Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: releu semnalizare berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
sobolan
care dintre voi stie : se poate monta un releu de semnalizare cu avertizare sonora ca la papucul diesel sau logan pe berlina ? se gaseste in magazine ? buzzer-ul ala de scoate bip-ul sonor e in releu sau e separat ?
miki_stan
Sal, si eu sunt interesat de asa ceva biggrin.gif cred ca ar merge si pe dacia, de ce nu.... smile.gif astept raspuns.


Bafta all.
CriSTI68
QUOTE(sobolan @ 13 Mar 2007, 22:21)
care dintre voi stie : se poate monta un releu de semnalizare cu avertizare sonora ca la papucul diesel sau logan pe berlina ? se gaseste in magazine ? buzzer-ul ala de scoate bip-ul sonor e in releu sau e separat ?
*



ala cu beep ca la slz ? caut si eu sad.gif
sobolan
pai cred ca s-ar gasi la magazin.....acu nu stiu un lucru : are buzzer-ul ala in el sau e separat prin bord pe undeva....daca are buzzer-ul in el e bine ca-l adaptez eu cumva.....
care stie sa posteze.....asteptam raspuns de la cei care stiu....
sobolan
revin cu detalii : m-am interesa azi pe la magazinele auto.....releele astea cu bip ,defapt nu au buzzer-ul in ele...ala e separat prin bord....asa ca : am luat de la magazinul de electronice un buzzer de 12v(caruia i-am montat o rezistenta in serie de 5k parca din cauza ca suna prea tare) pe care l-am legat la releul de semnalizare(al masinii) in paralel cu becul de semnalizare de la bord....adica minus-ul de la buzzer la masa(caroserie) si plus-ul de la buzzer la pinul RS(sau R la unele relee) de la releu......acum am semnalizare cu avertizare sonora ca la daciile mai noi.... biggrin.gif

preturi : buzzer 4 lei ,rezistenta 0,5 lei.....total 4,5 lei.....
C a t a l i n
Releul de care vorbiți e electronic...cel de berlină e mecanic...chiar de ai pus buzzer, tot se aude acel țăcănit...
sobolan
QUOTE(Catalin Marinarul @ 14 Mar 2007, 19:59)
tot se aude acel țăcănit...
*



la al meu se aude f. incet tacanitul ala....deabia se aude....depinde si de releu.....
CriSTI68
da ala de solenza nu merge ??
C a t a l i n
Merge, merge...fiind electronic...
argon
Intreb si eu ca nu stiu, nu cumva la SLZ, Papuc diesel, etc releul e "inclus" in calculatorul masinii?
ydaniel
nu.e separat;)
CriSTI68
daca montezi un buzzer la releu, la fel cum a facut sobolan, ticaitul ala de la releu se aude slab aproape deloc biggrin.gif , am mers acum 2 zile cu o berlina care avea buzzer pus la releu si era chiar placut fara ticaitul ala tampit smile.gif sobolan unde cuplez buzzerul ? biggrin.gif
C a t a l i n
Mie mi se părea interesant să poți înlocui acel țăcănit cu un sunet mai plăcut...nu SĂ ÎL ACOPERI...
Soluția elegantă ar fi tot releul electronic de semnalizare...nu buzzer...
argon
unde se gasesc relee electronice pentru semnalizare? legaturile se fac la fel?
CriSTI68
QUOTE(Catalin Marinarul @ 20 Mar 2007, 14:23)
Mie mi se părea interesant să poți înlocui acel țăcănit cu un sunet mai plăcut...nu SĂ ÎL ACOPERI...
Soluția elegantă ar fi tot releul electronic de semnalizare...nu buzzer...
*



dar nici nu se aude tacanit-ul si buzzerul scoate un sunet chiar frumos aproximativ ca la slz
CriSTI68
QUOTE(argon @ 20 Mar 2007, 14:26)
unde se gasesc relee electronice pentru semnalizare? legaturile se fac la fel?
*



vezi la imbunatatiri CLT la scheme electronice, eu am avut unul dar ma tinut putin ca aveam panoul de sigurante praf
sobolan
releul de slz/papuc diesel etc. nu are buzzer in el....doar iesiri ptr comanda buzzer....buzzer-ul e in bord !
bogdan_04
si pe unde e releul de semnalizare la berlina pe injectie???stie careva?cred ca e unul din cele 3 de pe aripa stanga dar nu stiu sigur.ma poate lamurii cineva?
C a t a l i n
QUOTE(Adrianno @ 20 Mar 2007, 17:12)
dar nici nu se aude tacanit-ul si buzzerul scoate un sunet chiar frumos aproximativ ca la slz
*



Nu se aude la tine...fericitule biggrin.gif

bogdan_04,

Releul e pe panoul cu siguranțe, în stânga volanului...
CriSTI68
te corectez la mine e sub bord in spatele la ceasuri tongue.gif
CriSTI68
@sobolan ce scrie pe buzzer tau ?? ca la mine se ard repede, cred ca nu sunt bune
C a t a l i n
Nu cumva tu ai uitat să înseriezi o rezistență în circuitul buzzerului? biggrin.gif
C a t a l i n
ionut16031987,

Ba se poate biggrin.gif
Citește tot topicul și apoi spune ce ai de spus...

Pe mine mă enervează țăcănitul releului mecanic..[...]
marianrec
Nu stiu ce relee de semnalizare aveti voi, dar eu de mult timp nu am mai vazut relee de semnalizare mecanice in magazine. Si eu unul nu aud deloc releul asta... Practic in el nu "cloncane" decat contactele unui releu.
Eu zic ca e buna ideea cu buzerul, mai ales la mine ca uneori nu imi revine maneta de semnalizare...
n3m0
Ideea este sa acoperi zgomotul facut de contactele releului sau cel mai bine sa sa-l inlocuiesti cu alt sunet (in cazul asta cu cel emis de un buzzer). Variante sunt destule. Depinde de gusturi, imaginatie, etc.
In plus, in paralel cu semnalizarea optica ofera si semnal acustic care in unele cazuri nu strica.
CriSTI68
rezistenta este pusa dar tot arde buzzerul
bygy007
ce valoare ai pus?? pune una intre 500Ω si 1 K
n3m0
Eu am pus o rezistenta de 9k (de fapt am ales-o prin incercari). Initial am pus una de 1 k dar buzzerul "urla" wacko.gif nu atentiona .
sobolan
6k ohmi.......buzzer-ul e made in china,de ala de doi lei radmasa.gif ......
aho
Faina treaba, azi am aplicat si eu schema prezentata de sobolan si suna fain. Inca se mai aude tacanitul putin, da incomparabil mai bine biggrin.gif
Merci sobolan! smile.gif
soulraven
de unde le tot luati lume?am cautat si eu de am inebunit......am cerut buzzere si mai toti s-au uitat perplex la mine.........da-ti mai multe detalii, va rog......ma intereseaza si pe mine......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.