Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce se intampla cu preturile de pe mobile.de?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
axabrt
ce naiba. golfuri 4 la 4000 de eur ?
si la noi se invart pe la 10500 ?

unde e smecheria? DAR TOTUSI !!! de ce e diferenta asta uriasa .
Nu cred ca e explicabila prin taxa de prima inmatriculare...

Nu ca vreau sa imi iau, eu am tovarasi care si-au luat masini noi in leasing de la plr. Ii pandesc p-aia cand termina leasingu si in plus stiu si ce au facut cu masinile.
si in plus in 3-4 ani strang singur un 10.000 de eur ca sa iau ceva de la un cunoscut
Supapa_jR
da..si acu o sa raspunda cativa ''cunoscatori'' ca sunt tepe...NU...sunt masini care au o groaza de km la bord...si nemtii nu le iarta ca romanii...la aia e forja continua...sau sunt cu adevarat tepe daca au doar telefon mobil si nici o alta adresa decat de E-mail...daca totusi te hotarasti la ceva de afara uita-te nu la nr de km pe cat la uzura reala a masinii...ma refer turbo,tapiserie,directie si tinuta de drum...oricum aia stiu sa pretuiasca o masina...daca te uiti la bmw o sa gasesti si cu 5-600 de euro E34 in stare buna...dar...deh...la noi se vind solnite la pret de fabrica asa ca....
Asi
e alta teoria consumatorului la ei..

o masina e un obiect care il iei.. te folosesti de iel si dupa cativa ani il vinzi si altu mai falnic si mai frumos si majoritatea timpului ceva nou.

la noi pana si cauciucurile se vand.. la ei un cauciuc e bun cat zice in cartea de service si daca au vreo mica problema cu ele sau au ajuns la uzura maxima admisa (au un reper pe anvelopa) sau pur si simplu vor altceva la caucioace le dau aproape de pomana si cumpara lucru nou..

e logic sa fie o idee altfel fata de la noi..

ei tin masina 2-5ani in medie.. si la noi sunt unii care trag de o masina si 20 de ani. desigur si diferentele de venituri sunt factor.. destul de major chiar.
axabrt
pai si deci intre SH-uri nemtesti, rulate pe autobahn cu peste 300.000 la bord si probabil cu peste 150 kmh zilnic si SH-uri romanesti cumparate de la reprezentata cu 150.000 REALI dar rulate prin gropile patriei, cu viteza mai mica, ce-i drept, ce recomandati ?
dizzy
Recomand sa iti iei masina pe care ti-o poti permite!
Aia de 300 000 km te poate duce inca 100 000 sau inca 1000.
De-aia ar fi bine sa te gandesti daca intri in faliment daca iti cade o piesa de pe ea sau nu!
$$ilvviu
Ghici??

P.S. Mutu-l in gura sa-l mut pe Tariceanu
axabrt
corect...aia pe care ti-o poti permite.
din proprie experienta am invatat ca la un salariu acceptabil nici loganul nu mi-l pot permite...asta e!!!

radmasa.gif adic la ce preturi au astia la piesele de logan, daca pica ceva tot in faliment sunt. deci mai bine cumpar O nemteasca...cel putin nu ma dau jos din logan.

PS Mutu-l in gura pe aia cu taxa. pana la urma tot o scot ei...
$$ilvviu
Eu unul m-am decis sa mai merg cu coaja si sa bag banii intr-o afacere. N-or sa mai poata tine taxa prea mult si atunci.... blocam mobile.de.
argon
e "blocat" demult de bulgari biggrin.gif
axabrt
corect! cu tirurile alea care se duc la ei...
auzi si la bulgari cum o fi preturile. tot e bine sa le ia ei, ca asa le aduc mai aproape de romania.

adica de ce sa ma duc in germanica sa iau masina. mai bine ma duc asa, vreo 200 km in sud la vecinii nostrii.

"LA dracu nu sunt consecvent deloc...mai sus am zic ca stiu pe unii care si-a luat masini de noi. pana la urma pare cea mai buna varianta '"

Dar penttru cineva care stie sa citeasca site-urile lor, cat o fi preturile p-acolo ? cred ca tot sunt mai mici ca la noi...
C a t a l i n
Legat de titlu (că văd că aici s-a deviat puțin), prețurile de pe acel site sunt în 95% din anunțuri fabule...în sensul că la fața locului, mașina din anunț nu o vei găsi, și nici asemănătoare la acel preț... Legat de restul, nu cred că e cazul să mai spun nimic...La autohouse-uri se spune "vorbim și românește" pentru că sunt mulți românași colorați pe acolo...iar de kilometri reali nu se mai pune problema... radmasa.gif
Exemplu real din 10 anunțuri luate de pe site, acolo unde trebuia să fie mașina din poză erau altele, mai obosite în 9 din cazuri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.