Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan Prestige vs Aveo Platinium
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
DANNIEL
Salutare! am o mare dilema...intr-un final am ajuns la prestige vs aveo platinium.voi daca a-ti fi in locul meu ce a-ti cumpara?avand in vedere deosebirile dintre cele doua masini.stiu ca sunt pe un forum dacia...dar va rog daca se poate pareri obiective. va multumesc!
driverx
NU logan.

Iar Aveo sub nici o forma. Vezi cate stelute verzi are la impact frontal.
cristi.r
Nici una, nici alta !!! Mai cauta !

Deci, pana la urma, ti-ai vandut solenza ?

Cat ai luat pe ea ?
lethal88
aveo sta destul de prost la capitolu siguranta. as alege prestige in locul tau...sau altceva..preferabil de productie germana
adip
Da' nu mai e un versus logan & aveo pe forum? Posteaza te rog acolo, daca mai e deschis topicul respectiv.
REAL MEN USE SEARCH BUTTON!
pastrama
Ia Loganuuuuuuuuuuuuuu!!! radmasa.gif
C a t a l i n
Eu zic că nu aici vei găsi raspunsul dilemei tale...
Test Drive ai facut cu ambele?
router
eu am facut test drive cu ambele:

Am mers atat cu Loganul de 1.4, 1.6 16v, 1.5 d cat si cu aveo de 1.4 94 de cai si vreau sa-ti spun ca cea mai buna alegere e Loganul (eu il am de 4 zile si sunt supermultumit de el chiar daca perioada e asa scurta)
tonicelli
QUOTE(router @ 17 Mar 2007, 23:17)
eu am facut test drive cu ambele:

Am mers atat cu Loganul de 1.4, 1.6 16v, 1.5 d  cat si cu aveo de 1.4 94 de cai si vreau sa-ti spun ca cea mai buna alegere e Loganul...
*


Ambele fiind cele 4 biggrin.gif
Ca e Laureat se vede din semnatura dar care din versiuni ???
adip
OH NOES! OMGS! Here we go again.
Sugestie pentru DANNIEL: cauta "aveo" pe sectiunea de diverse si cafenea si citeste cu atentie tot ce e acolo. Daca mai ai nelamuriri cere sa se redeschida ACELE subiecte.
router: nu poti oferi o parere echilibrata dupa 4 zile de utilizare, cine crezi ca o sa o ia in serios? smile.gif
router
Cu Aveo am mers de mai multe ori deoarece am un prieten la dealer care e agent acolo.

Diferenta intre Aveo si Logan este destul de mare cel putin pentru mine.

Prima diferenta este pretul.

Stabilitatea Loganului este mai buna (poate ca are cauciucuri mai mari si e mai mare), spatiul interior e mai mare, portbagajul e mai mare, are o pozitie la volan mai buna si mai confortabila si spre surprinderea mea materialele din interior sunt mai bune.

Aveo:
-este facut in Coreea de sud in fabricile fostului Daewoo
- a obtinut numai 1.5 stele la EuroNcap
-materialele sunt chiar spre surprinderea voastra asemanatoare cu cele de pe Matiz (am matiz masina de serviciu si stiu ce vorbesc-pot sa va exemplific exact ce)
-probabil ca tabla la Aveo este mai buna ca la Logan
-la aveo platesti taxe vamale 10% ca e facuta in Coreea
-aveo il primesti fara scut
-motorul este de o generatie destul de veche
-intretinerea lui este mult mai scumpa ca a Loganului (Ex:prima revizie este 5 mil iar la Logan este in jur de 3)
-Casco este mai mare.
-um mare plus probabil ca este faptul ca cei de la servioce se plangf ca nu prea vin in service cu probleme posesorii de Aveo(si au vandut destul de multe masini ca numar).

Eu am Laureate de 1.4 si intradevar sunt 2 inconveniente majore la Loganul de 1.4:
puterea motorului care ar fi trebuit sa fie mai mare (ma cam rog de el) si probail tabla si vospeaua care sigur sunt mai proaste ca la Aveo.

