Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_21us
la blocul de lumini sunt poziti ( de sus in jos ) faza lunga , scurta , poziti iar jos de tot e pt "flasuri".mie faza cu flasurile nu imi face .nu stiu ce naiba are nu imi face nici cu pozitia nici fara , nici cu contact nici fara.cine stie ce poate avea ? e de la bloc sau ii lipseste vre-o conexiune.eu m-am gandit ca trebe un fir de la o borna la o alta borna de pe blocul de lumini.cine stie va rog sa imi raspundeti .
Al Cap0nE
Dar maneta iti merge mai jos de pozitii ? Daca da, pe pozitia respectiva mai tragi un fir de la faza lunga si gata, ar trebui sa mearga.
cristi_21us
maneta merge mai jos.dar unde sa trag fir ca nu sunt decat 5 borne ( minus, claxon,pozitie,lunga si scurta )
Laurentiuu
QUOTE
dar unde sa trag fir ca nu sunt decat 5 borne ( minus, claxon,pozitie,lunga si scurta )


Ai problema in blocul de lumini. Cred ca este sarita sau arsa lamela de contact.
AC
Schimba blocul de lumini. Dar nu se merita pt optiunea asta, e prea scump!
cristi_21us
dar cred ca ma duc la dezmembrari.dar mai intai de toate o iau pe a unui prieten si vad daca merge cu a lui nu i-o mai dau inapoi smile.gif)
Al Cap0nE
Incearca mai intai sa cureti cu un spray de contacte. Eu am avut probleme cu semnalizarea si dupa ce i-am facut un dus cu un spray din asta merge perfect.
cristi_21us
ok.dar mai greu e cu spray ca nu am.trebe sa vad de unde fac rost si am sa incerc.dar blocul nu se desface ca e nituit.ii baga pe acolo pe langa maneta ?
Al Cap0nE
gasesti la orice magazin de piese sau in carrefour. E in jur de 100mii. Si crede-ma ca este foarte folositor. De bagat vezi tu pe unde, nu conteaza ca nu ai ce strica cu el. Fa-i un dus bun si roaga-te sa se rezolve laugh.gif
jaf
am shi eu o problema.. cu faza lungaaaa.. a murit din senin sad.gif.. sigurantele nu`s duse ca le`am verificat pe fiecare in parte.. lampa de la bord se aprinde.. dar.. nush.. ma tot gandesc sa ma duc la electrician dar poate nu`i chiar asha mare probelma si o rezolv eu laugh.gif este ceva releu special pentru faza lunga ? sau care ar fi explicatzia ?
Taxon
la mine buba e cu pozitiile, nu mai ard nici fata, nici spate

insa scurta si lunga sunt ok

sigurantele par ok, nu pot sa ma gindesc decit la blocul de lumini (desi l-am schimbat nu de mult, insa tot de sh luat - si verificat)



d3evil, ia uita-te la becuri mai intai, ca eu m-am facut de rusine cindva: se arsesera amindoua odata (tot pe faza lunga)

si, da, poate fi releul ala de protectie
Laurentiuu
QUOTE
am shi eu o problema.. cu faza lungaaaa.. a murit din senin
vezi becurile sa nu fie arse sau papucul de la firul comun cazut.
viulian
La mine cand pozitiile faceau aiurea (se aprindeau sau se stingeau dupa cum dadeam in gropi - si isi mai reveneau daca ma apucam sa trag de fire pe dedesupt) am descoperit ca blocul de lumini era de vina.



Contactele erau imperfecte, si blocul se incingea (era cald sub el oricum, dar nu ma gandeam ca s-ar putea incinge asa tare). L-am schimbat si asta bun e perfect acuma smile.gif
Ov
eu am reusit sa-mi reconditionez blocul la dacia veche (nu voiam sa-l schimb ca avea "betele" cromate, si tineam la imagine). A fost fff simplu, inclusiv desfacutul. E adevarat ca e nituit (la mine erau niste nituri cu piulita in ele ca sa realizeze si prinderea blocului pe consola). Am "desfacut" partea de nit si la loc am pus niste suruburi nu foarte lungi, care au intrat in piulita si a ramas loc sa intre si pe partea cealalta surubul de prindere al blocului. Asa ca, inainte sa luati bloc nou, incercati sa-l reparati p'ala vechi. Adevarul e ca inauntru, inafara de o curatare nu am avut ce sa-i fac, dar vazand contactele care erau destul de prajite (ma refer la claxon ca acolo aveam eu probleme) am modificat instalatia electrica si am pus un releu si n-am mai avut probleme de atunci.
nimic
si mie imi mergea nashpa blocul de lumini,l-am dat jos si i-am batut niturile(erau slabite).dupa ce l-am pus la loc mergea mult mai bine si9 am decoperit ca daca am pozitziile aprinse si dau fleshuri,fleshurile merg pe faza scurta.daca nu sunt aprinse,fleshurile merg normal pe faza lunga.multe mistere mai au daciile...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.