijorat de gasesc pe dedesubt, dar am fost in service, am ridicat-o pe rampa si este totul ok, ce mi s-a parut haios, este ca pe subt podea peste antifonare, terosonare, si cum se mai numesc operatiile astea, am vopsea, aceeasi culoare cu cea generala a masinii. chestia asta chiar mi-a placut.
NicuEne
eu va recomand uleiul pt protectie impotriva ruginii.Vaselina incalzita si amestecata cu ulei se intareste in praguri ,astupa gaurile de scurgere si tine apa in acele zone .Eu bag cu ulei de doua ori pe an si totul este ok .La usi se poate da fata lor jos si data vaselina cu pensula ...gaurile de scurgere sunt suficient de mari in schimb in protbagaj ,in lateralele masinii (la semidublura aripilor)numai ulai ..cam 200ml in fiecare parte
guliver
QUOTE(eurro @ 22 Feb 2007, 14:18)
guliver, cat te-a costat operatiunea, si mai ai datele de contact ale persoanei care ti-a efectuat operatia? as vrea sa imi fac si eu, dar nu cu mana mea icon_mrgreen.gif
*



Scuze pentru intarziere. Da e un mic service in Colentina care se ocupa de asa ceva. Toata masina m-a costat in vara trecuta 60 ron. Te sfatuiesc sa-ti cumperi tu niste ulei de cutie ieftin. Daca vrei detalii si nr de tel de la ei astept pe pm.
ydaniel
merge orice.dar de unde ceara?
KDS
EU AM CERAT TOT LOGANUL MEU........ tongue.gif
recomand la toata lumea ceara
eurro
ai cerat tot loganul? cum vine asta?
je_design
salutare! ziceti-mi si mie va rog unde sunt gaurile de scurgere din praguri?
KDS
adica am bagat ceara peste tot......fete usi praguri podea(interior exterior)aripi(interior) si toate punctele pe care le-am considerat sensibile
PS gurile de scurgere de la parguri sunt exact in capete fata respectiv spate toata chestia ca tre sa te apleci putin in jos
ydaniel
DE UNDE ai cumparat ceara?si la ce pret???
KDS
sa spunem ca ma ocup cu asa ceva rolleyes.gif
guliver
Cat ma costa sa ceruiesti o solenza?
Alexu7
daca masina e din 2004 te costa cam 2004 lumanari wink.gif


5000/buc X 2004 = 10.020.000 RoL icon_mrgreen.gif
guliver
QUOTE(AlexU @ 2 Mar 2007, 18:16)
daca masina e din 2004 te costa cam 2004 lumanari  wink.gif
5000/buc X 2004 = 10.020.000 RoL  icon_mrgreen.gif
*


Probabil ca nu ai observat , dar nu vorbeam cu tine, asa ca " zii o cantare , dar la alta masa!"
Alexu7
sa-ti raspund serios mi-ar lua ceva caractere.. wink.gif


aprind eu cateva lumanari pt tine nu de alta dar iese banu de la "cantari" icon_mrgreen.gif
je_design
gaurile de scurgere din praguri sunt acoperite cu dopuri negre din plastic, ovale. alea nu trebuie sa le iau jos?
KDS
GULIVER ma gasesti si la sectiunea ANUNTURI sau bursa......daca cumva nu dai de mine acolo lasa-mi un PM si discutam detaliile nu vreau sa lungesc discutia aici sa nu se supere moderatorii!
je_design
va rog ma lamuriti si pe mine cu privire la gaurile de scurgere din praguri??

merci
ATTOL
am facut-o! este foarte simplu (la supernova). astupat cele sase gauri de scurgere si bagat ulei prin gaurile ovale din interior. la vara, o s-o fac cum scrie la carte (probabil cu spray)
in alta ordine de idei, intre ulei si ceara as vota pentru ulei. cred ca are un coeficient de adeziune mai mare.
p.s. la faza cu vaselina, de acord cu NicuEne...
KDS
uleiul este spalat mai repede de apa
sintax
fratilor forumisti sincer nu credeam ca o sa mai aud la dacie de bagat ulei in praguri, de dat cu sarmanzac pe sub masina si dusa apoi pe drumuri cu piatra si praf ca sa faca pe sub masina o pelicula protectoare si alte chestii dastea...............asta faceam cu tata la 1310, nu credeam ca trebe si la Golan, se pare ca m-am inselat. sunt curios si la alte masini trebe bagat ulei in praguri si alte astfel de leacuri babesti?


KDS lucrezi cumva pe la o biserica ceva radmasa.gif (fara suparare - a fost o gluma)? de unde ai luat atata ceara? banuiesc ca ti-a trebuit ceva, adica ai zis ca ai facut aproape toata masina, so......
KDS
am relatii la o biserica tongue.gif
sintax
biggrin.gif acu' sincer chiar mi se pare aiurea ca sa ajungem sa facem si la logan lucruri pe care le faceam la vechiile dacii, dasta am cumparat logan sa scap de chinurile alea.....cum venea toamna stiam ce ma asteapta: vb cu toti prietenii sa-mi faca rost de ulei de transformator, de vaselina si ma apucam si bagam ulei prin toate locurile posibile. Rusine celor de la dacia ca prin "calitatea" cu care au inzestrat masinile ne obliga sa ne intoarcem in epoca de aur a constructiilor de masini romanesti.
nh1980ro
Eu am vazut ca in praguri si pe portiere e un fel de ceara galbuie. Nu cred ca e o idee buna sa puneti ulei si , mai ales, ars (pentru ca uleiul ars e acid) peste acea ceara.
Vara ceara respectiva o sa se moaie si probabil o sa se amestece cu uleiul si iese un terci.
Daca tot vreti sa faceti ceva, mai bine verificati daca ceara e la locul ei si lasati masina in pace. Daca sunt probleme cu ceara originala, atunci mai bagati ceara, dar nu amestecati cu ulei.

La revizii se face (sau ar trebui) si inspectia caroseriei si pe dedesubt a masinii. Deci daca v-a sarit vopseaua antifonica de pe dedesubt sau vopseaua de pe caroserie ar trebui sa va zica ne-a mecanicu' si sa va zica si cum remediati.
KDS
stim toti ca avem 6 ani garantie la tabla........pitestiul va respecta aceasta garantie si va reface fiecare zona care a cedat dar va intreb oare ne convine ????
mie unul NU.. deocamdata NU IESE CA LA UZINA
ce va fii om vedea dar personal am incercat sa preintampin orice problema legata de tabla
am alesc aceeasi obtiune cu fabrica numai ca sa spunem ca am exagerat putin pt ca e fierul meu.... rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.