Am luat 1.4 deoarece am mai avut pe DSN si ca nu am avut bani de 1.6 (oricum am ceva datorii si la asta de 1.4)






QUOTE(adip @ 17 Mar 2007, 23:25)
OH NOES! OMGS! Here we go again.
Sugestie pentru DANNIEL: cauta "aveo" pe sectiunea de diverse si cafenea si citeste cu atentie tot ce e acolo. Daca mai ai nelamuriri cere sa se redeschida ACELE subiecte.
router: nu poti oferi o parere echilibrata dupa 4 zile de utilizare, cine crezi ca o sa o ia in serios? smile.gif
*




Daca mai ia sau nu ma ia cineva in serios chiar nu ma intereseaza, eu vreau doar sa dau un sfat deoarece mai bine de o luna am cautat sa-mi cumpar masina si ultimele 2 pe lista au fost Loganul si Aveo

Mai cred ca la experienta mea (am condus un numar destul de mare de masini si am facut ceva km) pot sa-mi dau seama de calitatile unei masini dupa ce am mers cu ea 4 zile.
DANNIEL
Maine o sa conduc un aveo cu 20.000 km la bord al unui prieten de la o scoala de soferi si cred ca imi pot da seama cat de cat de ce poate masina.sincer 1.5 stele...ceva parca nu e ok.are matizul 3 stele si nu are aveo?!...in fine.bugetul e limitat la 11.000 euro max(adica inclus prima de inamatriculare,hartogarii etc).solenza sper sa o vand sapt. asta.am primit 4700 e pe ea.inca ma mai gandesc daca sa o dau sau sa mai astept(poate poate primesc mai mult:).iar pentru achizitionarea masinii m-am gandit ,cu ai mei binenteles, la un credit.loganul prestige iese undeva la 10355 Euro,iar aveo platinium la 10882( aveo are in plus cotiera fata,comenzi audio pe volan,volan reglabil,6 boxe,deschidere portbagaj din interior).nu stiti aveo are cumva caroseria galvanizata sau nu?caci dacia stiu ca nu.va multumesc la toti care a-ti raspuns!
tuneam
DANNIEL, cu diff de pret pui toate astea si pe Prestige.
offtopic. Deschiderea partbagajului din interior mi se pare o ciudatenie mare. E mult mai confotabil sistemul cu butonas, chiar daca e inestetic, incuierea lui se face din interiror.
Da, Alveo arata mult mai bine dacat Logan. Cel putin la finisaje mi s-a parut net superior, dar la stabilitate, putere... loganu e peste.
Varianta(logan vechi) cu cheie era de rasu lumii.
DANNIEL
Inteleg TUNEAM,dar tu ai facut test cu amandoua?paradoxul e ca pana acum auzeam ca aveo este mai stabil,ca are o suspensie mai "sport"....mie sincer imi place si prestigeul...insa aveo ofera mai mult de cat el.
sefu_alx
cred ca in cazul asta pana si eu as alege logan (daca ar fi de ales dintre cele doua) biggrin.gif
migabryel
QUOTE(DANNIEL @ 18 Mar 2007, 00:52)
[...]nu stiti aveo are cumva caroseria galvanizata sau nu?
*


nu este galvanizata, e tratata cu un strat de grund si atat.
mauru007
Cumpara un logan SH. Iti mai raman si bani nu te bagi in datorii, iei masina gata rodata etc. Nu stiu daca garantia la Logan e transferabila pentru ca ai sanse sa gasesti logan sh in garantie.
l@u
Eu in locul tau as lua in calcul si alte masini la 10-11000 euro ;eu unul nu as da banii astia pe nici una dintre cele doua spuse de tine este prea mult ptr. Logan dar si ptr. Aveo
colombina29
Aveo! Chiar daca CB e mai slabut, n-are tabla galvanizata, insa finisajele sunt mai bune si greierii mai discreti iar tehnologia americano-coreeana isi va spune cuvantul in exploatare! Nu merita o dacie 10500 de euro. Parerea mea!
migabryel
off topic, cauta episodul acela din top gear "the good, the bad and the ugly", si ai sa vezi tehnologie americana ohmy.gif
ViperRS
parerea mea fa o decizie despre ce masina ai nevoie. Daca dsn ti-a fost destul ca spatiu, da un ochi si in curtea opel pentru un opel corsa sau daca cochetezi cu renault vezi un clio 3
Andy_ACS
Dintre cele doua as alege Aveo, motivele le gasesti singur pe sectiunea de probleme tehnice logan (rugina, vopsea, zgomote, caseta directie, aer conditionat ineficient ...).
In locul tau as deschide topicul asta si pe daewoo club sa vad ce si cum smile.gif

Iar faza cu stelele la testele de impact: se acorda puncte pentru tot felul de chitibusuri, cum ar fi posibilitatea de a decupla airbagul, scaun de copii, etc. Daca urmaresti sa iei stele multe le implementezi pe toate...
Eu refuz sa cred ca Aveo e de 2 ori mai slab decat matiz(3 stele) !

De stabilitate si feeling la volan iti dai seama dupa drive test cu ambele.

Si vezi ca la Aveo ai garantie 3 ani, dar revizii mai scumpe, si casco mai scump.

