Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vise ciudate - ce însemnătate au
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Lostboy
Azi nopate iar am avut un vis care se repetă cu o oarecare periodicitate la mine: visez că sunt la volan și când frânez mașina încetinește dar nu se oprește niciodată. Niciodată nu ține frâna. Merg pe frânare așa cam vreo 50 de m. Și cu frâna trasă mașina continue să se deplaseze încet încet.....
Mă disperă visul ăsta de vreo câțiva ani buni. Serios.
Și pe lângă „tema” asta omniprezentă mai este una: visez că mă lupt cu cineva și nu pot să lovesc, parcă am 15kg în mâini și lovesc în reluare. Dar întotdeauna este un hoț său un fel de răufăcător....
Care vă pricepeți la intrepretare sau ați făcut psihologie clinică biggrin.gif ...please help
argon
sa ne lamurim..este vis "logan"?
vijelie
Visul cu masina care are franele stricate nu il consider ciudat, cel mult o amintire de la vechile Dacii la care se stricau garniturile de la pompa de frana cand voiau ele, am patit-o si eu de cateva ori.
Iar visul nr. 2 e legat de faptul ca dormi invelit si miscarile sunt mai greu de facut, mai ales ca totusi dormi.
Cu riscul de a ma repeta, ii multumesc inca o data bunului Dumnezeu ca nu visez. Oare o fi bine ca nu visez niciodata?
Lostboy
nu nu nu nu...
este general.
Am vise de genul ăsta de când aveam berlină....
Nu are legătură cu mașina actuală....
vis-a-vis
In primul rand cred ca e din cauza nick-ului, o transpunere a subconstienului in vis si in al doilea rand zi merci ca nu poti alerga prin somn.
Eu o data am dat un sut caloriferului in somn de m-am trezit instantaneu in dureri. Si de curand am visat ca arunca cineva ceva de la balcon si pun mana deasupra capului sa ma feresc... si am dat un pumn in perete biggrin.gif
vijelie
QUOTE(Lostboy @ 21 Mar 2007, 08:30)
...visez că mă lupt cu cineva și nu pot să lovesc...
*


QUOTE(vis-a-vis @ 21 Mar 2007, 08:51)
...Eu o data am dat un sut caloriferului in somn de m-am trezit instantaneu in dureri. Si de curand am visat ca arunca cineva ceva de la balcon si pun mana deasupra capului sa ma feresc... si am dat un pumn in perete...
*


Bre, ce violenti sunteti in somn... unsure.gif
argon
Dormi cu caloriferul in pat? wacko.gif si stai si la perete? rolleyes.gif
vis-a-vis
QUOTE(vijelie @ 21 Mar 2007, 08:54)
Bre, ce violenti sunteti in somn...  unsure.gif
*

Jucam fotbal, intradevar, un sport violent radmasa.gif


QUOTE(argon @ 21 Mar 2007, 08:54)
Dormi cu caloriferul in pat? wacko.gif  si stai si la perete? rolleyes.gif
*

Patul era langa calorifer (lateral-stanga), adica langa geam si peretele era ala de la cap biggrin.gif

Apropo', sunt foarte dezamagit ca de la o anumita varsta nu mai am vise erotice... ce gagici misto mai visam wub.gif
Mario_b
Eu nu cred ca visele au vreo insemnatate, ci sunt doar imagini aleatorii din memorie. Tu daca zici ca ai mereu acelasi vis, are vreo legatura cu vreo experienta care te-a miscat pe tine, cred... Ai ramas vreodata fara frane? biggrin.gif
Si e normal sa ai vise care se repeta, cred ca oricine are...
ageana
Eu in ultima vreme visez aproape intotdeauna ca fac calatorii. Pana acum am vizitat: Ungaria, Austria, Bulgaria, tunelul ala din Alpi, Balea Lac. De fiecare data cu masina si cu prietenii, prietena etc.
Cred ca se datoreaza faptului ca numai la asat ma gandesc. Sa termin masina de facut si sa plec intr-o mica excursie pana in BG si la Balea.
Am avut si eu de multe ori visul acela in care parca sunt super usor si nu am forta deloc cand ma bat cu cineva.
Lexy
QUOTE(Lostboy @ 21 Mar 2007, 08:30)
Azi nopate iar am avut un vis care se repetă cu o oarecare periodicitate la mine: visez că sunt la volan și când frânez mașina încetinește dar nu se oprește niciodată. Niciodată nu ține frâna. Merg pe frânare așa cam vreo 50 de m. Și cu frâna trasă mașina continue să se deplaseze încet încet.....
Mă disperă visul ăsta de vreo câțiva ani buni. Serios.
*


