Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scaune opel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
paul_jmekeru
poate sa ma ajute cineva sa montez 2 scaune de opel astra....va rog mult...am un break.
AAlpine1
de ce nu te duci la service daca nu ti le montezi singur ?
ilikecheese
Eu am montat scaune de opel astra. Dupa cum ai vazut la baza distanta dintre sine este mai mica ca la scaunele de dacie deci trebuiesc adaptari. Ce am facut eu: am sudat un cadru de platbanda care sa vina exact peste gaurile de prindere in caroseria a scaunelor, am dat gauri in dreptul gaurilor si am prins cadrul pe masina. Apoi am montat talpicile de la scaunele de dacie la cele de opel(este chiar simplu:iti trebuiesc cateva suruburi, piulite si saibe). Apoi am centrat scaunnele sa vina cat mai bine si util, am marcat locul unde vin talpicile pe platbanda, am dat gauri in plat banda, am prins cu suruburi, si piulite(la fiecare piulita pui o contrapiulita sa fii sigur ca nu se desfac si te duci la vale icon_mrgreen.gif ). Si gata. Scaune de astra pe dacie:)


Asta daca vrei sa faci tu. Daca nu incearca la un service te rezolva mai repede si mai bine.
paul_jmekeru
pai si nu erau prea inalte??...mie asa mi se pare...ca am incercat cum zici tu si parca erau mai inalte fata de alea stoc...
Tuki
sa ti fac o poza cum arata pe dacia scaune de opel astra ? sunt mai inalta ca cele de stoc da sincer nu se compara cu scaune de stoc. iti fac si poze cum ii montat pe masina mea . daca te ajuta cu ceva
ilikecheese
Sunt doar putin mai inalte fata de cele de dacie. Dar nu e un inconvenient, decat daca esti scurt in picioare biggrin.gif . Dar confortul... e cu mult mai bun ca la scaunele de dacia. Nu te mai doare nimic.
animalu
trebuie sa existe si o alta varianta de montare k sa nu stai cu capu in tavan
.........zilele astea mi-am luat scaune de ford sierra si is in dileme cu montajul deoarece surubrile din spatele scaunui sunt verticale iar cele din fata sunt orizontale

daca are cineva sugestii va rog!!!! blink.gif
S_E_F_U
Eu am montat pe a mea scaune de ford Orion (cred) si a trebuit sa tai suportii originali care sunt nituiti pe sine, si am confectionat pe strung alti suporti verticali. Poti sa montezi si pe suportii vechi da trebuie sa ii muti mai in interior.
Eu am preferat confectionarea unor suporti mai inalti deoarece scaunele au reglaj pe inaltime si pe suportii originali de dacie lovea sistemul de ridicare (sub scaun).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.