Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ITP-ul
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bloodem
scuzati intrebarea, sunt incepator in ale autoturismelor si de aceea vreau sa ma lamuresc in privinta acestui lucru. Ce semnifica aceasta "Inspectie tehnica periodica"? Presupun ca nu este tot una cu revizia, prin urmare, trebuie si aceasta efectuata? Am inteles ca daca expira ITP-ul se suspenda dreptul de circulatie al autovehiculului. Masina este din Noiembrie 2006 deci sper ca nu e nevoie sa fac prea curand ITP-ul acesta blink.gif

*Mentionez ca am cautat pe forum subiecte cu aceasta tema si nu am gasit unsure.gif
l@u
Pai vad ca ti-ai raspuns singur ce completari mai vrei.....ca ai sa faci ITP-ul in Noiembrie 2008 sau ce???????
C a t a l i n
Inspecția Tehnică Periodică este termenul "oficial" pentru celebra revizie RAR... Se face obligatoriu din 2 în 2 ani...Te uiți în talon și ai acolo trecută data urmatoarei revizii.

L.E.: Nu știam la care revizii te referi, cele recomandate de producator sunt altceva decât ITPul.
ovidiusoft
ITP = verificarea aia rea la fiecare 2 ani prin care statul constata daca masina mai e buna de mers cu ea pe drum sau nu. Nu treci ITP-ul - nu circuri. Este obligatorie.

revizia = recomandarea prieteneasca a producatorului, pentru a-ti mentine masina in parametrii optimi de functionare. Nu e obligatorie, dar poti pierde garantia daca nu o faci cum trebuie si la timp. Dupa ce-ti expira garantia, e treaba ta daca si ce anume ii faci.
bloodem
QUOTE(ovidiusoft @ 9 Mar 2007, 19:11)
ITP = verificarea aia rea la fiecare 2 ani prin care statul constata daca masina mai e buna de mers cu ea pe drum sau nu. Nu treci ITP-ul - nu circuri. Este obligatorie.

revizia = recomandarea prieteneasca a producatorului, pentru a-ti mentine masina in parametrii optimi de functionare. Nu e obligatorie, dar poti pierde garantia daca nu o faci cum trebuie si la timp. Dupa ce-ti expira garantia, e treaba ta daca si ce anume ii faci.
*



pai asta e intrebarea mea.... deci daca nu voi mai vrea sa-i fac revizia, va trebui sa merg in alt loc sa fac ITP-ul? sau acum, cand voi face revizia, la 10000 km, cum va afla statul ca masina e inca buna sa circule? blink.gif
C a t a l i n
NU.
Revizia recomandată de producător se face la 1an sau un numar fix de kilometri (ce trece mai repede), limitele variază în funcție de marcă și motorizare...
ITP-ul nu are legatură cu ce recomandă producatorul mașinii.
Prin verificarea ITP ce se face la fiecare 2 ani, RAR iți controlează starea tehnică a automobilului.

Ca tu faci sau nu reviziile din cartea de service a mașinii (cele recomandate de producator) e problema ta, dar riști să ai probleme cu mașina...nu cu "legea"...(deși, prin neînlocuirea la timp a unor piese gen placuțe de frână, ai sanșe să pici ITPul).
adip
QUOTE(bloodem @ 9 Mar 2007, 21:18)
deci daca nu voi mai vrea sa-i fac revizia, va trebui sa merg in alt loc sa fac ITP-ul? sau acum, cand voi face revizia, la 10000 km, cum va afla statul ca masina e inca buna sa circule?
Sunt diferite.
1. revizia la 10000km e cea ceruta de producator.
2. ITP e revizia OBLIGATORIE a carei valabilitate se trece pe talonul masinii.
Exemplificare: daca gaboru Garcea iti cere actele masinii si se uita in talon el va vedea acolo data la care expira ITP. Nu il intereseaza daca tu ti-ai facut revizia periodica, cea de 10000. Sau: daca tu mergi la revizia de 10000, mergi fiindca asa vrea producatorul, nu fiindca asa vrea statul. Poti sa sari revizia de 10000km dar sa fii in legalitate dpv ITP pentru Garcea. Dar probabil ca vei pierde garantia oferita de producator.
Sunt doua verificari diferite ce servesc unor scopuri diferite. Singurul aspect comun: la amandoua platesti tu smile.gif
bloodem
deci de ceea ce imi era frica nu am scapat. si, din intamplare, nu stiti unde se face acest ITP? este vreun loc anume?
C a t a l i n
Orice service autorizat RAR...
Caută pe forum că sunt scrise multe despre ITP, service-uri etc..
l@u
Domnu' bloodem de ce nu citesti in carnetul cu revizii si in certificatul de inmatriculare ca ai sa afli datele exacte cand trebuie sa faci aceste revizii/ITP-uri......Statul stie cand trebuie sa faci si ceea ce trebuie de aceea ai carnet de revizii/certificat de inmatriculare....problema e ca tu nu stii sa citesti pe ele si pui intrebari fara rost!!!!!!!!
mad_voly
Da ce esti mah nene asa rautacios? Poate nu are omu pe nimeni acasa sa-i explice si nu stie, de asta e forumul. O fi incepator si el.
einstein1984
Dar dumneata nu ai permis? Pentru ca si in decret se explica ce e ala ITP, ce se intampla daca nu-l ai, si se presupune ca ai citit decretul cand ai dat examenul pentru obtinerea permisului.
C a t a l i n
Ce să-i explice, că manualele ce vin odată cu mașina se citesc?
l@u
QUOTE(mad_voly @ 9 Mar 2007, 22:36)
Da ce esti mah nene asa rautacios? Poate nu are omu pe nimeni acasa sa-i explice si nu stie, de asta e forumul. O fi incepator si el.
*




