Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: certificat de inmatriculare DA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
bee4thgen
buna
vreau sa achizitionez un vehicul sh cu certif. de inmatriculare tip vechi
proprietarul nu are si carte de identitate
reusesc sa inscriu vehic???????
lucian_v
Nu cred. De ce nu are cartea de identitate? Sa faca cerere la rar pentru eliberarea unui duplicat...
vijelie
Nu iti mai bate capul, CI e treaba proprietarului. De ce te bagi tu? Sa-si faca toate actele necesare si pe urma sa aiba pretentia sa-i cumpere cineva masina. Sau e gratis?
bee4thgen
masina ieftina smile.gif
lucian_v
Pai o fi ea ieftina dar din ce stiu eu fara ci nu poti face identificarea rar....
Daca la mijloc nu sunt si alte "probleme" ascunse, proprietarul poate obtine foarte usor un duplicat la ci si ai scapat de griji...daca e asa ieftina plateste tu costurile eliberarii duplicatului si gata...dar nu stiu daca e bine sa o iei fara..
adister
QUOTE(bee4thgen @ 9 Mar 2007, 06:52)
reusesc sa inscriu vehic???????
*



NU! In primul rand nu poti cumpara masina...mai bine zis actualul proprietar nu o poate vinde (trebuie mai intai sa faca identificare la RAR, identificare care nu se poate face fara carte de identitate). Tu poti sa dai banii pe ea, sa o lasi inmatriculata pe numele lui si sa circuli asa, dar deja intri in domeniul infractional, intrucat fara certificat de inmatriculare de tip nou (cel cu trei culori) nu mai ai ce cauta pe strazi.
In concluzie, oricum ai da-o trebuie ca actualul proprietar sa scoata cartea de identitate si noul certificat....
bee4thgen
m-am documetat intre timp
din 92 se elibereaza carti identitate
certif. meu de tip vechi este tot din 92
posibil sa nu fi avut carte id.
intreb la rar daca faca se poate
multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.