Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
rotuning
Propunere pt admini:
de facut un sticky cu datele tehnice si versiunile Solenzei ca sa nu mai cauti ca disperatul pe cine stie unde cand ai nevoie. Si pe mine ma apuca pandaliile daca trebuie sa caut prin maldarul de reviste pt niste specificatii...
rotuning
Solenza - versiuni:
klaus
Pai fa mata topicul si-l facem unul din noi sticky ...
rotuning
Solenza 1.4MPI - revizii pana la 120K (nu stiu la diesel)

e OK asa? ..caut si datele tehnice....s-ar putea sa dureze..
rotuning
nu merge linkul. Pana se rezolva, uite alte 2 chestii f utile:

http://www.filehost.ro/128735/Dacia_SOLENZ...ice_vol_II_pdf/
http://www.filehost.ro/128714/Dacia_SOLENZ...ente_vol_I_pdf/
rotuning
gasit cartea:

rugat ignorat reclama ascunsa mobil

cine detine diesel rugat postat (astea sunt de la benzen)
wind
rotuning , de unde ai acel tabel cu revizii . in carte nu scrie de schimb de ulei la cutie la 60 mii de asta te intreb . sau e facut de tine
rotuning
e bifat in tabelul de la pagina 10
wind
cre; ca a rupt cineva foaia din carte....
rotuning
poftim! pune-o la loc!
2dor
Eu am Solenza Prima si nu e in tabelul ala.
zanga
Poate ajuta pe cineva si astea
zanga
Timpi de manopera(oficiali tongue.gif )
crocky
Nici la mine in carte nu scrie de schimb ulei CV la 60k. blink.gif
cristio_79
Pai poate este de la sfarsitul lui 2003 sau din 2004.Nici la mine nu este trecut in tabelul de la pagina 10 schimbul de ulei CV.Doar se verifica si se completeaza(daca este cazul)uleiul la fiecare 10000 km,nu se schimba.
klaus
Cand ziceam eu si postam pe aici NT-ul cu garantia pe viata la uleiul de la cutia de viteze de la solenzele dupa martie 2004, lumea se uita la mine ca la urs.
rotuning
a mea e fab probabil in dec 2003, pt ca am cumparat-o in ian 2004, dar tot nu pricep: de ce la unele sa se schimbe, iar la altele nu?!?
zanga
Or fi editii diferite de carti si ulterior s-au mai desteptat inginerii de la Dacia...
minny
Chestia asta cu lubrifiatul pe viata cred ca se bazeaza si pe faptul ca solenza nu ar trebui sa aiba viata lunga probabil... Eu vreau sa spun ca l-am schimbat complet la 30.000 KM si am bagat inauntru ulei Castrol. Diferenta e enorma. Nu zic, merge si asa tot cu ala, dar cine tine la masina lui sa ia in considerare si optiunea de a-l skimba totusi la 60.000 de KM la fel ca inainte. Eu l-am skimbat mai devreme pentru ca efectiv mergea greu sa schimbi vitezele, iar iarna foarte greu. Acum e altceva.
toto
QUOTE(klaus @ 17 Mar 2007, 00:50)
Cand ziceam eu si postam pe aici NT-ul cu garantia pe viata la uleiul de la cutia de viteze de la solenzele dupa martie 2004, lumea se uita la mine ca la urs.
*



pai inseamna ca daca ne bagam si noi (astia cu bifa) ulei de-ala pe viata la revizia de 60, nu o sa mai fie nevoie sa-l mai schimbam...smile.gif
seba3621
@minny: Ce fel de Castrol ai pus in cutie?
dizie
Sal'tare... Poate ma insel dar cred ca zipurile cu partea mecanica nu prea merg. Poti sa incerci un nou upload?

Merci.
YR-ZBG
Subscriu si eu. Am luat zip-urile si nu merg dezarhivate...cred ca au fost mai multe arhive iar acolo se gasesc doar doua din ele. Astept cu nerabdare....
zanga
Pai trebuie sa fie doua fisiere care formeaza arhiva mecanica solenza x41.zip si mecanica solenza x41.z01...incercati sa dezarhivati cu power archiver eu cu asta am facut arhiva...daca tot nu merge refac arhivele cu alt arhivator si refac upload-ul...
zanga
Sunt doar doua fisiere .zip si z01...incercati sa dezarhivati cu PowerArchiver eu cu asta am facut arhiva...daca nu merge incerc sa refac arhiva cu alt arhivator si uploadez din nou.
rotuning
topicul asta trebuia facut sticky, sau cel putin asa s-a laudat un anume moderator. O sa dau up-uri pana imi iau warn si eventual ban de la acelasi moderator, numai ca sa-l tin macar pe prima pagina. Imi cer scuze pt asta fata de ceilalti forumisti.
rotuning
up!
andrei041
Poate face cineva o pomana si sa urce din nou fisierele de mai sus? Sau sa mi le trimita si mie pe mail (andrei0241@yahoo.com). De pe rapidshare, dupa ce am luat manualul cu partea electrica ... la celelalte imi spune ca s'a atins deja numarul limita de download'uri pentru azi
minny
@seba3621 - uleiul folosit pentru cutia de vitezede mine se numesre castrol manual taf-x. e full sintetic si sunt multumit de el.
ciprianhugianu
O rugaminte catre utilizatorul Zanga: fii bun si mai incarca o data cele doua fisiere de mecanica de la Solenza, nu stiu ce se intampla dar primul fisier zip e foarte mic, e ceva defect la el. Si bineinteles sa ne trimiti link-urile.

Cu multumiri,
Cipri
dacianaa
Mecanica solenza x41.pdf

http://rapidshare.com/files/71897913/mecan...a_x41.part1.rar
http://rapidshare.com/files/71913016/mecan...a_x41.part2.rar



observ ca mai apare si [1] in plus la numele fisierelor originale cand se deschide fereastra de salvare. Nu afecteaza cu nimic

Asa trebuia:
mecanica_solenza_x41.part1.rar
mecanica_solenza_x41.part2.rar

Modificat :
mecanica_solenza_x41[1].part1.rar
mecanica_solenza_x41[1].part2.rar
blondu'
Am tot cautat carti pt solenza si tot ce am gasit am pus pe evonet, cine mai vrea...
Rapidshare e nasol cu asteptatul...

http://faceoff.evonet.ro/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.