Bafta!
driverx
OK. Stai si refuza. Dupa ce ai stat enough, du-te si ia un Aveo, intra cu el in primul perete si o sa vezi cum cedeaza stalpii. Cedeaza si la Matiz, dar la Aveo o face mai artistic.

Ai dreptate ca se acorda stelute verzi pentru tot felul de chitibusuri. Dar nu de aia ai luat Aveo asa putin....trezeste-te la realitate, ca atunci nici Logan nu ar fi luat cele 3 stele. Aveo cedeaza ca o coala de hartie. Daca nu crezi, uita-te, ai internetul la dispozitie, te poti informa GRATIS.
St
De ce nu iei in considerare si un Fiat Albea/ Renault Clio Symbol?
DANNIEL
Pai am luat si asta in considerare,dar symbol imi pare un fel de solenza la interior(nu vad nici un avans sincer) iar albeea...din cate am auzit service-urile lor is cam la pamant.plus ca nici designul ei nu prea imi place.iar despre aveo din cate stiu are motor opel e-tec.chiar daca e americana(oricum nu cred k e mai slaba ca dacia..dar e doar o impresie).ma gandesc la aveo pentru ca exista acuma o reducere de 1100 euro.stiu ca poate am gresit ca am pus intrebarea pe un forum dacia,dar va multumesc pentru parerile OBIECTIVE.daca intreb 10 persoane despre o masina aud 10 pareri diferite.e greu de luat o decizie...
cata87
am mers zilele trecute cu aveo....la viteze de peste 100 de km/s e jale masina...n-am trecut de 100 mi-a fost frica...e mai instabila ca solenza,sa nu mai vb de logan
driverx
Intradevar e greu de luat o decizie, mai ales daca stai sa cantaresti parerile de experti ("experti") ale celor 10 oameni.

Totusi, nimeni nu cred ca a spus ca e o masina proasta acest Aveo. Din anumite puncte de vedere e peste Logan, desi unii zic ca ar fi mai stabil loganu, nu stiu, poate asa e, poate nu, dar un singur lucru e foarte clar la Aveo. Nu poti avea un accident mediu, mare, la care masina sa iasa cat de cat bine din impact. Asta e singurul defect. Tu decizi daca 1100E is mai importanti decat.....nu neaparat viata ta ca poate nu mori in el, dar decat integritatea ta corporala. Deci eu zic ca e destul de simplu de luat o decizie (cel putin intre Aveo si Logan).
router
reducerea respectiva nu e reducere ci e doar scaderea taxelor vamale la masinile importate din Coreea de la 30% la 10% si sigur va ramane in continuare.

Informatia asta o stiu sigur de la agentul de vanzari de la Chevrolete.

ceea ce pare insa ciudat este faptul ca:


-Chevrolet Aveo sedan cu geamuri electrice si servodirectie costa 7300 de euro (cu tva si fara 10% taxe vamale)

-Iar Dacia Logan Preferance cu cu geamuri electrice si servodirectie costa 7300 de euro (cu TVA)

Deci Logan este egal la pret cu Aveo sedan si Aveo este adus dintro tara destul de indepartata cu vaporul si cu niste costuri de producitie mai mare deoarece sigur muncitorul din coreea castiga mai bine ca cel de la Dacia.

Asta inseamna ca modelul Aveo Sedan are piese de o calitate mai slaba decat ce aven noi pe Logan.

Nu cred ca au gasit Coreeni in colaborare cu americani de la Chevrolet o modalitate mai ieftina de a scoate piese mai bune cu bani mai putin ca Renault.


O alta concluzie este ca parca nu as avea incredere intre uniunea Chevrolet (marca americana ce nu este foarte vestita ca fiabilitate) cu fabricile Daewoo din Coreea care tot cam pe la acelasi nivel mediu al fiabilitatii.
adip
QUOTE(router @ 19 Mar 2007, 22:49)
Deci Logan este egal la pret cu Aveo sedan si Aveo este adus dintro tara destul de indepartata cu vaporul si cu niste costuri de producitie mai mare deoarece sigur muncitorul din coreea castiga mai bine ca cel de la Dacia.

