Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nelamurire mentiuni in carte tehnica
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bgdrenault
Problema care o am nu face referire la un automobil "Dacia" dar va rog sa-mi dati un sfat! Am ocazia sa achizitionez un autoturism Renault Megane II hatchbach din 10.2003 1,5 dci, 82 CP, merge si arata foarte bine dar in cartea de identitate este trecuta ca autoutilitara N1, desi are banchete normale in spate.Masina este relativ ieftina(4500 E+ taxa inmatriculare). Ce acte ar trebui sa o omologhez la RAR? Cam cat ar costa? Masina are numere de Franta, dar cartea de identitate este facuta in Romania.
adip
1. Editeaza-ti titlul topicului pt. a da cat de cat o idee celor care isi arunca ochii. "Intrebare?" Ce-i asta? Eu de ex. sunt teribil de plictisit si de-aia mi-am aruncat ochii pe aici. Altii care ar putea sa-ti dea raspunsuri competente (nu ca al meu) habar n-au despre ce e vorba, deci ar putea bine-mersi sa treaca peste intrebarea ta. O sugestie ar fi: "Omologare si inmatriculare Megane 2 HB cu numere Franta, cateva intrebari"
2. Ai putea sa pui intrebarile tale si pe www.reno.ro din motive evidente, cei de acolo pot fi mai in tema.
3. Inainte de a te inhama la cheltuieli cu ea fa-i o verificare in reteaua reno. Ia VIN-ul masinii si verifica-i istoricul de service, sa nu cumva sa iei vreo teapa. Cere-i si vanzatorului toate actele masinii, carnet de intretinere, facturi, etc. Treaba cu cartea de identitate e cam dubioasa.
lucian_v
Pai cel mai probabil samsarul a cumparat o utilitara de la o firma de acolo ca a fost foarte ieftina, i-a pus banchete normale si gata masina. E costisitor sa o treci din utilitara in normala...trebuie sa indeplineasca cateva norme de siguranta pentru pasagerii din spate mai ales, iar daca o lasi utilitara am impresia ca platesti impozite si taxe mai mari...
Parerea mea e sa cauti o alta masina smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.