Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
VALISHU
Am 50000 km facuti cu Montana si trebuie sa le schimb. Ce marca mai buna decat Montana sa-mi iau? Matador? Debica?
2dor
Firestone, nici prea scumpe dar bune.
B-13-FFA
te sfatuiesc tot firestone......vezi daca gasesti 185/60/13 sau 175/65/13 arata muult mai bine....sa nu vorbim de tinuta de drum
GabyT
QUOTE(VALISHU @ 9 Mar 2007, 15:11)
... Ce marca mai buna decat Montana sa-mi iau? Matador? Debica?
*



Parerea mea este ca orice marca este mai buna decat Montana. wink.gif
Am avut Matador aprox. 50.000 km si s-au comportat in general binisor (destul de prost pe umezeala si foarte prost pe zapada -de, sunt considerate de vara); rezista foarte bine la uzura, fiind un cauciuc tare, insa au tendinta de a derapa usor daca sunt provocate; au un raport calitate/pret bun.
Acum am Goodyear Hydragrip si se comporta super bine (chiar si pe zapada, unde desi aluneca, se "agata" mai bine decat Matadoarele); la aderenta nici nu se compara (e drept, sunt si ceva mai late); sunt putin mai scumpe, dar diferenta se justifica in raport cu performantele.
NicuEne
calitate mai buna ca Matador ,pret la fel de bun ...Debica
guliver
QUOTE(B-13-FFA @ 9 Mar 2007, 16:15)
te sfatuiesc tot firestone......vezi daca gasesti 185/60/13 sau 175/65/13 arata muult mai bine....sa nu vorbim de tinuta de drum
*


Pai se potrivesc 1,85 sau 1,75 pe SN? Nu sunt prea inalte?
CristiRzR
QUOTE(guliver @ 9 Mar 2007, 18:11)
Pai se potrivesc 1,85 sau 1,75 pe SN? Nu sunt prea inalte?
*


185 si 175 se refera la balonaj, sau talpa cauciucului, n-are nici o legatura cu inaltimea. Al doilea nr indica inaltimea, adica 60 si respectiv 65.
Si da, se pot monta, s-a mai discutat aprins despre asta...

Eu recomand Debica. Sunt ieftine, au aderenta, numai ca se duce cam repede guma daca mergi sportiv.
rhunder
Monteza-le pe acelea si sa-mi spui cum recuperezi talonul smile.gif
Eu am avut matador, debica, barum, sava. Mi-au placut barumurile, dar am inteles ca nu mai au calitatea pe care o aveau acum ceva timp, iar acum sunt multumit de sava.
pastrama
QUOTE(B-13-FFA @ 9 Mar 2007, 16:15)
te sfatuiesc tot firestone......vezi daca gasesti 185/60/13 sau 175/65/13 arata muult mai bine....sa nu vorbim de tinuta de drum
*


Si cu pulitia ce face? Sau cu ITP-u? dry.gif

Si Sava se comporta binisor, luand in considerare pretul. Ieftin si bun. smile.gif
Andu
Exista firestone pe dimensiunile supernovei, mergi si cauta-le.
LIVIU26
Duceti-va ma baieti si luati va cauciucuri TOYO JAPAN la numai 1mil buc.PRATIKER VITAN pt.cunoscatori TREADWEAR 400[montana 180,debica,sava 280]Sa mi spuneti si mie cum sunt ca eu nu am bani mad.gif
B-13-FFA
am eu toyo p masina acum....abia luate 185/60/13 si sunt supermultumit......precizez k nu le-am luat noi dar nu cred k sunt merse mai mult de 10k de km.... dc incerc sa plec cu scart nu prea reusesc.....tre s-o turez mult mai mult k inainte
co$ma
Am comandat 4 buc cauciaoce Pirelli.Tre sa ajunga pe vineri.Sper ca or fi bune de ceva.
ahyle_blue_eyes
La ce pret?
co$ma
Undeva pe la 138 Ron bucata.
catalinski
salut
am cumparat si eu de curand niste 2 cauciucuri 165/70R13 doar ca leam luat la mana a doua
nu prea imi permit unele noi,cand am ajuns cu ele akasa am realizat ca nu sunt pereche dar au aceeasi grosime in carne, akum intrebarea mea este: are ceva daca le pun pe spate ? se deregleaza ceva ?se intampla ceva?
va rog sami raspundeti si mie.
puiu82
Normal,trebuia sa la iei pereche.......acum asta e......pe spate merg.......dar sa nu te duci la ITP asa.
Nu se deregleaza nimic.......doar la o franare mai brusca,s-ar putea ca o roata sa tina mai bine si alta mai prost si o sa faci piruete pe sosea.
Daca nu e prea greu,du-te inapoi de unde le-ai luat si cauta perechea.
Bafta!
catalinski
mersi de raspuns
am fost deja la aia de la care leam luat si akum sau facut ai rea... si nu mai vor
in fine ...asta e....cat despre ITP nu o sa merg asa, le schimb pana atunci
data viitoare voi fii ff atent.
ca aranjamentul rizurilor sunt foarte aproape unul de celalalt
pacat ca au carne de zici ca sunt noi
pe fata sigur o sa pun pereche.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.