Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trepidatii motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
wo_name
Salutare,

am si eu o "mica" problema cu masinuta mea, din cand in cand ii place motorului sa-mi faca "masaj", trepideaza in a V-a putin mai jos de 2000 si pana pe la 2500-2800, nu ma deranjeaza asa de tare ca in afara orasului nu circul asa de des.



Trepidatul il mai face si cand schimb in treapta de viteza mai mare si motorul nu are turatia suficienta (incepe din a IV in sus), si atunci il tine.



Daca are cineva vreo sugestie in a scapa de "tremurici" ...



P.S. imi cer scuze daca am mai postat peste vreo problema existenta (in urma cautarii nu am gasit)
livicu'
incearca sa reglezi si tu aprinderea, vezi avansul, platina, bujiile , ca de acolo ar trebui sa fie .



QUOTE


Trepidatul il mai face si cand schimb in treapta de viteza mai mare si motorul nu are turatia suficienta  




asta ar trebui sa fie normala
wo_name
tnx man, oricum am de gand sa-i pun aprindere electronica si voi face o verificare la aprindere
to_the_limit
in genul asta am si io o buba insa masina e din 99 si ii trebe schimbata bucsa la caseta(v-am mai deranjat io acu cateva saptamani cu faza asta),dar inclin sa cred ca vibratiile nu sunt de acolo...



cum se manifesta...



pe langa faptul ca daca motorul e rece..si nu numai cand bag piciorul in acceleratie sung 1700..masina da in nas....cand accelereaza in cele din urma trepideaza..simt eu..nu tare in tr 1-2..in sa de la tr3 in sus se simte..



cel mai clar in tr4-la de la60-80 tremura la draq de parca ar fi subturata...dementa..si o turez pana la 90 km/h ca sai dau a 5...ca ma enerveaza tremuratul asta idiot..



pls neeed help...
cristidb
Pai e posibil sa nu aiba suficienta benzina la turatzia 2500-2800(nivel mic in carburator shi intra mai tarziu circuitul principal).

Sub 2000 ture nu se merge cu a 5-a. E normal sa trepideze daca o tzii subturata in treptele superioare. O sa strici motorul daca mergi asha. Se duc cuzinetzii in primul rand.
to_the_limit
nu merg cu 65km/h cu a 5..insa ea trepideaza si in tr4 la 80 chiar ceea ce nu e subturata..
wo_name
"to_the_limit", "cristidb" cred ca a scris pt. mine
to_the_limit
dar pe mine chair nu ma poate ajuta nimeni???
wo_name
"to_the_limit", vezi traseul de alimentare (site pompa de benzina, carburator) si aprinderea (axul ala care vine de la motor, daca are joc, e ovalizat, etc.)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.