Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cat de prost merge internetul prin zappul
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
AlexV
pentru cei interesati sa isi cumpere asa ceva uitati si voi cat de prost merge un download metropolitan.
Watchful snake
Merge mai rău decît download-ul de muzică cu KaZaA... Sau poate l-ai prins într-o zi proastă...
MoneyTalks
Cum merge prost, ca doar ei zic ca e cel mai rapid din tara :mrgreen: Ai uitat de reclama cu de 15 ori mai rapid? :mrgreen: :twisted: Ia imparte viteza aia la 15, ca sa vezi cum merge internetul la... altii :mrgreen: laugh.gif laugh.gif
Marty
Money, aia de la Zapp se lauda si cu Turbo. Ce face respectivul turbo ? Nimic mai simplu, reduce calitatea pozelor :U :U
MoneyTalks
[quote]Money, aia de la Zapp se lauda si cu Turbo. Ce face respectivul turbo ?[/quote]



Parca pe vremuri se... mesteca :twisted: :mrgreen:
silviumc
[quote]pentru cei interesati sa isi cumpere asa ceva uitati si voi cat de prost merge un download metropolitan.[/quote]"Metropolitan" este o chestie valabila intr-un anume context. Ai dat un traceroute?



zapp-ul download-eaza bine: 15-16 KB. Problema lui este ca se intrerupe aiurea din cand in cand. Cam de 3-4 ori in cateva ore. Parca e un modem de ala prost combinat cu Romtelecom.
Dragos
Exact ca internetu' prin ISDN, via artelecom. :isteric:
viulian
Am un amic ce are zapp, si el zice ca s-ar putea sa fie intr-o zona in care nu prea ai semnal.....



La cat ti s-a conectat modemul, cat scrie pe telefon ?
AlexV
fratilor netul merge asa de un an de zile de cand il avem la firma dar acum nu am mai suportat si am scris si aici si am trimis si mailuri la ei si o sa le fac numai reclama negativa.

metroplitan din punctul meu de vedere inseamna ca iau din reteaua locala. ma doare undeva pe unde iese zappul. am dat un trace dar nu am fost atent decat la faptul ca bitdef.. iese prin ines si la altcineva merge super conexiunea.



money, acum se lauda cu cel mai rapid internet la nivel national. si faza aia cu de 15 ori era super tare. de 15 ori mai rapid decat ce ca nu au spus niciodata. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



e mai prost ca dialup-ul. semnalul e full full.



sa nu mai vorbim despre faptul ca te apuci sa vb cu cineva si desi ai semnal "beton" se intrerupe foarte des.

nu merita decat injuraturi si sa fie scuipati intre ochi.



viulian cel mai mult pe telefon apare 128 down.
alex
bitdefender.ro e hostat in Atlanta, USA. De aici probabil viteza aia de dial-up.
alex
Rectific: un nslookup pe www.bitdefender.ro da trei adrese IP

80.86.106.20 se duce la ines

66.132.229.196 se duce in USA via Paris-Londra

80.160.89.35 se duce in Danemarca
MoneyTalks
AlexV >> Pe un alt forum a fost o adevarata "batalie" acum vreo 2 ani, pentru a demonta mitul zap :mrgreen: Nu dau numele forumului, nu am mai intrat acolo de mai bine de 1 an si nici nu voi mai intra vreodata. Dar am contribuit din plin pentru a demonstra ca zap MINTE :mrgreen: :twisted:



Apropo, stii ce face comanda ZAP in sisteme xBase? :mrgreen: :wink:
Ake
Despre internet stiu ca merge mult mai prost decat asteapta unii. Dar mie mi se pare ridicol faptul ca ABSOLUT toate convorbirile pe care le am (eu fiind pe connex) cu prietenii mei care au ZAPP sunt jalnice. Pacanituri, baraieli, intreruperi, diferente de volum, ... Multi au dat vina initial pe telefoane, dar am prieteni si cu aparate f. noi. Asta nu se intampla la inceput, iar eu cred ca e din cauza ca numarul de utilizatori s-a umflat ca un balon dar baietii n-au mai bagat un leu in dezvoltarea retelei asa ca balonul va face poc in cativa ani. Noi avem la firma un Zapp ptr o locatie in care nu exista nici o alta varianta de internet (decat radio ff scumpa ). Aceste zone neacoperite nici macar de Romtelecom sunt inca f multe in Bucuresti si cei de la zapp profita de asta. Insa se pare ca Romtelecomul recupereaza repede (si mai vin si altii) basca cei care intind acum cabluri intr-o veselie. Mai apar si cei de la GSM - (CNX si Or) cu oferta de date. Asa ca ei stiu ca in scurt timp o s-o ia in freza drept care nu cred ca mai investesc nimic, incearca sa ingrase poprcul si sa se care (nu uitati ca sunt aceeasi care au avut "prosperele" Telemobil si Suntel .
Bobo
nu e vorba ca sunt aceeiasi, ca sunt alti actionari; problema e ca ei fac experiment in romania, e prima tara din europa unde e acest sistem (exceptand transnistria), deci nu sunt tocmai orientati ft. mult spre piata;

