Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: arunca ulei pe la joja
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
valeriu ciprian
Am un Citroen BX 1,6 benzina din 1990 iar azi dimineata dupa ce am plecat cu ea am observat ca mi-a aruncat ulei pe la joja.Imi poate spune cineva cam care ar fi cauza?
YRX
Am patit odata acelasi lucru la un Peugeot 309 1,6 Xu51c (cred ca este acelasi motor). Cauza era acumularea de condens pe furtunele de respiratie ale carterului, mai exact furtunul dintre busonul pe unde pui ulei si capacul carburatorului (un furtun mai gros). Se acumulase condens si intr-o noapte a inghetat constituind un dop de toata frumusetea.
Sfatul meu este sa cauti prin "pipaire" furtunele si vezi unde este obstructia. Totodata curata temeinic sita de la busonul de ulei.
Sper ca ti-am fost de folos cu explicatia.
valeriu ciprian
Dupa cum bine spui si acest tip de Citroen are motor de Peugeot.Chestia cu aruncatul uleiului pe la joja a facut-o si anul trecut dupa ce afost facut motorul (consuma ulei) iar atunci la service m-au pus sa cumpar un burete de spalat vasele dar din sarma si l-au inlocuit pe cel original care era infundat.Crezi ca ar fi mai bine sa scot acel burete de sarma din epurator pe perioada iernii?
YRX
Nu scoate nimic. Acea sita are rolul ei, sa nu dai in altele dupa aceea. Curata-l temeinic cu benzina si verifica tot sistemul de ventilatie carter sa nu fie obturat sau sa nu fie vreun furtun crapat sau slabit.
De asemenea ar fi bine sa folosesti ulei full sintetic, ala nu produce condens.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.