Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ROVINIETA 2007
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
skija
Daca mai e cineva neacaparat de problemele conjugale ale unor forumusti:


Stie careva cat costa ROVINIETA ptr. Dacia 1410, '95, pers. juritica...

PLS HELP!
argon
890 000 rol la OMV si 845 000 la posta.

Nu ma intreba cu ce drept au bagat OMV-ul adaos propriu ca nu stiu gun3.gif
adostar
Cat costa rovinieta
Potrivit CNADNR, rovinieta, cu o valabilitate de 12 luni, va avea o valoare de 24 de Euro pentru autoturismele non-Euro, 21 de Euro pentru modelele care respecta normele de poluare Euro I, respectiv 16,8 de Euro pentru Euro II. In cazul microbuzelor va fi achitata o taxa de 216 de Euro (non-Euro), 210 de Euro (Euro I) si 204 de Euro (Euro II). Posesorii de autocare vor plati 510 de Euro (non-Euro), 450 de Euro (Euro I) si 390 de Euro (Euro II).

Observ ca de euro 3 sau 4....nu zic nimic biggrin.gif Deci reiese ca nu platim nimic ! biggrin.gif

Sursa: http://www.rovinieta.ro/cui_ii_trebuie.htm

Si un articol interesant: http://www.turatii.ro/index.php?func=artic...top&articol=103
Ov
la euro > 2 se plateste ca la euro 2
la omv e mai scump pt ca probabil calculeaza euro-ul la alt curs.

Gata, nu mai pot sa zabovesc p'aci ca se raceste celalalt topic icon_mrgreen.gif
eurro
pana la urma, se poate achizitiona rovinieta pentru o zi, saptamana sau luna? tre sa intreb la un petrom neaparat ca nu imi convine sa platesc pentru un an pentru 3-5 drumuri pe care le fac in afara orasului, nu ca ar fi o suma exorbitanta, dar mi se pare ca arunc banii inutil.
rhunder
am fost la rompetrol. Incercat nu pe o zi ci pe jumatate de an. Raspunsul: se vinde numai pe un an.
Alexu7
persoanele "juritice" nu tre sa plateasca rovignieta icon_mrgreen.gif
Ichebau
QUOTE(AlexU @ 27 Feb 2007, 21:09)
persoanele "juritice" nu tre sa plateasca rovignieta  icon_mrgreen.gif
*



cine te-a pacalit? radmasa.gif
rovigneta nu are legatura cu proprietarul masinii.
iar " juritice" e de fapt juridice.
mai bine te abtii decat sa scrii tampenii.
argon
e acelasi pret la juridice si la fizice din cate stiu eu.

@Ov , Dacia din 95 nu e euro2 tongue.gif
eurro
QUOTE(rhunder @ 27 Feb 2007, 20:34)
am fost la rompetrol. Incercat nu pe o zi ci pe jumatate de an. Raspunsul: se vinde numai pe un an.
*


merci de info, banuiam eu, cum sa faca ei ceva in interesul nostru, o sa caut cat e amenda, chiar daca e mai mare prefer sa platesc amenda daca sunt prins, decat sa platesc o taxa, de care nu ma folosesc decat foarte rar sau deloc, in 5 luni de cand am masina, am iesit o singura data din oras!
Ov
QUOTE(adostar @ 27 Feb 2007, 13:44)

Observ ca de euro 3 sau 4....nu zic nimic biggrin.gif Deci reiese ca nu platim nimic ! biggrin.gif




QUOTE(argon @ 28 Feb 2007, 09:20)
@Ov , Dacia din 95 nu e euro2 tongue.gif
*



ii raspundeam lui adostar wink.gif
Ichebau
QUOTE(eurro @ 28 Feb 2007, 09:37)
merci de info, banuiam eu, cum sa faca ei ceva in interesul nostru, o sa caut cat e amenda, chiar daca e mai mare prefer sa platesc amenda daca sunt prins, decat sa platesc o taxa, de care nu ma folosesc decat foarte rar sau deloc, in 5 luni de cand am masina, am iesit o singura data din oras!
*




