Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare geamuri electrice preț/locație ???
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
dragOn
Mă interesează unde se pot monta și la ce preț geamuri electrice pe SN/SLZ. Cât mai multe locații cu atât mai bine.
SYL
In general la dealeri (LatinEfe, Adras, Meridin....). Pretul am intels ca ar fi pe la 6 mil.
dragOn
Locațiile acestea le cunosc și prețurile la fel, eu mă refeream la ceva mult mai ieftin, de ex. în târg undeva la juma' de preț!
SYL
In targ la Vitan am inteles ca se monteaza module "comfrt" la geamurile electrie. Eventual cumpara tu pisele (macaralele, butoanel, cablajele, etc) si vezi poate pot aia din vitan sa le monteze. Intr-un timp montau geamuri electrice si cel de la Maris; treci si tu pe acolo si intreaba daca monteaza daca vi tu cu materialele necesare.
JohnDoe
Stie cineva, daca se pot monta geamuri electrice la solenza si pe usile din spate?



adica exista asa ceva de vanzare?
dragOn
Da, Adras are în ofertă geamuri el. și pe spate. Nu cunosc prețul.
JohnDoe
f amuzant; ieri am fost la Adras sa-mi rezolv o problema cu alrama si am intrebat de asta si mi-au zis ca nu exista asa ceva;



insa eu m-am gandit ca nu exista la ei;



pe site la adras au intr-adevar ceva sistem de actionare a gemurilor pe spate, insa m-am gandit ca e vorba de dacia 1310 sau ma rog din gama respectiva;



mie imi trebuiau pt solenza; banuiesc ca oricum daca ar exista pe solenta ar merge si pe dsn.
Augustin
dar la dealerii obisnuiti (adras.latin efe.ipso,etc) cat costa montarea de geamuri electrice pe fata .. inca nu am gasit un pret exact pe siteul lor
JohnDoe
asta e pretul de la adras de pe site.

vezi ca adrasul pe site au undeva un link pt optionale si tuning si gasesti acolo.





--Geamuri cu actionare electrica FATA 6 set 159euro-> 6514071 lei
Augustin
enorm de mult zic eu ... multumesc frumos pt info
JohnDoe
:-)



sunt de acord cu tine...; prefer sa mai dau la manivela.
Adrian_Solenza
smile.gif ce manivela mai, ca parca dau la fantana cu lant smile.gif Mai faci cate o liniuta si cand esti la stopu urmator si vorbesti cu omu trebuie sa dai geamu jos (eu merg cand nu e verry hot cu geamu sus, si cu ventilator vit 2)... Intersant e cand e in dreapta ta ca nu poti sa zici nimic...



Da la 6 mil juma mai pun 2 si imi iau jante... parerea mea :!:
GABONE77
asa e la adras sunt 2 chestii :