Ai dorit cumva cumva cu disperare masina asta?Sau alta?Este clar ceva legat de o dorinta de o stare a ta..analizeaza-te bine si vei gasi raspunsul.
Sau poate vrei sa faci ceva si niciodata nu-ti iese exact asa cum ti-ai dorit....
----
Visele sunt abolut "reale". Am avut multe vise care mi s-au indeplinit si cred in ele.Depinde acum sunt vise si vise..sunt vise serioase si vise "neserioase". Cele serioase sunt cele cap-coada care ti le amintesti perfect in fiecare detaliu si care de obicei te pun in garda la ceva ce va urma....
vis-a-vis
Senzatii de genul acestora in vise cica ar avea o insemnatate.
Se zice ca atunci cand simti cum cazi intr-o groapa fara fund sau cum a patit colegu' cu franele, sufletul se detaseaza de corp si incepe sa calatoreasca pe unde vrea el biggrin.gif
vijelie
Io zic ca asta va va lumina in aceasta problema:
http://www.reginamaria.metsoft.ro/index1.htm
Lostboy
visul cu răufăcătorul cred că a început după ce „a plecat dintre noi tata” . M-am simțit vinovat că a murit și nu am fost lângă el. Și eu treb să o ajut pe mama pt că sora mea avea familie....iar mama rămânsese singură. De atunci m-am simțit responsabil pentru tot ce i s-a întâmplat mamei.
Și simt că am o datorie față de tata să am grijă de mama, de casă , de mine și de sora mea - a avut probleme cu soțul, cu sănătatea etc....

marksman
QUOTE(Lostboy @ 21 Mar 2007, 09:30)
Azi nopate iar am avut un vis care se repetă cu o oarecare periodicitate la mine: visez că sunt la volan și când frânez mașina încetinește dar nu se oprește niciodată. Niciodată nu ține frâna. Merg pe frânare așa cam vreo 50 de m. Și cu frâna trasă mașina continue să se deplaseze încet încet.....
Mă disperă visul ăsta de vreo câțiva ani buni. Serios.
  Și pe lângă „tema” asta omniprezentă mai este una: visez că mă lupt cu cineva și nu pot să lovesc, parcă am 15kg în mâini și lovesc în reluare. Dar întotdeauna este un hoț său un fel de răufăcător....
  Care vă pricepeți la intrepretare sau ați făcut psihologie clinică biggrin.gif ...please help
*



Si eu am visat mult timp un acelasi vis (am mai postat pe undeva): conduceam o masina pe serpentine, nu tineau franele, ieseam in decor, ma rasturnam, apoi vedeam cum apare la marginea drumului mormantul si crucea pe care scria numele meu. Niciodata nu aparea data nasterii sau a decesului, doar numele.

De cativa ani buni n-am mai avut visul asta. In schimb visam ca pot sa zbor si cand ma trezeam eram foarte trist ca nu fusese decat un vis.

Cat despre interpretare, prefer sa n-o aflu. Unele lucruri e mai bine sa fie lasate asa cum sunt.

P.S. fara caterinca pe tema asta, ca ma supar rau de tot!
vis-a-vis
De ce ar trebui sa lovesti pe cineva sau de de crezi ca-i "raufacator", ai cumva o cearta cu Dumnezeu?
Mama ta crezi ca nu s-ar fi descurcat fara ajutorul tau?
vis-a-vis
QUOTE(Illusi0n @ 21 Mar 2007, 09:29)
P.S. fara caterinca pe tema asta, ca ma supar rau de tot!
*



Si ce faci cand te superi rau de tot? radmasa.gif
marksman
QUOTE(vis-a-vis @ 21 Mar 2007, 10:32)
Si ce faci cand te superi rau de tot?  radmasa.gif
*