Oare tu nu vezi ca i s-a explicat de mai multe ori si el tot intreba ce e asa de greu de inteles sau e greu sa citesti si mai simplu sa intrebi?????Daca esti tu un bun samaritean si noi niste......... da ce nu ii raspunzi tu pe PM de 10 ori ca sa inteleaga o data!!!!!!!
mad_voly
Asta e. Loviti omu ca tot e incepator pe forum
l@u
Aoleo esti din Galati...pai te duc eu nene la ITP si la revizii si la tot ce vrei daca nu stii si iti arat si unde sa citesti si ce trebuie sa faci dar sa stii ca te costa ca de azi sunt 40 de pahare!!!!!!!
bloodem
poate voi ignorati semnificatia unui forum... pentru asta a fost creat: mai multi oameni sa-si lamureasca problemele si intrebarile. desigur ca am citit decretul si evident stiu ce se intampla cand expira ITP-ul, dar niciodata nu am reusit sa imi dau seama diferenta dintre ITP si revizie: cred ca am fost suficient de explicit in primul post din acest topic: nu intelegeam diferenta dintre cele doua si vedeam ca lumea vorbeste despre ele ca de doua lucruri diferite.
einstein1984, l@u, daca intrebarile mele vi se par stupide nu trebuia sa va puneti mintea cu un fraier ca mine si sa imi raspundeti in raspar. Si nu va luati dupa aparente, acest fraier are multa carte spre deosebire de multi dintre voi. Am intrat pe multe forumuri de-a lungul anilor, dar niciodata pe un forum ca acesta unde intotdeauna se dau raspunsuri ironice, zeflemiste, unde toata lumea trebuie sa fie experta in legislatie si autoturisme iar cei ce vor sa invete sunt tratati cu dispret.
Le multumesc celor binevoitori pentru raspunsurile date.
mad_voly
QUOTE(bloodem @ 9 Mar 2007, 23:07)
Am intrat pe multe forumuri de-a lungul anilor, dar niciodata pe un forum ca acesta unde intotdeauna se dau raspunsuri ironice, zeflemiste, unde toata lumea trebuie sa fie experta in legislatie si autoturisme iar cei ce vor sa invete sunt tratati cu dispret.
  Le multumesc celor binevoitori pentru raspunsurile date.
*


Cam asa e pe aici, din pacate
adip
QUOTE(bloodem @ 9 Mar 2007, 23:07)
desigur ca am citit decretul si evident stiu ce se intampla cand expira ITP-ul, dar niciodata nu am reusit sa imi dau seama diferenta dintre ITP si revizie: cred ca am fost suficient de explicit in primul post din acest topic: nu intelegeam diferenta dintre cele doua si vedeam ca lumea vorbeste despre ele ca de doua lucruri diferite.
Mai citeste te rog de cate ori e nevoie ceea ce s-a scris pana acum. Sunt doua verificari tehnice DIFERITE! Una o cere statul, e prevazuta in decret si e obligatorie (ITP) iar alta o cere producatorul/vanzatorul masinii utilizate de tine, nu e prevazuta in decret ci in manualul primit o data cu masina si e optionala (revizie).
pastrama
Bloodem, revizia e de fapt schimbul de ulei, placute de frana si alte d-astea fara de care masina nu merge sau merge prost. Revizia nu e obligatorie decat daca masina e in garantie. Daca garantia a expirat sau n-ai nevoie de ea, poti sa-ti faci si tu revizia in fata blocului daca ai cunostintele necesare.
ITP-ul e o verificare obligatorie facuta de catre stat ca sa vada daca masina poate circula in siguranta pe drumurile publice.
minny
Mai treaba cu raspunsurile e una, dar mai e si alta. Sa stiti ca in mod mormal o fraza se poate termina si cu semnul punct, nu trebuie neaparat 5 semne de exclamare/intrebare. smile.gif
Oricum faza ca scrie in decret mie nu imi spune mare lucru. ITP-ul era si pentru mine doar un termen cand am dat examenul, dar am am aflat si eu multe de la altii mai apoi cand mi-am luat masina, si mai apoi recitind decretul si analizandu-l pe concret. Iar daca de cand iei carnetul si pana apuci sa si conduci trece prea multa vreme, se uita multe lucruri. Eu la un moment dat, pedestras cu carnet fiind, stateam si ma uitam la un semn si ma intrebam, ce naiba e cu cravata aia ? Acasa am vazut ca semnul era "intersectie cu un drum fara prioritate" laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.