Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Strain - cumpara Dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Hormonelul
Am o cunostinta din Franta, pur si simplu indragostit de modelul Dacia Pick-up - papuc. sleep.gif Vrea sa vina si sa cumpere una 1307 ! Intrebarile mele sunt ce acte sunt necesare, care sunt legile in domeniu, cam care ar fi calea de urmat pentru a putea pleca cu masina in FR... Daca aveti vreo cunostinta care a facut asa ceva(nu trebuie sa fie neaparat Dacie).
Nu incercati sa intelegeti gestul lui. smile.gif Majoritatea pasionatilor de R12 sunt inebuniti dupa pick-up. smile.gif

Multumesc anticipat,
bulan
Pai daca mai gaseste vreun papuc nou nout la un dealer Dacia nu are de facut decat sa o plateasca si sa ceara numere provizorii valabile pana in Franta de la dealerul care o vinde.Cu factura achitata integral+TVA aferent si cu cartea de identitate poate pleca linistit acasa.Acolo nu are decat sa se prezinte la RAR-ul lor si la prefectura pentru certificatul de inmatriculare definitiv cu numere frantuzesti.Acum absolut orice marfa poate fi trimisa oriunde in UE din Ro fara alte documente decat factura.
EDIT:Acte necesare:buletinul lui de identitate sau cu ce a trecut el frontiera in Romania si banii.
Hormonelul
Da, dar problema este ca nu am gasit papuci noi, la niciun dealer. O sa merg sapt viitoare la Dacia in Pantelimon, poate ma indruma ei.
Ca fapt divers am fost la AAA auto. Aveau 4 papuci. Dupa ce m-au plimbat de la unul la altul si din birou in birou, n-au stiut sa-mi spuna care sunt legile in vigoare. Ideea e ca ei avand masini SH talonul este pe numele vechiului proprietar. Prietenul, fiind francez cu domiciliul in FR nu poate face un talon nou. La granita trebuie sa prezinti talonul. blush.gif Si ei spuneau chiar cu actul de vanzare-cumparare si adeverintele "lu' peste" exista posibilitatea sa nu il lase. sad.gif dry.gif
Deci singura sansa ramane papucul nou. Sa vedem.
puiu82
Sper sa ai noroc,papucul nu se mai fabrica.
lucian_v
Daca o cumpara aici, o radiaza, ii face carte verde nu poate pleca in Franta? Cred ca cel mai indicat este sa se intereseze el acolo ce acte ii trebuie sa o inmatriculeze in Franta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.