Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce acte sa tin la mine cand conduc
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
pentium10
As vrea sa stiu ce acte trebuie sa am la mine cand conduc masina? Pentru un eventual control ce trebuie sa arat agentului?

talon
cartea de identiate a vehiculului
permisul de conducere
asigurare
chitanta asigurare
cerculeti rovineta
chitanta rovineta
cartea de indentitate a conducatorului

ce trebuie si ce nu? sunt si altele?

Multumesc
donraulo
toate cele enumerate de tine, cu exceptia cartii de identitate a vehicolului
alecsz99
Din cate stiu eu nici chitanta de asigurare RCA nu este necesara. Chiar mi-a fost recomandat de firma de asigurari sa nu o tin la mine, in caz ca - spre exemplu - pierd polita de asigurare in baza chitantei firma imi poate elibera un duplicat. Asa mi-au recomandat.

Parerea mea - nu e nevoie de cartea de identitate a masinii si de chitanta dovedind plata politei RCA iar in cazul in care esti in oras sau pe alt drum care poate fi folosit "in mod gratuit" nu este necesara nici rovinieta sau chitanta dovedind plata acesteia.
adi_ar
Eu as zice

- talon
- permisul de conducere
- cartea de indentitate a conducatorului

- cuponul asigurare RCA pe parbriz
- rovigneta (in afara localitatilor)
- copie chitanta rovigneta - daca tin bine minte, legea spune ca "trebuie sa faca dovada platii" nu specifica foarte precis in ce mod, consider ca o copie este suficienta (sau nu?)
- copie polita de asigurare - o poti "da" imediat la evenimente

cuponul de asigurare, rovigneta si copiile pot fi tinute in masina fara riscuri.

Eu, cel putin, asa procedez de multi ani si n-am avut probleme. Este adevarat ca nici nu am prea fost oprit de politie, iar cand am fost oprit de obicei mi s-au cerut primele 3, foarte rar mi s-a cerut si altceva.
aless
QUOTE
Eu as zice
- talon
- permisul de conducere
- cartea de indentitate a conducatorului...
Eu, cel putin, asa procedez de multi ani si n-am avut probleme. Este adevarat ca nici nu am prea fost oprit de politie, iar cand am fost oprit de obicei mi s-au cerut primele 3, foarte rar mi s-a cerut si altceva.


Cartea de identitate nu cred ca v-a cerut-o politistul. Poate cand ati facut ITP-ul v-a trebuit.
Nici nu e indicat sa fie pastrata in masina - sper ca nu o purtati in portofel. In caz de furt hotul are si carte pe langa masina.

tatabobu
Aless, nu zau? Tie numai la ITP ti-au cerut buletinul?
Citeste mai atent, era vorba de cartea de identitate a conducatorului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.