Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: XENON sau PLASMA PE LOGAN LAUREAT PLUS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
andrew_8770
Salutare, am luat ieri niste becuri de putere mare din vitan (20 ron) pe care scrie plasma 100/90 w albe si as vrea sa le montez pe loganel. Trebuie neaparat omologate ? pierd garantzia la masina ? sunt nerabdator sa le pun si as vrea k azi sa mi le montez, vreau sugestii !!!! ma poate opri politia si sa-mi dea amenda ? salutare... !
klaus
Te poate opri politia sa-ti dea amenda si sa-ti ridice una bucata talon.
Poti pierde garantia pe circuitul de faruri, in special pe comutatorul de faruri, ca nu sunt relee, si o sa se topeasca tocmai bine la curentii aia.
Si inca o sugestie: evita exprimarile irc.
C@talin
potilia mai putin ,da sigur arzi blocu de lumini daca nai releu biggrin.gif
OAP
QUOTE(klaus @ 6 Mar 2007, 13:29)
Si inca o sugestie: evita exprimarile irc.
*


Si inca o sugestie: evita sa-ti orbesti partenerii de trafic
nh1980ro
1.Instalatia electrica a Loganului e gandita pentru becurile originale 60W/55W. Deci pierzi garantia.
2.Poti avea probleme cu politia, desi nu cred.
3.O sa cam orbesti pe toata lumea care vine din fata.
4.Daca tot vrei lumina ca lumea de ce nu iei niste becuri mai scumpe, dar de aceeasi putere?(De ex, eu am Philips Blue Vision si au o lumina mai alba si mai puternica, dar sunt si mai scumpe - asta e doar un exemplu, stiu ca mai e si OSRAM o serie mai scumpa).

L.E.: Ar mai fi o problema si alternatorul. Nu stiu exact ce putere debiteaza el la Logan, dar daca ii ceri inca 90W in plus n-o sa fie foarte fericit. (la berlina cu becuri din alea, la relanti se cam stingeau - semn ca alternatorul e cam depasit de situatie).
radioman
Eu zic sa stai linistit ca, la cat sunt de subtiri firele cam de peste tot , dar mai ales la cele de la faruri s-ar putea sa ai belele cu consumul de curent datorat puterilor alora mari de la becurile pe care vrei sa le iei... cool.gif
catalin80
problema cea mare este ca orbesti pe toata lumea care vine din fata ( sa nu uitam ca farurile loganului oricum bat cam sus , ceea ce creaza o problema pentru cei de pe contrasens).
Cei mai enervanti participanti la traficul nocturn sunt cei care isi schimba becurile cu unele mai puternice pentru a vedea ei mai bine . Mai vezi pe cate o berlina din 80 "xenoane" din vitan care imprastie lumina doar in ochii celorlati.
Sper sa-i mai opreasca politia si sa mai stea pe bara ...sa se sature de xenoane
ga!nusha
sa nu uitam ca farurile loganului oricum bat cam sus pentru ca nu sunt reglate...
2dor
Sunt de acord cu tine, in ultimul timp am vazut multi cu super faruri de spuneai ca sunt reflectoare de antiaeriana.
ady85btz
off-topic: de ce ai atasat si poza??
pastrama
Ce dracu aveti toti de va montati becuri de OZN? 022.gif
catalin80
ca noaptea sa devina zi radmasa.gif
klaus
Mai bine si le baga lumea-n ....
Sa aiba mintea mai luminata.
OAP
Ai mai putea incerca sa montezi bare pe pavilion, iar pe bare 4 proiectoare in fata si patru in spate. Neaparat reglajul lor se face dupa steaua polara, carul mare, carul mic si carul ala de la Caracal. Cu "xenoane" din Vitan, de alea cat mai tari, efectele "parapsihalezice" sunt garantate. A ...si mai poti face cercuri noaptea prin lanuri de grau, de preferat prin preajma Aradului... rolleyes.gif
vijelie
QUOTE(ady85btz @ 6 Mar 2007, 13:06)
off-topic: de ce ai atasat si poza??
*

Ala e efectul noilor becuri: eclipseaza soarele.
catalin80
andrew_8770
am si eu o nelamurire...daca tii ambipurul ala in plan orizontal ...nu se scurge tot lichidul din el??
miki
QUOTE(pastrama_stelistu @ 6 Mar 2007, 10:17)
Ce dracu aveti toti de va montati becuri de OZN?  022.gif
*