Asta inseamna ca modelul Aveo Sedan are piese de o calitate mai slaba decat ce aven noi pe Logan.
De ce nu poate insemna asta si ca Logan are un pret mult umflat fata de costurile de productie? In special prin faptul ca foloseste deja o groaza de repere de Clio 2 / Megane 1, a caror lansare in productie a avut loc acum peste 10 ani? Vorbim cumva de automobilul modern scos de Dacia Pitesti?
Oameni buni, daca Aveo mai avea niste ranforsari sau mai stiu eu ce imbunatatiri pt. siguranta si lua 4 stele la euroncap, cu un cost suplimentar de 400-500 Eu pe bucata, ce mama zmeului ii mai gaseati? Coreenii au luat teapa cu steaua aia, ghinion, vai steaua lor, dar si-au invatat probabil lectia si o sa ia in serios probabil in viitor asemenea teste.
Am un vecin care le are pe amandoua, un Logan 1.4MPI si un Aveo 1.2. Ii place mai mult Aveo ca ambianta interioara, post de conducere, trage mai bine decat Loganul, se intinde mai frumos la drum, e mult mai silentioasa. Dar pt. iesit cu familia (sotie + copil mic + bagaje) prefera Loganul, Aveo sta mai prost cu spatiul.
router
daca esti foarte atent si te uiti macar la cum arata motorul lui aveo sau materialele din interior vei observa ca acel motor sigur este de o generatie destul de veche iar ca o parte din materialele din interior sunt refolosite de la Daewoo.

Oricum eu cred ca alta este calitatea Renault decat cea Chevrolet-Daewoo.

Si am avut si un Daewoo de nou (stiu ce vorbesc).
adip
Nu am avut curiozitatea sa ma uit mai indeaproape la Aveo, nu m-a interesat. Am schimbat doar cateva vorbe in fata blocului, atata tot smile.gif
Oricum, nu vad ce e rau sa refolosesti materiale, o fac altii care vand masini cu 25.000+ CIP. Mie de exemplu chiar imi place materialul de pe Nubira II, comparandu-l e.g. cu cel de pe a mea, care e inferior calitativ.
DANNIEL
Nu stiti motorul de 1.4 16v 94 cp de pe aveo-ecotec a fost folosit si pe masinile opel?
george_d
Imi place faza asta cu motoare de generatie veche la Aveo. Motorul Aveo scoate din 94 de cai din 1.4 l iar Logan scoate 75 de cai.
Spunea cineva mai sus ca i-a fost frica sa mearga cu Aveo cu mai mult de 100 km/h.....hai sa nu exageram!

@Danniel Eu zic sa iei in calcul toate masinile care se incadreaza in bugetul tau. E foarte important sa te duci la dealer pentru ca ofertele nu prea sunt actualizate pe site-uri.
catalin80
QUOTE(george_d @ 20 Mar 2007, 14:26)
Motorul Aveo scoate din 94 de cai din 1.4 l iar Logan scoate 75 de cai.
*




