Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Berlina vs Dacia Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
TWK
Dispun de maxim 2000 de euro si in banii astia am vazut ca se poate lua fie o berlina din 98-2000 fie o nova din 95-97. nova am vazut chiar si cu 1500 euro. acum ce sa aleg? care e mai buna? sunt foarte nehotarat plz help smile.gif
$$ilvviu
Eu as opta pt Nova.
alecsz99
Greu de spus care este mai buna pentru ca lucrul asta nu se poate determina pe forum. Vezi cum arata o Nova la banii aia, vezi si o Berlina, compara-le si apoi alege.
Dintre cele doua eu as opta pentru o Berlina de prin 2000.
mihai0070
Vezi ca la 2000 euro poti lua o nova chiar si GTi ... daca nu preferi GT ul ... am nova si merg pe nova ... are alt aspect alt confort alta fiabilitate decat berlina ... apropo ...nu lua nova din 95 ... ia una macar din 97 chiar di GT ...cele din 97 sunt dotate cu CV 510.03 ultima cutie pusa pe nova ... cele de prin 95 sau 96 ... au avut modelele alea varza rau ...

Daca ai grija de ea te va tine mult si bine ... GT este mai usor de intretinut ... si este mai ieftin ca masina si ca piese ...

PS poate gasesti una pe GPL si te-ai scos in privinta consumului ...
minny
Ia uite aici. Zici ca sunteti siamezi:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=53093&hl=
tud.
Iti recomand cu caldura dacia berlina din 2000.
Am avut nova din 97' de noua si tin sa precizez ca am avut o gramada de probleme cu cutia de viteze(a ramas intepenita in a 2-a,s-a rupt tija de la schimbator) motor(consum,aprindere,carburator) si nu in ultimul rand caroserie(rugina,vopsea matuita)....acum am o super nova care este net superioara celor doua..dar care nu as mai lua daca as avea ocazia.
Bafta la alegere,sa fie intr-un ceas bun!!!
mihai0070
Berlina 1410 din 2000 ... cu injectie ... zic eu este mai sumpa de 2000 ... cred ca cel putin ... 2300 daca nu mai mult ...
eu zic sa mergi pe nova ... ia un GTi ... ca are acelasi motor ca berlina si acelasi sistem de injectie ... si Nove GTi sigur gasesti la 2000 ... si chiar bune ...
tud. eu cred ca ai fost putin chinionist ... sunt multi posesoti de nova care au peste 100.000 si nu se plang de cutie sau motor ... acum fiecare ce noroc are ...
tud.
Intr-adevar...se poate sa fi fost mai putin norocos la alegerea masinii..dar eu spun ca daciile 1410 ar avea mai putine defecte dat fiind faptul ca s-au fabricat atata timp ..au avut oamenii timpul necesar pentru a corecta greselile de proiectare aparute la acest model in timp ce la nova din 97-98-99 timpul de a studia si remedia eventualele probleme este insignifiant ..modelul fiind aparut in 95 sau 96 cred.
Inca o treaba de mentionat,piesele pentru nova sunt mai scumpe decat cele de 1410 daca nu ma insel.
FLP
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=31116&hl=

ia si de aici, rezultatul meu o sa il gasesti in galeria personala
C a t a l i n
Ia Nova GTi, adică injecție neapărat (nu lua carburație că iți va părea rău biggrin.gif )...Caroseria de Nova e mai confortabilă, mai practică și mai SIGURĂ...
EUROPE_
Nova este superioara berlinei, dar e cam greu sa gasesti o nova buna la banii de care dispui. icon_mrgreen.gif
Andy_ACS
Ca sa nu ai batai de cap inutile - berlina
Bafta!
mihai0070
Nova 053.gif
Diac
ma amuza ca topicul asta apare ciclic la un interval de cateva luni smile.gif
cvio
am avut pana acum o luna o nova GT
de asemenea am avut si doua berline
Nova net superioara la confortul interior
iarna nu stai cu o mana pe volan si cu o mana stergi parbrizul
mai stabila in curbe decat berlina
mai buna la demaraj si depasiri
ceva mai proasta la consum

C a t a l i n
QUOTE(cvio @ 15 Mar 2007, 17:08)
ceva mai proasta la consum
*



...pentru că era GT...la GTi consumul este un avantaj, nu o problemă biggrin.gif
mihai0070
QUOTE(Catalin Marinarul @ 15 Mar 2007, 18:26)
...pentru că era GT...la GTi consumul este un avantaj, nu o problemă biggrin.gif
*


Wikipedia spune ... ca diferenta nu este prea mare ... daca si GT -ul este reglat bine si conditiile de trafic nu sunt chiar dezastru... biggrin.gif
[attachmentid=48383]


L.E. argon ai dreptate ... cautam in manualul de nova consumul...dat ,dar mi-a fost mai usor sa atasez de pe net ... Scuze ...
argon
care carte nea? aia e wikipedia, cu totul altceva wink.gif
C a t a l i n
QUOTE(mihai0070 @ 16 Mar 2007, 10:15)
ca diferenta nu este prea mare ... daca si GT -ul este reglat bine si conditiile de trafic nu sunt chiar dezastru...
*


Da, foarte corect!

