Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turometru AEM
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
soulraven
am luat de curand dupa "santz" un turometru AEM, l-am desfacut, cred ca am identificat legaturile, dar nu stiu cum sa il leg la masina la o Dacia 1300, adica alimentarea si becul le-am gasit, am gasit si intrarea in el, dar cum fac?cum il leg cu bobina de inductie?fac 15 spire pe cablul de la bobina de inductie?sau unde anume il leg?
n3m0
La + bobina de inductie parca
soulraven
deci pe borna de plus la bobina de inductie......sigur?si eu stiam ceva de genu asta, dar stiam si de 10-15 spire pe be cablu principal de la bobina de inductie...
n3m0
Daca legi cablul la + bobina, semnalul se culege in mod direct. Daca transmiterea semnalului se face prin inductie (acele spire de care zici tu, sunt sanse sa apare alte comlicatii pt ca trebui calculat, etc...)
soulraven
eu am 4 fire........ (+), (-), (+ bec), (un cablu care ar trebui sa fie colectorul, trece prin niste rezistente si intra direct in baza unui tranzistor)
bygy007
trebuie vazut daca merge direct la bobina (trebuie sa aibe un filtru cu rezistenta mare la intrarea din bobina ) sau niste valori mici pentru cuplajul pe fisa centrala cu spire in poza care am pus partea incercuita este filtrul cu valoarea de piese merge direct la minusul bobinei (ruptor)
sobolan
in mod normal turometru ala tre sa aiba 3 fire(sau conectori) inafara de bec......un fir e plus prin contact(sau +de la bobina) al doile fir e minus bobina si al treilea fir e minus permanent (caroserie , -baterie).....asa sunt cam toate(din ce stiu eu)....
freddybb
borna 15 se leaga la plus prin contact, borna 1 la unul din capetele firului dintre bobina si ruptor, lumina de la turometru se leaga la pozitie iar minusul la masa
Succes!!!!!!!!!!!!!!!!!
ydaniel
au fost multe variante.si chiar sunt f fiabile;)
kasanova11141
borna de intrare semnal in turometru se leaga la orice turometru la borna - a bobinei de inductie..pentru ca acolo este ruptorul.. , + si - se leava la alimentare si becul pe +
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.