pai da , pentru ca cel de aveo e 16v
daca te uiti si renault scoate 98 cai din motorul 16 v de 1.4 l ( motor care intr-adevar nu e disponibil pe logan)
bae
Da, numai ca aici se compara Logan cu Aveo si nu Renault. Una peste alta, o masina cu asa rezultate slabe la crash-teste nu se merita, parerea mea! Mai bine mai strange niste bani si ia ceva mai bun decat amandoua, ca sa nu-ti para rau.
zack
Mai bine te mai "chinui" putin si iei un lacetti excl.gif Nu o sa regreti.
Merita mica diferenta de pret (undeva la 1000 de euro...)
LE: Zicea cineva ca sunt folosite piese mai slabe decat la logan. Dupa 2 ani de utilizare...masina nu are aboslut nimic, este ca NOUA.
Am mers cu un logan care avea 113 000 km si cand pleca de pe loc, dadea sa ai moara motorul, cand lua omul piciorul de pe ambreaj ziceai ca are motor disel. L-am si intrebat...asta e diesel?! radmasa.gif Sa nu mai zic ca zdroncanea de parca ma plimbam cu caruta.
ps: In caz ca nu ai bani ptr lacetti...ia un aveo, nu o sa fii dezamagit de masinuta.
Amedeus
Pai...a ta de 2 ani cati km. are? Eu am mers cu Logan (1.4 Laureate) de 2 ani si e ca si nou si are 50k km.
zack
Io nu am multi km...30 000km. Am mers cu destule masini, si inafara de dacia (1300,1310) care mai aveau apucaturi de logan(de fapt loganul de ele) n-am mai intalnit. M-a dezamagit de tot loganul, nu ca m-ar fi impresionat vreodata, dar totusi la 110 mii km trebuia sa mearga k nou. Costa prea mult, si ofera prea putin. Prefer aveo.
Jack Daniel's
Ia Logan , la Prestige ai 3 stele la crash si un motor care iti ofera 105 cai.
Amedeus
@zack
a mea are 1 an si 14k km poate mai vorbim pe aici cand o sa avem 100k km smile.gif
Apropo de probleme la Logan: in 13 luni=0 probleme
Psyche
nu stiu prestige-ul cum functioneaza, dar de logan 1.5 dCi pot spune ca e superb.
si cand l-am luat eu pe mana era deja busit de vreo 2 ori si reparat. mergea impecabil, consum mic,etc. aveo am condus foarte putin, mi se pare manevrabil in oras, dar cam instabil in afara. poate sa fi facut 300 km cu el. mai sigur mi se pare loganul la viteze de peste 110. eu personal am mers cu golanul cu 145km/h la podul iloaiei. se comporta frumos si ajunge acolo destul de repede. dezavantajul major, cel putin la vopseaua nemetalizata e ca sare cam repede si in cativa ani rugina va fi probabil o problema.
dar cele metalizate am vazut ca sunt mult mai rezistente. decizia e oricum in mainile tale. ambele sunt masini satisfacatoare, acum trebuie sa te gandesti cum planuiesti sa exploatezi masina respectiva. daca conduci sportiv si/sau ai avut accidente iti sugerez logan, in special cel cu motor 1,6 16v....daca mai mult te invarti prin oras, ia aveo...
e mult mai ingust si trece prin niste locuri unde loganul ar avea de suferit.
mauru007
vrei neaparat masina noua? Te limitezi la o masina noua dar care nu te atrage din toate punctele de vedere ca motorizare sau siguranta/confort de teama de a nu lua teapa? Si daca o iei noua si faci 3 sau patru vizite pe an in service pentru probleme rezolvate in garantie nu tot timpul ala il pierzi? Ia in calcul cat pierzi la revanzare daca iti cumperi logan. Nu stiu ce preturi are aveo SH.
DANNIEL
Da frate chiar ca pot lua o masina mult mai buna la banii acestia...dar poate sa imi garanteze cineva ca nu iau teapa?in cele mai multe cazuri habar n-ai de istoria masinii,de kilometrajul adevarat etc.e loterie tata.iar eu nu ma bag la asa ceva..cunosc prea multi nemultumiti de SH ca sa ma bag.imi place aveo ca design..iar loganul pentru ca parca e mai solida.saptamana asta voi lua decizia caci deja m-am saturat.solenza am dat-o cu 4600 E.va multumesc!
bae
QUOTE(mauru007 @ 20 Mar 2007, 22:13)
Si daca o iei noua si faci 3 sau patru vizite pe an in service pentru probleme rezolvate in garantie nu tot timpul ala il pierzi?
*

Timpul da, e tot ala, dar cu banii cum ramane?
body
Mergi pe aveo .Am Kalos ( e aproape identic ci aveo - motorul de fapt e acelasi) si crede-ma ca nu se tine nici un logan dupa mine.
Vopseaua e excelenta nu ca la logan . Iar cei ce vorbesc de daewoo , crede-ma habar nu au . Am avut un cielo koreean iar fiabilitatea dovedita in 10 ani a fost excelenta.
Poate ne spun toti cei ce sustin faza cu o stea jumatate cum e posibil ca in state aceeasi masina sa ia 4 stele ?
Kunt
Nu sustine nimeni faza aia cu 1,5 stele aiurea, gasesti totul aici. In schimb nu stiu la ce 4 stele te referi tu ca a luat asta in state, nici nu credeam ca se vinde acolo. Nu stiu ce teste fac aia in State dar cand ajung masini americane pe mana astora de la Euroncap e jale...
Eu unul nu as lua nici una dintre astea doua, cu 11-12000 euro mi-as lua clio 3 cu promotiile astea de la renault.
Amedeus
Pai daca tu ai motorul de 94 CP si iti pui mintea cu un Logan de 1.4 care are 75 CP, normal sa nu se tina dupa tine. Ia incearca cu un Prestige, ca despre ala se vorbeste aici. dry.gif
george_d


viteza cu Aveo (kalos)
mauru007
QUOTE(bae @ 21 Mar 2007, 04:44)
Timpul da, e tot ala, dar cu banii cum ramane?
*



Pa daca isi cumpara Sh ii raman si bani de reparatii. Eu unul m-s imbolnavi de nervi sa imi cumpar masina noua si sa merg cu ea in service pentru chitibusuri rezolvate pe garantie. Macar daca e sh te impaci mai usor cu gandul. smile.gif
Amedeus
@george_d

Aia 180 erau de fapt 170 (daca avea un GPS poate ma convingea). Cam putin pentru un motor de 94 CP cu 16V. smile.gif

Zorro nici macar nu purta centura (probabil la 1,5 stele si viteza aia nu are rost) mad.gif Generatia Kalos radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.