Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurare arc capac rezervor LGN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
GoGu
Arcul capacului de la rezervorul Loganului este una din cele mai tampite solutii tehnice din cate mi-a fost dat sa vad (si din pacate nu singura).
Multa lume s-a plans ca l-a pierdut si nu stiu cat de repede se gaseste altul.

Solutie:

Pas 1: Ideea acestui prim pas nu-mi apartine, am citit-o acu' ceva vreme pe forum: se pune un inelus de sarma prin gaura de pe capatul arcului incriminat (capatul opus celui ce se sprijina pe capac). Acolo este deja o gaura, parca se gandisera si ei sa puna o siguranta, apoi design-to-costul si-a spus cuvantul dry.gif . Inelul se observa si in poza de mai jos.

Acest pas nu e suficient. Din motive necunoscute mie arcul incepuse sa-mi "cada" acum si din capatul celalalt (dinspre capac). Pasul 1 a fost bun, ca macar nu l-am pierdut...
Asa ca:

Pas 2: Tot din sarma (frate cu romanul smile.gif ) se face piesa din desen. Cred ca poza si desenul ar trebui sa fie mai clare decat incercarile mele de a descrie procesul.
Pe scurt: piesa se introduce de jos in sus cu unul din brate prin bucla tablitei aceleia prinse pe capacul rezervorului, tablita pe care se sprijina arcul. Apoi i se indoaie capetele, ca in poza. In desen le-am facut mai "cracanate" ca sa se inteleaga.

Ajustarile si dimensiunile se determina, evident, empiric (intr-o buna traditie romaneasca).
Sa lasam imaginile sa vorbeasca smile.gif :
eXtenSion
In loc de inel de sarma e mai bine sa puneti un colier din'acela de plastic-Se folosesc pentru strangerea manunchiurilor de cabluri la un loc(ca sa nu atarne aiurea) etc.-, care se strange prin tragere. Arata mult mai bine si nici nu zgariati vopseaua de acolo.


Inca nu am avut nevoie de "inventie"..


liviu2004
QUOTE(GoGu @ 18 Mar 2007, 21:47)
Acest pas nu e suficient. Din motive necunoscute mie arcul incepuse sa-mi "cada" acum si din capatul celalalt (dinspre capac). Pasul 1 a fost bun, ca macar nu l-am pierdut...
*



Tu mai ai cauciucul de aici?

http://www.daciaclub.ro/Cauciuc-t116896-s0...ml#entry1435660
CriSTI68
o siguranta de hartie si putin silicon de montaj si sa rezolvat smile.gif
poll
QUOTE(eXtenSion @ 20 Dec 2007, 23:44)
In loc de inel de sarma e mai bine sa puneti un colier din'acela de plastic-Se folosesc pentru strangerea manunchiurilor de cabluri la un loc(ca sa nu atarne aiurea) etc.-, care se strange prin tragere. Arata mult mai bine si nici nu zgariati vopseaua de acolo.
Inca nu am avut nevoie de "inventie"..
*



adica asa:
[attachmentid=1627461143][attachmentid=1627461144][attachmentid=1627461145]
#Dino
Am si eu aceeasi problema, aparuta dupa montajul instalatiei GPL.

Cred ca ”Dorel” a forțat capacul, spunând apoi că așa a fost... Nu am insistat pe această temă, am crezut că se poate schimba tabla aceea arcuită...

Voi cum ați mai rezolvat problema asta? (daca aveți alte soluții față de ce se arată mai sus).
user2000
pe sistemul: " dacia te duce oriunde daca ai suficienta sarma" frate cu sarma ti-ai gasit sa "asiguri" acel arc ? huh.gif e mult mai eleganta varianta cu soricelul de plastic eu n-am patit si nici n-am auzit pe cineva ca a sarit acel arc blink.gif plus ca "inventia" ta nu-i buna pentru ca acea lamela care joaca rol de arc trebuie sa culiseze acolo unde ai pus tu sarma
yo9hnf
De la rusi :

user posted image
BLUE R 19
Astia se gandesc numai la grenade radmasa.gif
sorin1983
e din ce le-a mai ramas biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.