Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cand pot da la carnet ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
cosmin_2300
Salut ... sper ca nu incomodez ca am deschis un nou topic . Pe data de 23 mai implinesc frumoasa varsta de 18 ani . Am auzit ca pot incepe cu 3 luni inainte sa implinesc varsta de 18 ani scoala de soferi ( deci pe 23 februarie ) .
Este adevarat ? Sau ma "imbat cu apa rece" ?
Va multumesc anticipat si imi cer scuze ca am deschis un nou topic pentru intrebarea mea !!!
sefu_alx
poti sa incepi scoala legal cu 3 luni mai devreme de a face 18 ani

dosarul pentru programarea la examen il depui cand ai 18 ani si o zi

deci nu poti da examenul mai devreme

succes biggrin.gif

cosmin_2300
URAAA !!! Multumesc mult Alex biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
rolly
o mica rectificare...dosarul se poate depune si cu cateva zile inainte de a implini varsta, examenul insa e obligatoriu sa se sustina cand ai trecut de 18 ani...
maryus_83
S-a schimbat legea? Ca anul trecut stiu sigur ca trebuia sa ai 18 ani ca sa incepi scoala...
Duyu
Ma intereseaza si pe mine acest subiect...daca are cineva informatii clare asupra acestei probleme il rog sa ne lumineze... (cu sursa daca se poate). Multumesc anticipat! 1zhelp00.gif
tarzy
QUOTE(maryus_83 @ 21 Feb 2007, 20:51)
S-a schimbat legea? Ca anul trecut stiu sigur ca trebuia sa ai 18 ani ca sa incepi scoala...
*




Da
sefu_alx
QUOTE(rolly @ 21 Feb 2007, 20:33)
o mica rectificare...dosarul se poate depune si cu cateva zile inainte de a implini varsta, examenul insa e obligatoriu sa se sustina cand ai trecut de 18 ani...
*



gresit, trebuie sa ai 18 ani si o zi,am intrebat ieri instructorul si nu cred ca m-a mintit
cosmin_2300
Pana la urma sa pricep si eu ... pot sa fac scoala dar nu pot sa depun dosarul ( ce dosar? ) ? Nu am inteles asta ...
maryus_83
Dosarul se depune la politie dupa ce ai terminat cursurile scolii de soferi...
cosmin_2300
Aaaa si dupa ce depui dosarul te programeaza cand sa "dai" sala si traseul ? smile.gif
maryus_83
Exact
sefu_alx
dosarul trebuie sa il faci pe parcursul scolii si contine
fisa medicala
fisa psihologica
copie buletin
2 poze
chitanta de 5 lei la financiar
fisa de scolarizare si cere tip
cazier

cand faci 18 ani depui dosarul asta la politie (defapt ti-l depunde scoala dupa ce il semneaza) apoi te programeaza pentru examen in 2-3-4 saptamani depinde cati sunt
AlinD
Acum cativa ani scoala de soferi era "valabila" cateva luni (3 sau 6 - nu-mi mai amintesc)... Asa ca ia in calcul sa nu treaca prea mult timp de la incheierea scolii si sustinerea examenului (care se poate pica... din pacate - odata, de 2 ori, etc)
adrian.paul
Scoala este "valabila" 1 an.
cata87
cred ca poti depune dosaru mai repede de 18 ani cu cateva zile.eu l-am depus la 18 ani fara 1 saptamana.iar examenu il poti la minim 2 zile dupa ce ai facut 18 ani.
Bafta la toti!
cosmin_2300
Mai am o intrebare si nu va mai sacai la cap biggrin.gif . E adevarat ca nu treci traseul daca nu dai spaga ? blink.gif . Eu conduc de cativa ani ( desi nu am condus in oras ) , dar daca nu gresesc nu inteleg de ce m-ar pica .... gresesc ? Sau acum daca nu dai spaga nu treci oricat de bine ai conduce ? wacko.gif
driverx
Se trece...lasa spagile. Si nu te mai aburi singur ca ai condus de cativa ani, ca daca nu ai incalcat legile acestei tari, experienta ta are valoarea egala cu 0 (zero), chiar daca te-ai mai dat de ani de zile. Eventual tu vei putea trece usor examenul, daca conduci legal (adica respectand legile, ca poate esti tu mare expert la dat din schimbator, daca nu respecti legile, la fel de bine pici ca un habarnist care tot opreste motorul).

So.....hold your horses, si nu te umezi prea tare, ca vezi la sectiunea video ce patesc zmeii.
vijelie
QUOTE(cosmin_2300 @ 22 Feb 2007, 12:42)
...E adevarat ca nu treci traseul daca nu dai spaga ?...
*

Am un fost coleg de liceu care e procuror. Si a fost repartizat toooocmai in Satu Mare, el fiind din Bucuresti. Posibilitatea de a prinde un post in Capitala era activitate, rezultate bune + spaga. Si cum ai rezolvat, l-am intrebat? Pai de spaga s-a ocupat tata, iar activitate aveam fiindca semnam condica. Si ce rezultate ai avut tu, ma, acolo? il intreb eu mai la misto. Raspuns: cand era o perioada mai slaba, ORGANIZAM FLAGRANT DELICT, DE REGULA CU MITE.
In concluzie, fereasca Dumnezeu sa pici intr-un rahat din asta organizat cu vreo camera ascunsa, ca intri pe mana vreunui magistrat avid de parvenire si nu te mai scapa nimeni.
sefu_alx
depinde...cu ce poltisti cazi...stiu destui care au trecut fara spaga si destui care au fost picati pe motive "gasite"de politist..depinde cum ai noroc
driverx
Ok. ia sa te pice a doua oara, ia sa mai dai examenul inca o data dar cumva cu o camera pusa (eventual rogi colegi de suferinta daca sunteti luati mai multi deodata) si ia da tu un examen flawless, ia sa te pice din nou si sa il vedem pe gunoiu ala ce mai zice....
cosmin_2300
Eu nu am zis ca vreau sa dau bani ( nici nu am sa ii dau ... ) si nici ca sunt mare sofer !!!
Intelesesem ca nu treci daca nu ai spaga ... dar sa il fereasca Dumnezeu sa imi ceara spaga biggrin.gif . Nu m-am culcat pe o ureche ca stiu sa conduc ( desi conduc si cu spatele foarte bine , si cu fata si cum vrei tu ... dar NU in oras ... cea mai mare viteza a fost de 80 km/h pe drum de tara ) , pentru ca in oras sunt ... BATA biggrin.gif
C@talin
hai mai depinde cum ce fel am si eu cunostinte care au dat spaga ,eu nu am dat cand a fost si am mers doar 600 de metri tongue.gif ,am avut pile tongue.gif,depinde stiu si eu destui care au picat la traseu ca nu au dat spaga si a doua oara cand au dat bani la acelasi politist au trecut cu brio .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.