Eu atat am avut de spus: fara caterinca. Dar vad ca deja unii v-ati luat nasu la purtare!
Lostboy
referitor la
QUOTE
Ai ramas vreodata fara frane?
da, am rămas fără frâne...în dreptul unei treceri de pietoni. Mi-a căzut pur și simplu o plăcuță de frână și pedala a „murit”. Era cineva pe trecere dar am tras dreapta (nu aveam viteză) și am urcat pe bordură...
A....am uitat. Visul cu frănele a reapărut recent după ce am avut un accident: din spatele unui tir a țâșnit un copil, în afara localității, aveam aprox. 80-85 km/h, dacie 1998, am tras dreapta și am frânat în același timp, iar copilul (alergând foarte repede, s-a lovit de aripa din stânga, în dreptul oglinzii. Oglinda a îndoit-o, aripa, în dreptul semnalizării a înfundat-o, dar ținețivă bine, a ÎNFUNDAT STÂLPUL LATERAL STÂNGA DE LA PARBRIZ. Copilul a stat 11 zile în spital, a avut (nu-mi vien să cred nici acum) doar 2 dinți căzuți și o contuzie superficială la cap. Nu mi-au suspendat carnetul, nu a început urmărirea penală pt vătămare din culpă (am primit la finalizarea cazului adresă de la tribunal). Accidentul s-a întâmplat înainte să intre în vigoare codul rutier cf. căruia pietonul, dacă a traversat ărin loc nepermis, poartă întreaga vină.
vis-a-vis
QUOTE(Illusi0n @ 21 Mar 2007, 09:35)
Eu atat am avut de spus: fara caterinca. Dar vad ca deja unii v-ati luat nasu la purtare!
*

Si?
2dor
Vijelie toata lumea viseaza, doar ca unii isi aduc aminte foarte bine ce au visat. Mama de exemplu a visat sambata spre duminica ceva cu o salcie pe care trebuia sa o taie tata la casa de la munte. Si duminica dimineata suna tata sa ne spuna ca sambata a cazut din salcie de la 7 metri vecinul care trebuia sa o taie. A avut noroc ca s-a ales doar cu o zgarietura la gat dar a fost la un pas de moarte ca putea sa se infiga in gard. Deci eu prefer sa nu imi aduc aminte ce am visat si cam asa se si intampla.
vijelie
Atunci stau prost cu memoria zici tu? Hmm...
Kits
asa e cum zice 2dor. toata lumea viseaza dar unii nu-si aduc aminte. asa e programat creierul. in unele cazuri e mai bine sa nu-ti amintesti (cazul lui lostboy) iar in altele e mai bine sa-ti amintesti (cazul lui ageana). si eu visez calatorii si vad locuri pe care in realitate nu le-am vazut. chestia este ca le vad detaliat, ar fi bine sa mergem in locurile alea sa verificam daca asa este.

lostboy, este normal sa visezi ceea ce visezi dupa toate cele intamplate. fii si tu mai atent, acum ai o masina care franeaza mai bine (decat 1300 oricum) si nu-ti mai bate capul atat. chiar daca nu ne dam seama, visam chestii care ne-au afectat sau la care ne gandim inconstient. daca te framanta atat de tare, cauta pe net ceva de Freud sau cumpara o carte, parca el interpreta visele.

illusion ai mare grija, uneori pot exista vise premonitorii, asta daca nu cumva te ingrijoreaza ideea cu serpentinele chiar dinainte de a avea visele astea. ce sa zic, prudenta la volan nu strica nimanui, in cazul tau era mai bine sa nu-ti amintesti dar nu-ti mai bate capul cu asta ca mai rau faci. e mai bine sa nu stim viitorul dar ideea principala este ca viata trebuie traita in fiecare zi la maxim pentru ca poate fi ultima. nu vreau sa sune dramatic dar vedeti in fiecare zi ce de accidente (de tot felul) se intampla. viata merge inainte.
mauru007
Si daca visezi cum castrezi un individ, apoi il sufoci in cada plina de hipoclorit si il topesti cu acid sa nu mai ramana nici o urma ce inseamna? Am avut visul asta acum cateva zile dupa ce citisem o carte foarte dura cu un serial killer si in vis am reusit sa il dibuiesc.
Lostboy
QUOTE
chiar daca nu ne dam seama, visam chestii care ne-au afectat sau la care ne gandim inconstient.
Dup[ accidentul cu copilul mă disperă fiecare om care se apropie să treacă strada. Claxonez, cu toate că nu e nici un pericol. Și mi se pare că toată lumea este imprudentă.....peste tot văd un posibil accident. Cu toate că a trecut un an și ceva, încă îl mai văd pe al mic sărind în fața mașinii! Bine că am tras maxim dreapta și că am frânat că îl luam frontal!
Doamneeeeeeee! Mi-e rău când îmi amintesc. Și frâne am avut bune, că au făcut verificarea frânelor și direcției la RAR imediat după accident. Am mers cu polițistul acolo.
Bine, omul a fost ca lumea și mi-a zis că nu sunt vinovat. Dar sincer eram terminat. Copilul era jos și îi curgea sânge din gură. I se prelingea pe la marginea gurii. Nu abundent...Vedeam numai închisoare în fața ochilor. sad.gif