Io ma inteb ... ce dracu ii lasa pe aia sa VINDA asemenea porcarii?!
bolek_bolek
Mi-as fi dorit sa fac poze cand si-a montat un amic cu un Oltcit niste becuri de genul celor mentionate de initiatorul topicului, astfel:
-noaptea erau puternic luminati copacii, indicatoarele (semnele) de circulatie, cladirile din vecinatate, pietonii, chipul celorlalti soferi de pe sosea (acestia dadeau mereu flash-uri respectivului, probabil in semn de apreciere pentru tuning);
-"orgia optica" s-a incheiat in mod brusc si penibil dupa 2 seri, cand s-a topit de tot izolatia de la papucii auto cu care se alimentau becurile in cauza, s-a topit si suportul (de plastic!) al becului in far; respectivul le-a carpit cu banda de izolat si le-a prins cu sarma , "perfect centrate" in focarul farului; dupa inca o noapte , s-a topit si izolatia conductorilor in zona becurilor, a facut scurtcircuit si a ars blocul de lumini.
Multumesc pentru intelegere.Daca s-a inteles ideea...
Alecs_TGA
acel;e becuri sunt de calitate foarte proasta.......... se incing....... risti sa strici farul ......... daca vrei ceva de calitate si sa nu strici nimic philips zic eu ca sunt cele ami bune......... eu am avut pe 1310 dinalea de 100W biggrin.gif luminau mai puternic dar incingeau farul...... si asta e motivul petru care nu prefer dastea si pe logan ci poate unele philips poate de 100W biggrin.gif
pastrama
Da niste proiectoare d-alea cum au elicopterele de politie unde gasesc?
OAP
QUOTE(pastrama_stelistu @ 6 Mar 2007, 18:09)
Da niste proiectoare d-alea cum au elicopterele de politie unde gasesc?
*


Pai...la elicopterele de politie tongue.gif
thunder
QUOTE(ady85btz @ 6 Mar 2007, 15:06)
off-topic: de ce ai atasat si poza??
*



pei aia e o poza facuta pe timp de noapte cu noile becuri tongue.gif chiar isi merita banii
klaus
Imi permit sa mut subiectul la cafenea, pentru ca se preteaza la analize profunde
ga!nusha
abia acum ai mutat... mai devreme aveam analiza pe o foaie... acu e prea tarziu sad.gif(
andu911
Sa vezi caterinca cand i s-o topi faru.

Sa ne povestesti impresii si pareri.
OAP
QUOTE(thunder @ 6 Mar 2007, 19:00)
pei aia e o poza facuta pe timp de noapte cu noile becuri tongue.gif chiar isi merita banii
*


Iar raul ala e "apa Sambetei" pe care se duc banii pe "xenoanele" de Vitan... radmasa.gif
Laurentziu83
Bai andrew, ai trecut inainte pe la un stand de reglat farurile de ai ajuns la concluzia ca sunt becurile slabe?
Ca vad la multi cum isi pun becuri de tspe mii de wati da vad o sula noaptea, pentru ca farul drept bate in bordura, iar cu farul stang vezi cum cioroiul reguleaza cioara in varfu plopului, iar eu cu becuri de 55/60 vad perfect si nici flash-uri nu mai primesc.
Regleaza-le si dup-aia vezi daca merita.
RainHawk
smile.gif) Si mie imi plac tare mult becurile puternice ale celorlalti. De obicei cand vad cate unul cu asa ceva, trag usor de maneta ca si cum as aprinde faza lunga, pana sa faca click. Ideea e ca ai si faza lunga si faza scurta. Pentru 5-10 secunde se face totul alb in fata. 022.gif
klaus
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Mar 2007, 18:39)
Ca vad la multi cum isi pun becuri de tspe mii de wati da vad o sula noaptea,
*
Eu cred ca tocmai d-aia isi pun becuri ilegal de puternice, sa vada sula mai bine, sa nu o caute prea mult.
Intrebarea mea este de ce le trebuie asa de puternice, e cumva prea mica si nu se vede cu cele standard?
daciafan
off topic
klaus esti obscen ohmy.gif
ga!nusha
@rainhawk asa fac si eu! si imi place wink.gif
@daciafan e prima data!
klaus
SÚLĂ, sule, s.f. 1. Unealtă (folosită de cizmari și de cojocari) formată dintr-un ac lung și gros de oțel, drept sau curb, fixat într-un mâner, cu care se găurește pielea, talpa etc. spre a putea petrece acul sau ața prin ele.
2. (Reg.) Pește mic cu corpul foarte subțire și alungit (Syngnatus nigrolineatus). - Lat. subula.