probabil au venit la noi ca e ii costa mai putin decat sa fi facut experimente in franta, uk, etc...
MoneyTalks
Au venit in Romania deoarece sint mai multi fraieri. Si foarte usor de dat tepe :mrgreen: Un occidental mai greu trece pe ceva prost, lasind la o parte ceva bun, functional.
EvilOne
Cred ca penibilii de Connex sint ultimii care ar trebui sa ridice capul din pamint cind e vorba de calitatea convorbirilor etc. Eu primesc mult de pe zapp si pina acum nu am sesizat nici un pacanit/zgomot/fisiit.



E ciudat ce se intimpla cu downloadu ala, mie Zapp imi merge super pe partea de download (Kazaa, NetAnts 12-15k) si slabut la incarcarea paginilor. Turbo e o abureala: cache si degradeaza pozele.
dragOn
Trebuie să te contrazic în ceea ce privește Connexu', nu ai dreptate, sunt singurii care au cumpărat echipament nou, restul SH!
alex
Ce mult imi plac mie astia "de la Zapp" care arunca cu noroi in Connex si Orange. Sa va reamintesc ce preturi avea Telemobil (actual Zapp) inainte de a veni GSM-ul? :impuscat:
Bobo
alex nu e nici o legatura intre telemobil si zapp; actionarii sunt cu totul altii..

pe de alta parte era perioada de pionierat a telefoniei mobile; si parca telemobil folosea un sistem mai vechi, NMT...tin minte ce caramizi de telefoane aveau...
AlexV
da si telemobilul si suntel foloseau frecventa de ~400 MHz. zapp tot atat foloseste. deci nu au schimbat relele de transmisie ci doar le-au adaptat. cmda se pare ca e o tehnologie buna da nu cum e implementata la noi. si oricum din cate am citit momentat se testeaza cmda 2000, iar zappul nu are asa ceva.
GeorgeB
pentru cresterea performantelor dial up ului prin zapp:



( din cauza ca au un semnal f f f "bun" )



in momentul conectarii pe ecranul telefonului o sa apara 9.6 (asta inseamna 9.6 kbps)

in momentul in care transferi ceva , navighezi pe net samd cifra de 9.6 o sa creasca si ecranul o sa indice altceva. pentru a avea o experienta traita din plin cu ZAPP ul pe net, trebuie ca ecranul sa indice 230 . asa ca luati frumos telefonul in mana si il plimbati prin camera, pe birou pana cifrele de pe ecra sa indice o valoare cat mai mare :twisted:
alex
Hai ca asta e deja de domeniul sf-ului. Auzi, sa te plimbi prin camera. Propun o solutie: La telefon, in loc de antena, puneti o palnie. Poate prindeti toti cei 230 biti trimisi de Zapp :U
viulian
Da mah, ca la televizoarele Venus cand te plimbai cu antena prin casa sa prinzi meciu biggrin.gif



Oricum, la zapp nu-mi place ca nu aduc telefoane care sa suporte bluetooth. Viteza de download am vazut ca e OK atata timp cat folosesti mass downloadere (multithreading). Daca downloadezi single thread in IE, viteza incepe sus, si apoi treptat treptat scade (cumva e vb. si de protocolul de TCP care in timp isi reduce "fereasta" daca apar coliziuni - si f. probabil sa se intample asta la server la zapp).



Alex, cat de repede merge daca pui un flashget sau un getright, sau un mass downloader ?
RIon
Cam dati informatii/pareri eronate.

ZAPP nu arunca cu noroi in CNX sau O. Nici invers.

Diferenta intre o conexiune ZAPP sau orice altceva ce nu inseamna telefonie mobila nu isi are rostul, gandaiti-va putin.

GPRS la CNX si O inseamna 3 canale , in RO functioneaza 2, unul download, unul upload. Viteza prescrisa e de 128, ca ISDN.