Numai că acel carburator de pe GT, mai ales cel standard, are prostul obicei de a se deregla foarte des... biggrin.gif
alinakes
Nova Gti gasesti la banii aia si merita mult mai mult decat o berlina !
ionutz84sos
Eu am gasit o metoda sa le rezolve pe toate!!! tongue.gif Am o frumoasa nova cu motor de berlina, la fel si carburatorul. Siiiiiiiiiiiiii???!!! Mereee suuperrrr
Si asa le-am rezolvat:D pe toate!!! pana acum m-a ajuns 40 000 000. Mai tre sa fac putin directia (vreo 2 mil). La cutie nu am probleme....am avut la timonerie k n-a mai fost urnita de vreo 3 ani...Tot in banii astia am facut motorul (tot nou in el), nishte huse frumoase.....Si tre sa ma duc cu ea la RAR. Am avut de ales intre nova asta si o berlina din 95...Si alegerea a fost facuta...NNOOOOOOVAAAAA..Pur si simplu mai sportiva cool.gif
dispeceru
pana la urma si-a luat supernova cred biggrin.gif
liviu_buc
ptr cei care credeti ca nova gt cu carburator dublu corp are consum foarte mare va pot spune ca nu e asa deloc......daca e reglat bine scoate sub 1o in oras,la mine cel mai putin mi-a scos 9,5 iarna asa ca mai ganditi-va....sal
C a t a l i n
Am spus că nu consumă mult când e reglat...Dar are obiceiul de a se deregla acel carburici... Deci nu mai citi printre rânduri!
mihai0070
QUOTE(Catalin Marinarul @ 18 Mar 2007, 12:45)
Am spus că nu consumă mult când e reglat...Dar are obiceiul de a se deregla acel carburici... Deci nu mai citi printre rânduri!
*




CORECT !!! ... cel de 1.6 l se deregleaza extraordinar de repede ... si se infunda cu tot felul de gunoaie la fel de repede ... merge cel mai bine pus cel de 1.4 l pe Nova biggrin.gif asta daca nu ai GTi ... biggrin.gif
catalin06
Nova are si motor de 1.4 ?? Eu stiam ca are doar motor 1.6 ...
argon
Asa cica se zice, a existat o serie limitata de Nova GLi cu motor de 1,4. Eu nu am vazut, dar am auzit de cineva care detine.
TWK
de-abia acum am apucat sa intru pe forum smile.gif. scuze ca nu am mai dat nici un semn, pana la urma am reusit sa obtin un leasing pt logan laureate 1.4 mpi si cei 2000 de euro ii dau avans smile.gif. oricum multumesc pentru ajutor
argon
Iti doresc sa nu-ti para rau de alegerea facuta...
driverx
De ce sa ii para rau? E mai naspa ca Estate-ul ? radmasa.gif
argon
Estate-ul cere doar benzina, nu si rate pe 3-7 ani blush.gif
driverx
Intradevar. Dar no offence, estate-ul te priveaza de cateva chestii, si nu putin totusi, chiar daca ligheanul e masina simplista.
argon
cat dai atata face, nu sustin ca altii ca e mai bun ca ligheanu' biggrin.gif
Kunt
QUOTE(argon @ 19 Mar 2007, 14:06)
Estate-ul cere doar benzina, nu si rate pe 3-7 ani  blush.gif
*



Daca o iei cu banii jos tot numai benzina cere si asta...
driverx
Adevarat, asa ca te iertam de data asta.....
mihai0070
QUOTE(Kunt @ 19 Mar 2007, 15:18)
Daca o iei cu banii jos tot numai benzina cere si asta...
*




Corect ... dar care este diferenta ... una este sa dai 2000 si pleci cu ea acasa si ii mai pui benzina si una este sa dai 2000 ... pleci cu ea acasa si cotizezi lunar ... sau sa dai cash vre-o 8000 wacko.gif prefer banu jos si eventual cat mai putin ... tot masina este si tot la destinatie ma duce ... cu servo / fara cu AC sau fara ... de 100 km la ora trec toate mai mult nici nu iti trebuie ... asa ca prefer ceva mai ieftin ...(parere personala) sa nu mai vorbim de costurile reviziilor ... una este la logan revizia sad.gif si una este la Berlina/ Nova smile.gif - financiar vorbind blush.gif
ag02cws
Da, dar se tinde spre "innoirea parcului auto" smile.gif
mihai0070
Sunt post-336-1110552475.gif si scuze ... pe tine te plateste cineva sa iti iei masina noua doar pentru ca este noua si parcul auto trebuie reinnoit...daca cineva mi-ar spune sa predau masina vechie si primesc pe ea una noua ... ca sa fiu in ton cu moda ... de acord ... dar pe munca mea sa reinnoiesc ... parcul auto ... al romaniei ... No way ... mai bine raman cu trotineta mea ...
Kunt
Nu innoiesti tot parcul auto din tara pe munca ta, te innoiesti pe tine. Si tu esti cel care se bucura de o masina mai buna, nu altii. Pana la urma totul depinde de prioritati, de ceea ce vrei sa faci cu banii, de cat de mult folosesti masina si la ce...
ag02cws
Daca m-ar fi platit, imi luam biggrin.gif Sunt total de acord cu tine. Am vrut sa mentionez inca un aspect pe care omul probabil l-a luat in considerare cand a optat pentru masina noua.

TWK
nu va mai certati baieti smile.gif . eu de la inceput as fi preferat un logan nou, mai ales ca l-am condus cateva mii de km pe cel din avatar care este al lui taica-miu. problema era ca deja am un credit pt asta si eu fiind student cu salariu mic de part-time job nu imi aproba nici o banca credit/leasing. pana la urma am reusit asa ca close topic pls smile.gif
mihai0070
Sa il conduci cu placere si sute de mii de km fara belele ... numai bine

Mihai0070
TWK
ms biggrin.gif. cica in 15 zile soseste wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.