Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am o problema cu extragerea carcasei unui rulment
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
george_slz
Am o masina de spalat, care zilele astea a cam spalat pentru ultima oara, din cauza faptului ca un simering nu a izolat asa cum trebuie ,rulmentii au stat uzi ani de zile si s-au spart...Nu vreti sa stiti ce zgomot scotea masina cand intra in programul de centrifugare.

Ei bine un pardalnic de rulment, mai bine spus carcasa lui, nu o pot scoate din lipsa de unelte de extractie...o presa sau un cleste special pt asa ceva.
Unde pot gasi ajutor pentru rezolvarea problemei....sunt cu hainele jegoase, m-am intors de la munte marti....si nu ma pun sa spal de mana neam! Basca maica-mea o sa se oftice cand o sa vada masina descompusa si imprastiata prin baie....asa cum e acum!
electric
cea mai simpla varianta ar fi sa tai ce a mai ramas din rulment , asta daca ai posibilitatea .
george_slz
E otel si e greu de ajuns la el...oh
l@u
Spray WD 40 sau ceva asemanator ptr. deblocare nu ai incercat sau poate incalzit cu o lampa si fortat iese
nelu
Eu la o ARDO500 i-am scos cu o surubelnita batand usor cu ciocanul in manerul acesteea. Bate in inelul exterior al rulmentului schimband punctul de contact in cruce. Este bine sa folosesti si un spray cu ulei penetrant.
YRX
Cu ciocanul si o surubelnita. Asa am reusit eu la Gorenje. Totodata ar fi bine sa schimbi ambii rulmenti + simering-ul.
hash
Iti trebuie o presa. Incearca sa improvizezi cu un surub mai mare si ceva piulite (desi e cam greu). Cu ciocanul poti sa-l intepenesti de nu-l mai scoti.
george_slz
S-a rezolvat!
Am fost azi la un service auto, al unui mester(nu de ala cu fite) si nenea a improvizat pe loc o dalta si a lovit cu precize rulmentul ala, si am plecat bucuros in 5 minute,si nu am intarziat la serviciu.
Maine asamblez masinaria....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.