ZAPP - CDMA - 153,6, are 4 canale, functionale, 2 UP, 2Down, adica viteza constanta i acelasi timp, la descarcare sau trimitere mail.

Viteza de down la mine e constanta de 14k, cu variatiuni mici sau mari.

Ca se mai intrerupe? DA. Iar in perioada octombrie-decembrie va fi acoperire la nivel CNX cel putin.

Nu exista 400, ci 450, dupa legile fizicii reteaua e mai buna. Ca sunt intreruperi, mergeti fratilor cu telefoanele in Service, aveti 12 luni garantie pe ele, si nu va lasati. E drept, pentru o conexiune buna trebuie semnal full. Hy150 si Z710 merg OK, de 110 inca nu stiu ce sa zic, de abea a aparut.

Unde e o antena Z, sunt 5 de GSM. Acoperirea creste, iar Z va lansa un modem cu trafic de 2.4Mb/secunda, atunci mai vorbim.



Repet - Z nu e neaparat cea mai buna solutie pentru persoane fizice (desi abonamentele Z500 si Smart au configuratii interesante, dar le judecati voi), iar pt. laptop, nu stiu alta solutie mai buna.



Comparatia intre ADSL si ZAPP poate fi ca intre o Dacia Logan si o 1300:)



Alte comentarii in MP, ca m-am plictisit...



Concluzie: daca ai laptop, sau singura modalitate de conexiune prin Z, e mai bine decat altceva. Daca vrei navigare, ia-ti frate cartela prepaid si conexiune RTC.

Mai sunt si alte avantaje pe Z. Altfel de ce se aboneaza lumea?



Cand vor aparea primele videotelefoane, vor fi la Z, caci GSM din RO nu suporta, veti vedea.



Nu sunt subiectiv desi sunt dealer Z, dar sunt cateva clarificari.



Daca mai doriti informatii reale, in MP.
alex
QUOTE
Cand vor aparea primele videotelefoane, vor fi la Z, caci GSM din RO nu suporta, veti vedea.




La CERF, la standul Orange puteai sa vezi Mtv in direct, pe telefonul mobil. Si nu la 10 frameuri pe secunda cum probabil va fi videotelefonia cand va aparea.
RIon
alex, am vazut si eu. Excelent, fiecare cu ce poate:) Viteza e buna, dar gandeste-te la 2.4Mb/secunda... va fi timp real, nu?

Am uitat...1 mega trafic e 2$ daca nu ma insel pe GPRS, la Z cu cel mai scump trafic e 0.08$ pe cele 2 minute in care se efectueaza transferul.

Funny. In loc sa ne uitam la bani, ne intere tehnologia. Dacia 1300 si Solenza.
alex
Degeaba ne uitam la bani in momentul in care Zapp te taxeaza exclusiv la timp (cel putin asa se afirma la ei pe site). Peste tot in lumea asta s-a renuntat la taxarea "la timp" in favoarea celei "la trafic". O fi mai avantajos la Z din punctul de vedere al celui care face download non-stop insa marea majoritate mai citeste un ziar, mai viziteaza un forum.

QUOTE
Funny. In loc sa ne uitam la bani, ne intere tehnologia


lol, normal ca ne intereseaza tehnologia ca altfel aveam toti 486 si ne jucam prince of persia din dos daca era vorba de bani.
silviumc
QUOTE
metroplitan din punctul meu de vedere inseamna ca iau din reteaua locala. ma doare undeva pe unde iese zappul. am dat un trace dar nu am fost atent decat la faptul ca bitdef.. iese prin ines si la altcineva merge super conexiunea.
Definitia ta pentru metropolitana e cam nonsens. Ce e aia "retea locala" in contextul asta?



Metropolitana inseamna o retea in oras in care nodurile sunt conectate terestru (in principal) prin fibra, CATV, sau xDSL, deci legaturi de viteza mare. Legaturile acestea sunt facute intre nodurile providerilor, si viteza nu este limitata din software (in cazul optimist). De obicei zici ca tragi de pe metropolitana daca ai viteze de 500 KB/s. Evident asta nu merge decat prin fibra/CATV/xDSL sau o legatura radio pe distanta mica si in banda de 3.5 GHz, de obicei.



La Zapp, "metropolitana" este ceva aproape irelevant pentru ca gatuirea apare de la viteza maxima posibila pe mediul ala, nu de cata banda ai cumparat.