Nici nu stiu la ce v-ati gandit... tongue.gif
ga!nusha
nush ce dictionar ai tu, dar dictionaru meu de sinonime zice asa:

SÚLĂ s. v. fusar, fusar mare, membru, penis, pietrar.
klaus
Eu umblu doar cu dictionare neobscene.
OAP
Mai terminati-o...Ce are sula cu prefectura, pardon, cu becurile de Vitan?
CristiRzR
Eu sincer mi-am pus becuri mai puternice special pentru Matizomani si d-astia care merg cu lampa de ceata aprinsa tot timpul.022.gif
Mentionez ca sunt reglate la maxim in jos intrucat nu prea merg la drum intins, deci nu vreau sa orbesc pe nimeni. Ii orbesc p-aia care merita cu faza lunga tongue.gif
dydycom
va recomand sa mergeti la probleme l,ogan sa cititi acolo topicul despre faruri/becuri si va "luminati". Asta apropo de "pilips blu vijion"
OAP
Cine oare paraseste caterinca de la cafenea sa citeasca de faruri si becuri? icon_mrgreen.gif Abia ne vazuram cu topicu` aci si sa fugim inapoi? nono.gif
tonicelli
QUOTE(catalin80 @ 6 Mar 2007, 12:52)
.... sa nu uitam ca farurile loganului oricum bat cam sus ....
*


Nu stiu de unde remarca asta blink.gif ... poate sunt cei care si-au schimbat becurile (desi sincer mie mi se par super cele originale) sau cei care nu stiu pentru ce e "botonu" ala din stanga biggrin.gif
bulan
Eu am amandoi copii electricieni auto,de unde se poate deduce foarte usor ca EU sunt tatal electriciienilor,dar recomand macar celor si-au cumparat masini noi sa le lase asa cum sunt!
Sau mai este o solutie:un control oftalmologic la o policninica cu plata unde sunt doctori buni si nu este niciodata coada.
andu911
QUOTE(ga!nusha @ 6 Mar 2007, 12:58)
sa nu uitam ca farurile loganului oricum bat cam sus pentru ca nu sunt reglate...
*



Sunt soferii ramasi in urma cu tehnica si uita sa lase farurile mai in jos cand au pasageri sau bagaje in spate.
ga!nusha
pai da, dar nu farurile sunt de vina, cum a sugerat cineva(sau mi-a lasat impresia)
andu911
N-au ce sa aiba farurile, probabil sa vina din fabrica reglate la limita.
hash
Io zic ca respectivul sa ia una bucata carpa, una bucata galeata cu apa (de preferinta calduta), sa moaie carpa in apa, dupa care sa stearga farurile. De noroi, bineinteles. Tiuning cu efect garantat.
Kojak
offtopic (cred):
proiectoarele de logan se pot regla?
pastrama
Nu.
C@talin
ba da ,se baga o surubelnita pe dedesupt ,si se invarte de un surub
cryss2903
Philips NightGuide = foarte multumit 120 RON

http://www.nightguide3in1.com/se/
emilescu
Farurile de Logan sint foarte bune ,cred ca e pierdere de vreme sa inventam ceva pe subiectul asta.Daca sint reglate bine ,nu bat nici sus nici jos ci unde trebuie.Poate doar cum sa montam niste relee ca sa protejam schimbatorul de faze.
La dacia madel canada(pe care o mai avem icon_mrgreen.gif ) ,sint montate asemenea relee ,deci daca se putea in 1984 la dacia de ce sa nu putem acuma la Logan?
Propunere!
OAP
pentru pasionati, ii invit sa puna la punct dispozitivul de reglare automata a farurilor in functie de incarcare. le-ar trebui niste motorase electrice si un senzor de inclinare, cred eu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.