Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfat schimbare culoare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
autom
Stimati colegi forumisti,

Am achizitionat o Dacie 1100 de culoarea alba.

Vreau sa o schimb in culoare albastra (dorinta nevestei si o conditie de achizitionare)

Intrebare: ce trebuie sa fac?

Pot sa ii fac schimbarea de culoare si apoi sa merg la RAR sa mi-o treaca in carte?

Se poate face operatiunea de mai sus odata cu Identificarea (la schimbarea proprieterului) .........Actele inca nu le-am facut cu fostul proprietar care este si bun prieten.

Daca lucreaza un forumist la RAR va rog sa imi ziceti cum ar fi mai bine sa procedez. Eventual daca vrea sa ,,activeze,, sub acoperire rog PM.


Va multumesc aniticipat ,

Cu respect,

Autom
autom
Mercy de link. L-am citit inainte sa postez aici.

Nu se aseamana cazul meu cu cel de aici.


1. ramane intrebarea daca se poate face schimbarea de culoare in acte odata cu identificarea la RAR

2. nu trebuie sa vada politia daca masina nu e lovita ca sa o pot vopsi?

Va multumesc si astept cu idei.

Cu respect,

Autom
diaconuliviu
Adica de ce nu seamana? E schimbare de culoare. Ca s-o faci odata cu identificarea trebuie vopsita inainte de a merge la RAR.
Pentru a o vopsi nu trebuie mers la politie decit daca masina e lovita, asta intra in acea specificatie/obligatie a vopsitorului de a nu lucra la masina daca prezinta urme de accident si n-ai dovada.
autom
QUOTE(diaconuliviu @ 20 Mar 2007, 12:25)
Adica de ce nu seamana? E schimbare de culoare. Ca s-o faci odata cu identificarea trebuie vopsita inainte de a merge la RAR.
*




Sper sa ai dreptate ca ne-ar scuti de cheltuieli inutile.

Oricum o sa trimit un mail la RAR.

Merci de raspunsuri.

Cu stima,

Autom
diaconuliviu
A, din cite stiu operatia e diferita de identificarea propriuzisa, e clasificata ca "schimbare culoare", deci taxabila separat. Dar, sincer, nu-s sigur, doar era sfat sa iei parale mai multe la tine.
argon
QUOTE(autom @ 20 Mar 2007, 12:29)


Oricum o sa trimit un mail la RAR.


*




Trimite linistit, si eu am trimis vreo' 3 si cu trimisul am ramas.
rhunder
Imi schimb eu culoarea la SN.
Am sunat la rar si mi s-a spus asa:
Cu 3 zile inainte sa o scot de la vopsit sa-mi fac programare apoi sa ma duc acolo cu actele din linkul de mai jos.
La intrebarea mea: ce se intampla daca ma opreste politia si eu sunt cu sn neagra si in talon e alba, mi-au raspuns ca le spun ca am programare la rar si sa vina cu mine sa verifice daca nu cred.
A doua intrebare alta persoana: daca mai trebuie dovada ca am vopsit-o in service autorizat, bla bla mi s-a spus ca sunt necesare numai actele care apar pe site.

rarom

Nu am intrebat de bani dar banuiesc ca sunt in jur de 650.000 lei.


Dupa aceea am inteles ca trebuie platita taxa la politie pentru talon.
maxiK
stie cineva daca dupa vopsirea in alta culoare ( diferita fata de cea a masinii) a capotelor este necesara autorizatia rar si/sau scimbarea talonului?
sau altfel spus, exista un procent maxim (%) pentru o a doua culoare, diferita de cea din talon?
ageana
Da, exista un procent. Suprafata de alta culoare decat cea trecuta in talon nu trebuie sa depaseasca 30%.
autom
QUOTE(rhunder @ 20 Mar 2007, 16:33)
Imi schimb eu culoarea la SN.
Am sunat la rar si mi s-a spus asa:
Cu 3 zile inainte sa o scot de la vopsit sa-mi fac programare apoi sa ma duc acolo cu actele din linkul de mai jos.
La intrebarea mea: ce se intampla daca ma opreste politia si eu sunt cu sn neagra si in talon e alba, mi-au raspuns ca le spun ca am programare la rar si sa vina cu mine sa verifice daca nu cred.
A doua intrebare alta persoana: daca mai trebuie dovada ca am vopsit-o in service autorizat, bla bla mi s-a spus ca sunt necesare numai actele care apar pe site.

rarom

Nu am intrebat de bani dar banuiesc ca sunt in jur de 650.000 lei.
Dupa aceea am inteles ca trebuie platita taxa la politie pentru talon.
*




Perfect.........exact ce vroiam sa aflu.

Meci de postare.
bulan
QUOTE(ageana @ 21 Mar 2007, 09:40)
Da, exista un procent. Suprafata de alta culoare decat cea trecuta in talon nu trebuie sa depaseasca 30%.
*


Daca si fiul cel mic ar fi fost pasionat de masini as fi cumparat trei loganuri 1,4 chele.Unul rosu,unul galben si unul albastru si le-as fi schimbat intre ele capotele(motor/portbagaj) si usile pentru a le face TRICOLORE fara sa mai apelez la vreun service.Apoi am vrut ca pe a mea sa-o cumpar alba dar dacia sa-mi trimita CI completata direct cu mov si nu s-a putut,urma sa-o vopsesc direct in service-ul de la dealer-ul de unde o cumparam.Asa ca alba am luat-o si asa o sa ramana!!!
autom
QUOTE(argon @ 20 Mar 2007, 12:45)
Trimite linistit, si eu am trimis vreo' 3 si cu trimisul am ramas.
*




Scuze pentru off topic.........

Corect argon..............inca nu am primit raspuns.......dar sa vezi tu cand se va desfunda conducta de mailuri.

Apropo.......

In noiembrie costa aprox. 400 000 lei vechi identificarea iar in februarie aproape 800 000. Deci s-a dublat.........

Ultimele vesti de la ora 13.00.......Incredibil dar au raspuns:

[ da, puteti sa veniti si dumneavoastra sa schimbati culoarea in cartea de identitate a vehiculului daca nu au fost facute si alte modificarii la autovehicul. Puteti face ambele operatiuni in aceasi zi, dar daca veniti la reprezentanta din Bucuresti trebuie sa aveti programare la nr. de telefon 9672 si pt. modificare CIV si pentru certificat de autenticitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.