-Geamuri cu actionare electrica FATA - 159 euro pret final si

-Modul RIDICARE GEAM ELECTRIC - 49 euro



stie cineva cam care ar fi diferenta? stiu ca la daewoo e mult mai putin sa iti montezi geamuri electrice si ma bate si pe mine gandul sa fac treaba asta dar nu la preturile oferite de dacia...
free_fiber
Eh, desi nu s-a mai postat de mult timp pe aici, as vrea sa va itnreb din nou: unde imi pot monta si eu geamuri electrice pe fata? Am gasit la 5,5mil dar mi se pare mult. sad.gif
Nu mai stiu pe unde am citit pe forum ceva de 2,5mil. Dau cu search de juma' de ora si nu gasesc. Dar nu ma las tongue.gif
bogdan_o
Adrian (Toto) si-a pus geamuri electrice. Macaralele le-a luat de la magazinul de pe Mihai Bravu, sunt cele care sunt si pe Clima/Scala. El insa si le-a montat singur, de-aia a iesit asa ieftin. Daca vrei mai multe detalii cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu el.
Tudor B
Macaralele (2buc) sunt 250 ron, butoane aprox 30 ron, cablarea aprox 20 ron, daca vrei sa iasa treaba perfect schimbi si consola centrala aprox 50 ron, in total 350 ron + manopera electrician daca nu te descurci la cablare.
excellence
Am si eu o rugaminte ,avand in vedere ca nu-s din Bucuresti iar pe 2-3 august trebuie sa vin acolo mi-ar fi de mare folos daca mi-ati spune un service cu tot cu adresa de unde sa pot lua si eu motorase,cablaje si ce mai trebuie pt geamuri electrice ...de preferinta putin mai detaliat unde este service-ul ..pentru ca nu cunosc asa de bine bucurestiul
multumesc frumos
bogdan_o
Le poti lua de la magazinul de pe Mihai Bravu. Cum iesi din Pasajul Obor (pe sensul de mers spre Ferdinand/Iancului) e la vreo 100m pe sanga. De acolo iei motorase si butoane. Cablaj nu stiu daca au dar asta ti-l poti face tu.
b64chr
Merg si pe spate macaralele astea?
excellence
multumesc frumos pentru raspuns
bogdan_o
Nu, nu merg si pe spate. Poate cu ceva adaptari pot fi folosite motorasele, dar macaralele cu totul nu merg.
GABONE77
si ai idee cat costa macarale + butoane + motorase ? si vreau sa stiu si eu daca am slz confort si in loc de butoane am locul ala jos gol unde as putea sa le pun cel mai bine?
driver
Sunt interesat si eu de geamuri electrice, numai sa gasesc macarale prin Cluj, si asteptam niste poze de la cei care si-au schimbat , oare nu se pot pot monta butoanele pe usa pe undeva, ca nu prea imi plac cele dintre scaune...
Tudor B
In cj nu gasesti macarale electrice, eu am cautat si nu am gasit, eventual la magazinul de pe str bucuresti, la autobac, cand am fost eu nu aveau dar au zis ca mai aduc. Eu le-am luat din Buc. Pentru butoane am schimbat consola cu una cu locuri pentru butoane.
@ GOBONE77 am scris mai sus costurile aprox a pieselor.
bogdan_o
@Driver. Butoanele le poti pune pe usa, in spatele scoicii aleaia unde bagi mana sa inchizi usa. ca e loc destul. Dar daca pui ambele butoane acolo va mai trebui sa pui unul si pe usa pasagarului sa poata si el deschide geamul.
excellence
QUOTE(driver @ 23 Jul 2005, 08:27)
Sunt interesat si eu de geamuri electrice, numai sa gasesc macarale prin Cluj, si asteptam niste poze de la cei care si-au schimbat , oare nu se pot pot monta butoanele pe usa pe undeva, ca nu prea imi plac cele dintre scaune...
*




e prea super cu ele pe usa si cu siguranta se poate ,eu le-as pune pe amandoua pe usa mea,oare o merge si alte butoane de la masini straine .. mai mici ca dimensiune
driver
acum am de facut niste chestii trestii prin casa (renovari etc) si masina nu mai am timp nici sa o asoir...smile.gif. dar cand termin imi caut macarale si butoane pt usa, am vazut la o masina mai veche cam cum se leaga firele daca pui butoane pe ambele usi, ceva in serie sau pe aproape, daca stie careva faceti un desen...
ne auzim cat de repede
bogdan_o
Butoanele de SLZ originale (care vin in consola schimbatorului) nu cred ca merg puse in usa. Sunt prea inalte si prea mari pentru asa ceva. Insa sunt ferm convins ca se poate gasi pela dezmembrari ceva care sa poata fi adaptat. Daca nu gasiti, sunt butoanele de incidere centralizata de pe DSN (care au doua pozitii cu revenire intocmai cum ar trebui sa fie un buton pt geamuri electrice) si alea sunt si mai micute.
GABONE77
alea de cielo cred ca se potrivesc si am auzit ca ar fi si ieftine. so check out !
GABONE77
am auzit ca la cei de la alarm service de pe dumul sarii se pot monta geamuri electrice.la cei cu garantie nu stiu daca se mai pastreaza cel putin pe partea electrica. oricum treaba face cam 4 milioane cu totul plus ca iti pun baietii butoanele pe usa ca un fel de consola... ph34r.gif
giuliano
QUOTE(GABONE77 @ 23 Jul 2005, 16:49)
si ai idee cat costa macarale + butoane + motorase ? si vreau sa stiu si eu daca am slz confort si in loc de butoane am locul ala jos gol unde as putea sa le pun cel mai bine?
*



se gasesc la dacia service pe calea turzii si daca te intereseaza vorbeste mai intai cu electricianul de acolo
Tudor B
@giuliano: nu cred ca gabone77 are idee despre serviceul din calea turzii, ca nu-i de-al locului, e din Bucuresti.
johnsws
QUOTE(GABONE77 @ 4 Aug 2005, 22:32)
am auzit ca la cei de la alarm service de pe dumul sarii se pot monta geamuri electrice.la cei cu garantie nu stiu daca se mai pastreaza cel putin pe partea electrica. oricum treaba face  cam 4 milioane cu totul plus ca iti pun baietii butoanele pe usa ca un fel de consola... ph34r.gif
*