Explicația copilului după accident: fugea acasă pt că urma să se ducă într-o excursie....
Și acum face semn la mașini să-l ia până la școală (face naveta pe jos aprox. 4 km între Severin și Halânga ,singur. Nici măcar nu vine nimeni să-l treacă strada.)
Tatăl lui e tot șofer și zicea că eu am fost de vină pt că am mers pe drumul ăla în momentul acela! Asta a fost explicația lui! Sunt rromi. Nu că aș avea ceva cu rromii, dar sunt foarte egoiști. Ei susțin că nu au nicio vină.
Totuși, un copil de 10 ani nu ar trebui lăsat singur să meargă pe marginea unui drum pe unde alții trec și cu 150-170km/h. Este totuși copil, nu!?!?!?
axabrt
maica-mea a visat odata ca langa ea in pat era un om mort,cand s-a trezit era alba la fata si zicea ca A SIMTIT mortul ala langa ea...n-a mai dormit toata noaptea. a III-a zi dupa visu asta pe care l-a avut o singura data, a murit o matusa a ei din cauza unui accident !
asa ca...
Lostboy
a....și după ce s-a dus tata , aprox un an și ceva am visat încontinuu că el murise, după care înviase și venise acasă și eu îi spuneam tot ce s-a întâmplat în lipsa lui. Dar știam clar (în vis) că murise.
V a L y O
http://sanatate.jurnalul.ro/articol_48825/...ea_visului.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Dreams

PS: a fost si pe Discovery o emisiune despre vise...somnul REM si NREM...ideea generala e ca nu prea se stie la ce ne foloseste sa visam.
Vlad Georgescu
Iti recomand neaparat un episod din Futurama. Se numeste "The Honking".

Informatii despre episod sint aici: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Honking
Muttley
QUOTE(vis-a-vis @ 21 Mar 2007, 08:51)
Eu o data am dat un sut caloriferului in somn de m-am trezit instantaneu in dureri.
*


Eu in anu' 2 de studentie mi-am luat patu' langa calorifer. L-am pocnit si eu cu genunchii de mi-a ajuns. Da' cel mai naspa a fost cand au dat astia prima data caldura iarna. Si cum mi-am gasit sa dorm proptit cu spatele-n calorifer fix in noaptea aia m-am trezit cu o usturime de am s-o tin minte toata viata. Nu mai zic ca eram plin de dungi paralele si rosii.
Ideea-i sa va mutati paturile de la calorifer...

Si ontopic, da' fara nici o urma de panarama iata ce mi s-a-ntamplat ieri:
Nu stiu cati dintre voi v-ati uitat ieri la stirile de la ora 5. Highlightu' buletinului a fost povestea unui tanar care-ntr-o noapte, avand outsele umflate si o concentratie deloc neglijabila de fractiuni volatile in sange, a iesit la vanatoare de babe. Cum prima tentativa a esuat fiindu-i aplicata o lanterna-n cap de catre o mamaie mai necooperanta, iubaretu' s-a multumit in cele din urma cu o baba care - spun astia de la proteve - avea aproape 100 de ani. Deci tin sa spun ca am ras cu lacrimi de m-a durut burta toata seara.
Ei bine, azi-noapte am visat ca am fost mai tandru decat s-ar cuveni cu o doamna aproape de varsta menopauzei (slava D-lui ca nu era bunica c-as fi facut dracu' stop cardiac in somn a scapat.gif ). Mai grav e ca mi-a placut. Parca mai mult ca atunci cand am visat liceence si studente... unsure.gif
Ma rog, concluzia ce se desprinde cel putin in cazu' meu - visez noaptea chestiile care ma marcheaza ziua. Nu tot timpul, da' se-ntampla...
2dor
popa.gif
vijelie
Acu intelegeti ce multumit sunt eu fiindca nu imi aduc aminte ce visez?
Lostboy
Domnul super destept CTP (Crstian Tudor Popescu ) considera ca visele sunt niste dejectii ale creierului, ca nu au nicio insemnate sau echivalenta in lumea reala a subiectului.....
Il contrazic.....
vijelie
Ala a avut 5 neveste, asa ca aveti grija la ce spune!
argon
CTP e in sine o dejectie a mass-mediei din Romania.
vijelie
Ala cand scria romane sefe, noi visam la tovarasa educatoare in costum de activista goala...
Lostboy
QUOTE
Ala cand scria romane sefe, noi visam la tovarasa educatoare in costum de activista goala...
e așa de cult de contrazice o suită întreagă de psihologi și psihoterapeuți.....
O fi el ”me against the world” dar nici așa să debitezi ceva doar de dragul de a fi singurul care susține ideea respectivă!
SerbanS
Eu visez mereu ca sunt la examen si nu stiu nimic smile.gif. Si de cele mai multe ori materiile alea la care visez ca dau examenul nu au nici o legatura cu facultatea mea.
memyselfandI
se zice ca atunci cand visezi ca te dor dinti sau masele crapa cineva, hoha, cred ca nu trec 3 zile si ma "doare dintii'n somn", iar de crapat vad ca nu se arata nimic...

