Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute de frana Ferodo Premier
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
kta
Unde pot gasi placute de frana Ferodo Premier in Bucuresti ? Am intrebat la cateva magazine, si toti imi spuneau sa ma decid daca vreau placute sau ferodouri wacko.gif

Si un pret informativ ar fi ok.

Le-am ales pe acestea din cauza ca am vazut ca toata lumea le lauda.
Muttley
Am dat in vara vreo 280 de mii pe set parca... Pretul oricum e comparabil cu al celor de uzina.

Din pacate-n IS... sad.gif
Buyaka
La magazinele cu piese pt straineze ai incercat?

Sunt interesat si eu, daca afli ceva da-mi si mie de veste te rog...
i96nds
Eu am vazut ca are de vanzare Ovidiu, in targ in Vitan.
Insa pretul era cam 50 lei.
ydaniel
la meteor;)
madhorsefuzzy
Gasesti placute FERODO TAR(nu PREMIER) de berlina (cod 114 parca) la 28RON la magazinul de piese auto de pe strada Ceaikovski (e unul singur).
Program 9-19 L-V si 9-12 Sambata.
Aveau si Premier dar mai scumpe si nu am retinut pretul. Cred ca in jur de 50-60RON.

ydaniel
dar ce vrei sa faci la KGA de nu-i mai plac placutele de rm sarat;)
diaconuliviu
Poate alea "Ferodo Premier" nu mai au "insertii" din bronz prin materialul de frictiune, reducindu-se/eliminindu-se aparitia "santurilor" in disc.
ydaniel
nu stiam asta:)
Ford_V6
am eu premier si apare fadingul considerabil mai tarziu . . .dupa 2-3 franari violente de la viteze mari de peste 140 km/h inca mai am frane . . .desi cam miroase a ars . . .se cer totusi niste discuri ventilate tongue.gif
sik
vreau sa cunosc mai multe despre acete placute...
de unde? cat? ...
pls...
ydaniel
si eu caut;)
cd_i
Si eu is interesat de placutele astea. Daca stie cineva pe unde as putea gasi in Timisoara.

Acum am montat pe masina Ferodo TS fiindca trebuia sa le schimb neaparat si nu am gasit premier. Deocamdata se comporta bine dar nu le-am testat decat prin oras, frana e ok (nu pot sa spun daca mai eficienta decat inainte sau nu) dar, cel mai mult ma incanta faptul ca nu mai scartaie.
ydaniel
cat ai dat pe ele?scrie ceva dacia,reno sau vreun cod?
nambanidealtceva
QUOTE(Ford_V6 @ 30 Mar 2007, 18:15)
am eu premier si apare fadingul considerabil mai tarziu . . .dupa 2-3 franari violente de la viteze mari de peste 140 km/h inca mai am frane . . .desi cam miroase a ars . . .se cer totusi niste discuri ventilate  tongue.gif
*



de peste 140km/h? blink.gif

in orice caz... ca sunt premier sau nu.. ferodo e ferodo.. si la motociclete fac diferenta.. asa ca hai sa nuantam un pic topicul.. stie cineva unde putem gasi orice tip de ferodo pentru dacie sau orice placute straine de calitate care sa mearga pe dacie?
ydaniel
intre 50-80 lei ferodo premier:) si cel putin arata bine ambalate icon_mrgreen.gif
CriSTI68
am comandat eu Ferodo Premier de pe e-bay biggrin.gif
Cristy
Eu am luat Ferodo Tar 114 , am dat comanda si au venit placutele a 2-a zi. 28 ron.
Aveau si Premier , dar pe la 70 ron , tot pe comanda.


pe linia lui 102, dinspre Aparatori spre Selgros sunt 2 magazine, pe stanga Cavar (la intersectia cu Str Mosoaia) , iar eu am luat de la cel de pe dreapta.


ydaniel
ok:) bine ca ne-ai zis;)
nambanidealtceva
m-am uitat si eu pe poza de mai sus.. chiar merg pe dacie placutele astea? arata cu totul altfel decat cele pe care le stiu eu.. merg direct sau trebuie modificat cumva?
CriSTI68
ele sunt concepute pt R12, la mine sa fiu sincer nu stiu daca sa facut modificari, pentru ca am lasat masina in service sa le monteze