am sunat acum la alarm service si costa 5.880.000 rol ohmy.gif
naspa treaba ...cred ca o sa incerc sa mi le montez singur...numai sa gasesc kit ...
daca stie cineva de unde pot cumpara un kit geamuri electrice solenza...10x
update: la autowatch e 4.200.000 rol
cristidb
Iti cumperi macarale si butoane. O macara costa intre 1200 000 si 1500 000 si un buton 150-200 000. Eu mi-am pus pe nova macarale de solenza.
bullsro
Stiti cumva daca se pot monta geamuri electrice si pe portierele din spate?
johnsws
si-a pus cineva pe solenza macarale electrice de solenza? vreau si eu detalii , daca trebuie ceva relee, daca macaralele contin relee, etc, 10x
Tudor B
Da, si-au pus mai multi, citeste si prima pagina si vezi cele necesare montarii. Instalatia din uzina montata nu contine relee.
johnsws
caut de vreo ora jumate configuratia pinilor de la butonul pentru actionarea geamuurilor electrice la logan. e vorba de butonul ala cu switch-ri. si pinii sunt numerotati cu 1,2,3,4,5. daca stie cineva cum se leaga pinii astia, rog sa m aajute cu semnificatia pinilor. multumesc
Tudor B
Raspunsul l-am primit eu de la mr klaus aici: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7164&st=120
Tince1290
QUOTE(giuliano @ 28 Aug 2005, 04:46)
se gasesc la dacia service pe calea turzii si daca te intereseaza vorbeste mai intai cu electricianul de acolo
*



caut de ceva timp asa ceva si nu am gasit...e drept ca nu m-am dus la dacia in cluj sa intreb....dar ma intrebam...avand in vedere ca acest post este din 2005...oare acum mai gasesc?...nu de alta...dar sa nu merg degeaba pana in cluj....oare acum ca nu se mai fabrica slz nu mai gasesc? huh.gif ca asa zicea cineva...
bulgarasul
[COLOR=blue]dacia solenza
bulgarasul
se gasesc perii pentru motoras actionare geam?
adicorbos
am vazut aici http://bluexenon.ro/produse/geamuri-electr...amuri-electrice , pretul este rezonabil, dar oare sunt bune de ceva?
andr3y_yoo
QUOTE(adicorbos @ 9 Feb 2009, 11:50)
am vazut aici http://bluexenon.ro/produse/geamuri-electr...amuri-electrice , pretul este rezonabil, dar oare sunt bune de ceva?
*


nu mai bine iti iei speciale pt solenza? parerea mea....
ar trebui sa fie bune dar sunt universale si s-ar putea sa iti faca probleme la montaj...
bulgarasul
QUOTE(adicorbos @ 9 Feb 2009, 12:50)
am vazut aici http://bluexenon.ro/produse/geamuri-electr...amuri-electrice , pretul este rezonabil, dar oare sunt bune de ceva?
*




QUOTE(andr3y_yoo @ 9 Feb 2009, 16:09)
nu mai bine iti iei speciale pt solenza? parerea mea....
ar trebui sa fie bune dar sunt universale si s-ar putea sa iti faca probleme la montaj...
*


Cele speciale se gasesc fara macara ?In Ploiesti se gasesc numai cu macara si numai cu comanda speciala.pretul fictiv .....undeva peste 200 RON.
matesan adrian
Dar in Oradea stie cineva unde gasesc?
Tince1290
am o intrebare pentru cei ce au geamuri elecrice...originale de solenza....de cat sunt sigurantele? biggrin.gif...va rog sa ma ajutati si pe mine...ca mi-am montat macarale elecrice de solenza....daca ma puteti ajuta va rog sa o faceti...multumesc....smile.gif
adicorbos
cred ca scrie in cartea masinii
aUd_SeMNe
QUOTE(Tince1290 @ 4 Mar 2009, 19:03)
am o intrebare pentru cei ce au geamuri elecrice...originale de solenza....de cat sunt sigurantele? biggrin.gif...va rog sa ma ajutati si pe mine...ca mi-am montat macarale elecrice de solenza....daca ma puteti ajuta va rog sa o faceti...multumesc....smile.gif
*


30A
ionutz_zb
Am si eu o Super Nova si ma gandeam sa-mi fac geamurile de pe fata electrice,iar intrebarea este daca se potrivesc motorasele de la Solenza pe SuperNova sau de la alt model daca stiti sa-mi spuneti.Apoi banuiesc ca trebuie sa cumpar si macarale speciale ca nu se potrivesc cele de pe manual,si daca stie careva in Bacau unde as putea face acesta lucrare,ca eu stiu doar sa montez motorasele,ltrag fire prin portiere,le cuplez la sursa de curent si apoi montez butoaele in bord sau e mult mai complicat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.