cinestie ce-o mai fi si cu integrarea asta..


hai bafta.

ps: misto topic.
pvd2010
am auzit ca daca te uiti pe geam in primele momente dupa ce te-ai trezit nu mai tii minte nimic din ce ai visat in noaptea respectiva. o fi asa, n-o fi asa... eu nu am probat
bulan
Eu toata viata am visat noaptea ca bat militieni!Ziua,treaz sau beat am batut tot felu de oameni dar militieni nu ca m-au batut militienii pe mine.
ydaniel
am visat ca ma trecut aurel la dinamica 1 si 2.
ydaniel
am visat ca ma trecut aurel la dinamica 1 si 2.
TMihai
De cate ori?
ydaniel
de n ori:)
EUROPE_
@Lostboy si eu ca si tine visez ca merg cu masina ( nu neaparat cu a mea ), franez dar masina nu se opreste, in vis am o senzatie ca nu ajung la pedala...
In acele momente ma trezesc, am mai avut ceva vise, cum ca ( virgula ), cadeam in gol, insa imediat ma trezeam.

Dar spre deosebire de tine in viata de zi cu zi niciodata nu am ramas fara frane.
Visam ca ramaneam fara frane si inainte de a avea permis.
Cazul tau se pare ca se poate explica, insa la mine... nu stiu ce explicatie ar fi, in caz ca ar exista.
Alexu7
Cum pot invata sa-mi interpretez visurile?

Cel mai important lucru care trebuie avut in minte este ca visurile tale reflecta gandurile si sentimentele din subconstientul tau. Oamenii, actiunile, emotiile din visurile tale se raporteaza la persoana ta.

Unii experti in visuri sustin ca exista visuri tipice sau arhetipale si elemente ale visurilor care persista, indiferent de persoana, cultura sau timp. Oricum, de obicei, aceeasi imagine sau simbol va avea semnificatii diferite pentru diferite persoane.




..alte cateva intrebari si chestii interesante despre vis AICI


ps.: antipatic rau visul ala ..cu, cazutul in gol sad.gif
SSilent
ca sa nu deschid alt topic, sa-l continuam p-asta, am frecvent (de cel putin 2 ori pe saptamana) vise in care sunt in situatii provocatoare de moarte ca sa zic asa... fel si fel de situatii... cred ca "am murit" in mai multe feluri decat a murit Kenny in SP... cel mai frecvent e celebrul vis (care am inteles ca-l are foarte multa lume) in care esti in cadere libera... faza e ca de fiecare data cand am un vis de genu nu apuc sa mor pe bune ca sa zic asa... in momentu in care ar trebuii sa crap, ma trezesc... extrem de violent (transpirat tot, cu adrenalina in sange cum nu am avut niciodata in situatii reale, si cu ritmu cardiac pe "zona rosie"), sa scap de visele astea nu stiu daca e posibil ca le am de vreun an incoace, aveam si inainte dar foarte rar... intrebarea mea era alta, am auzit ca cica daca mori in vis... fara sa te trezesti, deci pur si simplu se termina visu... cica asta ar fi o situatie in care ai murit pe bune... voi ce parere aveti? (pe langa faptu ca sunt tulburat rau de tot laugh.gif )
giany911
Eu numai asta visez, ca, cad in gol. Nu imi amintesc sa fi visat si altceva.
Alexu7
un coleg de serviciu mi-a spus ca a visat copii mici alergand in jurul lui si cica asta-i semn rau.
in ziua aia a venit un control si ne-a luat dracu pe toti ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.