Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nordul Moldovei
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
gogo
Salutari,

M-am hotarat ca in septembrie sa fac nordul Moldovei si as avea nevoie de informatii cu privire la cazare. Dat fiind faptul ca bugetul e mai restrans vreau sa evit hotelurile, asa ca ma intereseaza pensiunile cu ceva conditii din zonele: Tusnad, Suceava, Gura Humorului, Iasi, Onesti (de restul ma descurc).

A, si preturi, daca se poate...

Promit sa vin cu informatii referitor cazari, preturi, restaurante, birturi laugh.gif si poze

Cu multumiri
asarban
Gura Humorului: exista cateva pensiuni frumusele in afara orasului, in satul Voronet, langa man. Humor.

De asemenea, pe drumul de la Moldovita la Sucevita exista o suuuper pensiune: Casa Alba. Are si piscina.

Tusnad..."panzio"!!!

Cam 1000.000 pe zi casa+ masa de 2 persoane



Baga si tu o geana pe Antrec.ro
asarban
tot intre sucevita si moldovita: Vila Lutu are si pastravarie

0230 336 440
gogo
Notat!

Multumesc
ckristi
Poti incerca si la:



www.casaalba-frasin.ro



Nu am fost niciodata, am cunostinte care au fost. S-ar parea ce este cam scump, dar nu stiu exact cat.
gogo
M-am intors! 1740 km.



Ziua 1:

Bucuresti-Brasov-Lacul Sf.Ana-Balvanyos(cazare).

400 mii pe noapte/camera dubla la un ungur, conditii: casa avea 2 camere cu bucatarie, baia era intr-o anexa, apa curenta, apa calda incalzita la soba cu lemne, buda in curte. Casa se putea inchiria toata pe timpul verii. Dar am numar de telef. si de la o casa a unei bucurestence 3 camere, sala de mese, bucatarie utilata, baia in casa, buda afara 500 mii camera.



Ziua 2:

Balvanyos-Tusnad-Gheorghieni-Lacul Rosu (masa f. scumpa la restaurantul de pe mal, kurtos-colac excelent)-Cheile Bicazului (dumnezeule ce frumusete)-Bicaz-Piatra Neamt(am facut mici cumparaturi)-Lacul Bicaz(enorm, dar f. frumos)-Grinties(cazare)(la 12km de Durau)

Aici (Grinties)am stat la o matusa 3 nopti dar la Durau era cazare. Am intrat intr-un hotel (nu retin numele dar era galben cu albastru) 600 mii cazarea camera dubla.



Ziua 3:

Grinties-Manastirea Secu-Man. Sihastria-Schitul Daniil Sihastru (drumul este forestier, foarte greu,"pavat" cu pietre, bun pentru o masina mai inalta decat SLZ, totusi cu greu l-am strabatut, cu destule lovituri in scut)-Man. Sihla-Agapia-Varatec-Humulesti-Man. Neamt-Grinties



Ziua 4:

Plimbare prin Durau, vizionare Ceahlau



Ziua 5: Grinties-Vatra Dornei (de vizitat neaparat Catedrala si parcul)-Caimpulung Moldovenesc (pizza buna)-Voronet (nu cumparati iconite sau alte amintiri preturile sunt foarte mari, de asemenea nu cazati)-Gura Humorului- Humor(man. Humor) cazare.

Am stat la d-na Coca care m-a agatat in parcare cu 250 mii pe noapte/ camera cu pat king size, incalzire centrala cu lemne, baie de vreo 9mp. Ne-a facut de mancare(foarte buna) 4 insi si jumatate (fiica-mea) 500 mii

masa cu totul 2 feluri de mancare si desert.

Nota: Gura Humorului si Humor sunt pline de pensiuni pentru toate pungile si pretentiile. De asemenea pe drum intre Campulung si Gura Humorului mai sunt cateva pensiuni la 600 per noapte/camera dubla



Ziua 6: Humor-Suceva(vizita la Cetate dar nu ratati si Muzeul Satului din imediata vecinatate)-Man. Dragomirna-Humor. Daca aveti timp vizita Ciprian Porumbescu



Ziua 7:Humor-Moldovita-Sucevita-Putna-Radauti-Man. Arbore-Humor



Ziua 8: Humor-Falticeni-Man. Probota-Iasi(cazare)

Aici a fost cel mai greu de gasit si cea si cea mai scumpa cazare. Am stat la o pensiune de 3 stele la iesirea din Iasi catre Bucuresti dupa Hanul Trei Sarmale(900mii per camera dubla, TV, aer cond, baie+wc in camera, mic djun gratuit si consistent. Daca mai mergeam un pic intalneam si pensiuni de 2 stele (suficiente pentru noi).

De vizitat Parcul Copou, Gradina Botanica, Biserica Trei Ierarhi, Catedrala Mitropoliei, Palatul Culturii, Teatrul National Iasi.



Ziua 9:

Iasi-Vaslui-Marasesti(un mic ocol pentru Mausoleu)-Focsani -Buzau-Urziceni-Bucuresti



Drumurile sunt in mare parte bune, cele care sunt mai in nord sunt excelente.

Am pastrat carti de vizita de la Balvanyos-Humor-Pensiunea Garofita(langa Iasi). Daca doriti dati-mi un mesaj.



O sa incerc sa pun niste poze in galeria personala
mihail75
buna,

intrebare pentru cei care au facut in special drumuri prin moldova. fiind de loc din galati, dar stabilit de niscaiva ani la iasi, cind merg spre casa incerc drumuri diverse. spre ex. pe linga traditionalul iasi-vaslui-birlad-tecuci, mult mai bun e galati direct birlad prin cuca (localnicii il stiu), care, cu exc. unei portiuni de 8 km. lg. birlad, este excelent.

acum doream sa intreb pe cei care au batut drumurile, cum e portiunea iasi-husi, dar mai ales care e starea drumului care insoteste prutul direct de la husi la galati, prin falciu, oancea, drum ce apare pe harta ca fiind national. ma gindesc ca poate e ceva de vazut pe la prut si poate mai scurtez. daca e pentru masochisti, nu multumesc.
poate a fost cineva si prin acele parti uitate de Dumnezeu.
multam in caz de raspuns,
m75
RIon
pai suna si la o autogara, sa vezi de e traseu pe acolo, poate mai primesti niste detalii.
incearca si: http://www.andnet.ro/
mihail75
autobuze circula pe drumul ce ma intereseaza doar pina la husi, drum ce e rezonabil.
pe mine ma intereseaza sectorul de la husi la galati. site-ul adnet.ro este inutil, nu e nimic acolo. daca eram prin u.s.a. aflam imediat starea drumurilor, la noi, netul e de forma pt. institutiile statului. mersi oricum
m75
smart
De la Husi la Galati prin Falciu... dry.gif asta inseamna ca trebuie sa treci prin Murgeni orasul tiganilor wacko.gif drumul e bunisor..insa de Murgeni la Galati...ce sa zic..nu prea circula lumea pe drumurile alea..poate doar microbuzele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.