QUOTE
money, acum se lauda cu cel mai rapid internet la nivel national. si faza aia cu de 15 ori era super tare. de 15 ori mai rapid decat ce ca nu au spus niciodata.  :D  :D  :D  :D
Vroiau sa zica de 15 ori mai rapid decat dial-up. Nu e de 15 ori, ci de vreo 3 ori. Acum precizeaza in reclama "cel mai rapid internet mobil la nivel national", ceea ce este adevarat, atunci cand merge. Eu nu fac reclama la zapp, ca nici mie nu-mi place ca se intrerupe, ca pe vremea dial-up-ului. Insa atat timp cat Connex si Orange nu incep investitii pentru infrastructura UMTS, zapp va ramane "cel mai". sad.gif
RIon
alex, repet, Z e avantajos pentru laptop, si mailing in general, download mai redus, vorbim de telefonie mobila, nu de cablu, optic adsl etc.

Daca voiau trafic mare, erau si abonamente cu mai multe minute, sau incurajau navigarea non-stop la preturi mici.
AlexV
nici macar sa intri sa iti iei mailul nu e bun.



silviumc: o retea metropolitana inseamna o reteea de oras in care nodurile sunt conectate terestru ........ adica idem cu o retea locala. nu pleci prin paris sa ajungi la brasov.





stiti care a fost raspunsul celor de la zapp. o sa rezum doar cea mai mare tampenie pe care au spus-o. zapul merge intre 7-12Kps si daca folosesti zappturbo viteza creste. iti face compresie la poze si la text si creste viteza???? cum?



RIon, intrea a platii la timp sau la trafic, prefer sa platesc la trafic.



si te rog spune-mi si ce lege a fizicii spune ca zapp e mai mai bun decat celelalte retele
RIon
AlexV, demonstreaza-mi ca nu e bun pt. mail!!!

Calculeaza si singur, frecventa e de 450, nu de 900. Ia un manual de fizica:)
alex
QUOTE


freventa mai mica -> arie de acoperire mai mare cu putere de emisie mai mica.



...



Terminalele CDMA emit cu o putere pe undeva intre 180mW si 200mW, ceea ce evident este mult mai putin ca cei 2W de la GSM900 si 1W la GS1800 (puteri maxime).



E de bun simt aprecierea ca frecventele mai inalte sunt mai periculoase, asta nici n-ar trebui comentat.



Sa lamurim acum problema cu capacitatea de penetrare a obstacolelor in functie de frecventa.



Daca consideram un zid cu o grosime foarte mare si trei semnale radio pe 450MHz, 900MHz, 1800MHz si eventual 1900MHz care bat perfect perpendicular pe suprafata lui, la masuratori se constata ca semnalul cu frecventa cea mai mare a \"patruns\" cel mai adanc in blocul de beton, observam ca semnalele cu frecventa cea ma mica nu reusesc sa patrunda mult in zid.



Pe de alta parte, atenuarea in mediu de comunicatie creste cu frecventa, la 450MHz vom avea o atenuare mult mai mica decat la 1800MHz.



De aici rezulta ca 450MHz este \"suitable\" pentru a acoperii arii mari, sate, periferii ale oraselor, munti, iar frecventele superioare sunt indicate pentru aglomerari urbane, unde vrem sa avem penetrare in cladiri peste tot, in lifturi, etc.



De la teorie si pana la practica vedeti si voi ca este distanta mare...ZAPP face telefonie in oras....

AlexV
e foarte simplu de ce nu e bun nici pentru mail.

iti trimite cineva un mail cu un atasament de vreo 500 de k si stai si astepti de iti vine rau. asta daca iti merge. eu am incercat doar un mail in zona branului si nu a mers de nici o culoare. mentionez ca in acelasi loc a patruns romtelecomul (in nici un caz nu il ridic in slavi) deci nu e un loc uitat de lume.



cat despre frecventa stiam exact ce a postat alex. frecventele mici nu patrund prin cladiri. si eu imi petrec foarte mult din viata in bucuresti. cat despre puterea medie de emisie stiam de la un inginer in gsm ca la 900 e mult mai mica decat cea postata de alex.



da am si eu o intrebare pentru tine. esti cumva actionar la zapp???
RIon
alex, inca nu exista repetitoare, de aia nu e semnal in baruri underground. Si ia o sursa reala nu un thread.

Mie nu mi se intampla nimic cu mailul, trimit 1 mega in 1.5 minute, fara problema, la primire, la fel. Trebuie insa semnal full.

Nu sunt decat dealer, insa , ca orice discutie intre oameni educati, imi plac argumentele, si de obicei despre ce nu stiu, nu imi dau cu parerea.

E evident, sunt si vor fi oameni nemultumiti si multumiti, hai sa nu facem o polemica:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.