oricum se simpte diferenta la franare fata de tampeniile romanesti
madmaxtata
am mai vazut azi un magazin prin spate pe la romexpo. pe unde te duci la mitsubishi si honda la service. aveau un banner cu ferodo rancing.
Cristy
Am gasit si in vitan, la magazine, nu la tarabe!
madmaxtata
unde am zis eu. de la romana americana in directia opusa la casa scanteii pe o strada la dreapta unde este service honda am gasit cu 85 de ron ferodo premier le aduce in 3 ore. smile.gif
paulica
Dar la Nova/Sn stie cineva daca merg? Sau ce model merge?
lord_sith
Am si eu de cautat....la ce magazin din Vitan ai gasit Premier-uri si la ce bani Cristy??
cannavaro
Gasim in Vitan pana la urma Ferodo Premier?
mad toz
In Vitan este un magazin mare exact in mijloc,la parter de jur ,imprejurul lui sunt magazine cu piese,si acolo sunt vreo 2 magazine care au scris mare pe geam FERODO.
cannavaro
bun. mersi
Alex 23
Am sa ma interesez care placute sunt mai bune ATE sau Ferodo si va voi spune si de unde se pot procura, daca sunteti interesati!
floryyn
QUOTE(Alex 23 @ 17 Nov 2007, 08:34)
Am sa ma interesez care placute sunt mai bune ATE sau Ferodo si va voi spune si de unde se pot procura, daca sunteti interesati!
*



Deci, pana la urma, care sunt mai bune si unde se gasesc? Vin si eu pe la capitala si printre altele mi-ar face si niste cumparaturi auto biggrin.gif
sik
am facut rost de placute ferodo premier de la o nubira; sunt mai mari, dar le duc la un frezor si mi le pun pe masina; placutele au fost moca, sunt noi, i le-au dat unui amic de la Radacini printr-o combinatie
iubitordedacie
cat costa un schimbat de saboti cu tot cu ferodouri, la ambele roti?
tgg2k
sabotii au ferodourile noi pe ei. daca te gandesti sa schimbi numai ferodourile, te sfatuiesc sa le schimbi cu totul (adica si sabotii).

set "de uzina": 87 RON. cutia are toti 4 sabotii, adica pt rotile din spate esti asigurat.

bafta
iubitordedacie
eram interesat de manopera, cam la cat se ridica pe ici pe colo...
ydaniel
20-50 lei;) depinde;)
mad toz
20 ron pentru roata am dat eu.
radu_
exista placute de frana cu fire electrice care sa se potriveasca pe dacie?ar fi fain ca ti se aprinde becu cand is uzate
as pute sa ma duc la un magazin de piese auto dar nu am o placuta de dacie sa compar, si daca as avea tot nu pot ca nu tin pe stoc, ci aduc la comanda
ydaniel
da:)au fost si modele din fabrica cu avertizor la placute de frana;)
diaconuliviu
Mai spunea un coleg forumist ca si-a pus din alea si de la inceput ii indica "avarie"-placuta uzata. Avea acel nit prea "la suprafata". Grija mare la calitate.
ydaniel
ce firma erau placutele?
diaconuliviu
Daca as sti... nici topicul nu-l mai stiu, doar ca mi-a ramas in minte ideea.
Poate chiar cel in cauza citeste si "se autodenunta".
ford_dacia
da exista pe stoc ferodo premier placute dacia = FDB113 = 89 lei setul
daca vreti frane super bune puneti astea si cu discuri Brembo
Alea mai sunt 65 lei / bucata
Io am avut pe dacia ferodo si placute Originale cu holograma ,,,,si dupa ce puneam frana de 3 ori patina masina isi pierdeau din proprietatile de franare se incalzeau rau etc
Mai exista delphi ate rooad house
Dar au probleme la priderea pe etrier nu sunt ok
Mai exista la Ferodo varianta TAR care este entry level la ferodo .sunt cam 30 de lei setu dar nu le am pe stoc



pm me
ydaniel
QUOTE(ford_dacia @ 31 Jan 2008, 13:11)
da exista pe stoc ferodo premier placute dacia = FDB113 = 89 lei setul
daca vreti frane super bune puneti astea si cu discuri Brembo
Alea mai sunt 65 lei / bucata
Io am avut pe dacia ferodo si placute Originale cu holograma ,,,,si dupa ce puneam frana de 3 ori patina masina isi pierdeau din proprietatile de franare se incalzeau rau etc
Mai exista delphi ate rooad house
Dar au probleme la priderea pe etrier nu sunt ok
Mai exista la Ferodo varianta TAR care este entry level la ferodo .sunt cam 30 de lei setu dar nu le am pe stoc
pm me
*


alea cu holograma sunt de fermit buzau.sunt si ele bune dar uzeaza discu.
ferodo target sunt bune la cat costa.
alinushy
ai mai adus ferodo tar?
ydaniel
ultima oara-iulie am luat cu 25 lei setu de ferodo target.

4 Feb 2008, 21:56:
ultima oara-iulie am luat cu 25 lei setu de ferodo target.
alinushy
setu pt o roata sau ambele?
ydaniel
cool.gif 4 bucati;) doar nu schimb doar una
apollo
am luat si eu niste placute de frane FERODO, dar nu stiu ce model sunt.
28 ron am dat pe set.

ele au pe ele un fel de nit care nu stiu ce rol are si inca o chestie pe exterior unde vine cilindrul.presupun ca e ceva de siguranta.

stie cineva ce model sunt?
ydaniel
vezi ca nu trebuie sa tai nitu ala;) asa am facut eu .in urma cu ceva timp.intra si asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.