amenda e scumpa!! 300 ron sau 150 in 48 ore asa ca mai bine iti cumperi decat sa dai 300 pe amenda wink.gif
si eu am mers fara vreo 4 luni fara si am circulat mult in afara; nu m-am ghidat pe principiul "las ca nu ma prinde" ci pur si simplu nu am facut-o insa cand am aflat cat e amenda am mers la un petrom si am rezolvat problema.
eurro
e mare diferenta intre amenda si costul rovignetei, nu imi convine sa fac pe haiducul in conditiile astea, asta e, cand o sa am un drum in afara Bucurestiului o sa imi cumpar, totusi fiindca nu am achizitionat niciodata asa ceva, este valabila un an de la data achizitionarii nu?
argon
Amenda, minim 300 ron, rovinieta in cazul tau max 60 ron. Valabila un an din momentul cumpararii.
XMihai
Apropo, stie careva cat e rovinieta la LOGAN VAN si la LOGAN MCV? Ca pe mine ma rupe la papuc, 350 ron sad.gif
Sony
De la Euro2 in sus este 63 de lei.
lucifer
Stie careva de ce , cetatenii straini veniti la noi in tara , pot plati rovinieta pe o zi , o saptamana , o luna , 6 luni , 1 an si noi nu o putem achita astfel ?
Tossi
Si pe mine ma intereseaza sa platesc pentru o perioada mai scurta rovigneta, adica pentru o zi doua, dar primesc numai raspunsuri vagi pe la cine am mai intrebat, iar astia de la posta zis, ca nu stiu.
arab
La Posta azi am dat 93,1 RON pentru o Dacie 1310 Non-euro!E 24 euroi+TVA un an de zile!
lucifer
Am fost acum la posta si mia zis cucoana de acolo , ca numai pt un an se poate plati mad.gif , deci acum sunt nevoit ,ca pentru un drum pana la marginea Bucurestiului inainte de sarbatori sa platesc 93 lei sad.gif . Totusi m-as risca desi amenda e mare sa nu o platesc , ca practic numai mergand pe soseaua de centura sunt in afara localitatii aproximativ 100 m smile.gif , Ce ma sfatuiti ?
alinakes
Eu nu te sfatuiesc nimic !

Doar iti spun ca am fost pana la C-ta de 2 orin in 2006 fara rovigneta si nu m-a intrebat nimeni de sanatate ! Aveam si ceva pregatit pt domnul cu cascheta daca m-ar fi oprit !

Chestia e , cat de intelegator e cand te opreste ?!

Daca ai noroc din fire poate nu te opreste !

Iar pe centura Bucurestiului nu prea am vazut domni de la rutiera !
Alexu7
QUOTE(Ichebau @ 28 Feb 2007, 01:00)
cine te-a pacalit? radmasa.gif
rovigneta  nu are legatura cu proprietarul masinii.
iar " juritice" e de fapt juridice.
mai bine te abtii decat sa scrii tampenii.
*




hai..hai prietene..
hai.. haide lasa`ne..
hai...stii ca vorbele tale
ne`mput noua timpanele.. !

pune mana pe un dictionar wink.gif

inchipuie`ti in continuare ca esti tare.. showfinger.gif

Liviu
cu acest mesaj userul AlexU s-a mai alaes cu un warn, al patrulea pe aceeasi tema : jigniri si provocare de flame. Deci rezulta o pauza mica de 3 zile pe forum ! Daca recidiveaza, concediul urmator va fi mai lung.
Radduu
Daca am cumparat o masina care avea rovinieta iar vechiu proprietar a pastrat numerele de la masina, mai este valabila? Avand in vedere ca a fost scris numarul de inmatriculare al masinii pe factura aia.
Ichebau
QUOTE(Radduu @ 22 Mar 2007, 19:12)
Daca am cumparat o masina care avea rovinieta iar vechiu proprietar a pastrat numerele de la masina, mai este valabila? Avand in vedere ca a fost  scris numarul de inmatriculare al masinii pe factura aia.
*



este valabila; pe chitanta sunt trecute printre altele numerele de inmatriculare dar si seria sasiului care nu se schimba cand vinzi masina smile.gif .
daca ai chitanta atunci rovigneta este valabila pana la data expirarii ei.
dispeceru
am luat rovinieta azi . 65,47 lei wink.gif
CataOlar
Din cele auzite de mine, nenea cu cashcheta nu are dreptul sa te verifice "despre" rovigneta, decat daca este insotit de un reprezentant ARR...
Este adevarat?

argon
NU este adevarat. Scrie in lege ca are autoritatea sa ti-o ceara.
CataOlar
Multam, e bine de stiut...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.