Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce sa mai bulit acum ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
lucciole88
In primu rand salutare tuturor .......si acum sa va povestesc alta patanie de-a mea din seara asta ....sau de saptamana asta , ca nu e saptamana in care sa nu se intample ceva . Deci am plecat pe la 8 de acasa ....si am mers cam 40 km ........ rahova-crangasi- rahova si dupa inapoi acasa si cand am venit ....exact la piata veteranilor cand sa fac dreapta la semafor acolo la shaormeria aia mi sa dus pedala de acceleratie la fund de tot si nu se mai apasa deloc adica nu mai puteam sa accelerez . trag si eu pe dreapta unde pot mergand doar din ambreaj crezand ca sa slabit cablul sau ceva de genu asta ..dar cand deschid capota vad ca in dreapta filtrului de aer unde se prinde cablul de acceleratie mai exact unde se prinde tamburusul de la cablu .......clapeta aceea ( corpul clapeta sau motorasul pas cu pas ) nu stiu exact ce e sa rupt .....adica se balanseaza super usor si sta aproape lipita de suportul filtrului de aer .....aveti idee ce pot sa ii fac ? sau ce are ? trebuie cumva schimbata ? imi poate spune cineva mai exact ce sa rupt ? sau vreo rezolvare ceva ? va multumesc si poate dati importana si postului acesta smile.gif

ps : am mers doar din ambreaj cam 1-2 km pana in fata blocului norocul meu e ca era seara , cam 12 si ceva si nu prea se circula asa ...ca altfel inebuneam .
am gasit o poza pe forum dar nu exact cu ce vreau sa va arat ... ca sa imi spuneti voi ce sa rupt mai exact smile.gif , este indicat de sageata nu unde este incercuit


ps 2 : imi cer scuze moderatorilr daca nu am cautat cum trebuie dar sunt si plin de nervi ca nu se mai termina problemele cu masina .. 022.gif
pastrama
Scoate carcasa filtrului de aer si vezi ce s-a intamplat. Carcasa iese usor, e sustinuta de 4 suruburi. Ai grija cand o scoti ca sub ea e un furtunas de care tre sa tragi ca sa iasa...vezi tu la fata locului...e destul de simplu.
lucciole88
maine o sa vad ce si cum ....dar asa la prima vedere a postului ai idee ce sa bulit/rupt ? si nu imi merge nici semanlizarea stanga ......o sa cumpar maine un releu pentru samnalizare ( asa se numeste nu ? )
$$ilvviu
Eu ma plang de prea mult timp pierdut pe langa rabla mea, dar tu se pare ca ma intreci. Mai bine te-ai gandi sa o vinzi.
lucciole88
gata am rezolvat si problema asta smile.gif am desfacut carcasa filtrului de aer si am descoperit problema smile.gif uitati atasez si o poza poate pe viitor mai are cineva problema asta

ps : am vazut ca la mine chestia aia e putin ciupita adica e rupta sau ma rog nu stiu nici eu exact , dar am fixat si carcasa filtrului de aer care era rupta .....adica 2 dintre suruburi erau rupte si nu statea dar am pus o saiba mai mare si sa rezolvat . Deci in prima poza se vede ce imi sarise mie , prostia aia de plastic sa desprins de pe biluta si in poza a 2-a este putin rupt si parca nu sta cum trebuie ....dar o sa vad eu
bolovan_ro
Am si eu o intrebare: Corpul clapeta...nu-mi pare ca se prinde cu nimic (daca dau jos filtrul de aer...nu mai pot calca acceleratia...sare corpul cu totul din motor). II normal asa? Sa fie strins doar de filtru de aer?
jake
Da, asa e , corpul clapetei e tinut numai de carcasa filtrului de aer .
Atentie cind pui la loc ! trebuie sa vina perfect in locas , daca trage aer pe la baza corpului clapetei vei avea un rateu de sare corpul clapetei cu tot cu filtrul de aer citiva metri in sus ! Vazut de mine cu ochii mei in service.
klaus
Da, e strans de filtrul de aer.
bolovan_ro
pai asta era si ideea...imi pare ca joaca putin (cu filtrul pus). Si imi este teama sa nu traga aer fals.
dispeceru
la mine cand tragea aer fals se auzea un fasait
lucciole88
la mine cu toate ca e carcasa filtrului de aer cam dusa ......adica se prinde doar in 2 suruburi dalea ....unul fata si unul pe spate .......pe partea stanga cum deschizi capota ....am pus o saiba mai mare pe partea dreapta in fata la unul din suruburile cam duse si nu mai joaca deloc, ca la mine la o groapa sau la ceva mai nasol ....se mai ridica carcasa filtrului de aer ( avea joc ) ....si facea cam urat mai dadea rateuri ....dar am strans mai bine cele 2 suruburi care le mai am cu tot cu imporvizati si stau perfect acum smile.gif

ps : masina merge super .......adica am facut cu ea cam 200-300 km in 4 zile si nu da semne ca ar mai fi bulit ceva (cu toate ca au fost cam multe pana acum ) ... ( si acum schimb vitezele numai intre 2600-4500 naughty.gif , inainte schimbam cam pe la 2000 tongue.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.