Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Test de civilizatie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Liviu
Crescandu-mi adrenalina in urma unor controverse priviind respectarea legilor din pure motive de civilizatie, sunt curios daca legea amintita mai sus este luata in considerare de multimea detinatorilor de animale de companie.

vijelie
Vecina mea de palier, care nu frecventeaza insa www.daciaclub.ro probabil fiindca are in jur de 60 ani, DA.
Si eu m-am mirat, dar e consecventa obiceiului de 4 ani de cand o stiu.
axabrt
sa vedeti ce misto. cainii se caca pe spatiile verzi, eu parchez masina langa spatiile verzi si cand ma sui in masina, mai calc inainte in caca si dupa aia ... icon_mrgreen.gif
sorin1983
nu prea face lumea curat din cate am vazut... ar trebui ceva amenzi introduse ca unde mergi calci intr`un .... si macar daca ar fi cu noroc! dar s`ar epuiza lozurile in ritmul mizeriei inca inainte de a iesi pe piata!
$$ilvviu
Pe mine ma scot din sarite astia care-si plimba javrele pe strada si umplu orasul de kkt. Nu stiu cat mai rezist pana sa ma leg de unul. (de stapan, normal smile.gif)
B30KDT
nici eu nu fac curat dar imi duc cainele in gradini si in drumul spre gradini,parc,mai calc in noroc smile.gif
Liviu
Ii rog pe cei care au ales ultima optiune sa se explice ...

De ce e ok sa lasi un caine ca faca kk acolo unde poate ajunge un copil sa se joace ?
Cum decid ei in care locuri nu calca oamenii ?
De ce nu strang fecalele respective folosing o manusa din polietilena (de unica folosinta) si o punga ?

De ce trebuie sa se impuna amenzi usturatoare pentru ai respecta moral pe ceilalti ?

Eu incerc sa aflu de ce la noi este lumea a III-a (caci oricum ai da-o , este lumea a III-a dpdv al civilizatiei).
vijelie
Sorry, Liviu, dar cand imprastii excremente in jur nu e vorba doar de "respect moral" ci si de o poluare a mediului cu consecinte asupra sanatatii oamenilor.
tarzy
QUOTE(Liviu @ 23 Mar 2007, 16:26)
Ii rog pe cei care au ales ultima optiune sa se explice ...

De ce e ok sa lasi un caine ca faca kk acolo unde poate ajunge un copil sa se joace ?
Cum decid ei in care locuri nu calca oamenii ?
De ce nu strang fecalele respective folosing o manusa din polietilena (de unica folosinta) si o punga ?

De ce trebuie sa se impuna amenzi usturatoare pentru ai respecta moral pe ceilalti ?

Eu incerc sa aflu de ce la noi este lumea a III-a (caci oricum ai da-o , este lumea a III-a dpdv al civilizatiei).
*




pai ... principala cauza este mentalitatea, mentalitatea comunista conform careia totul este al poporului.

urmatoarea cauza este nesimtirea
Liviu
Vijelie, ecologistii ar putea sa vina urland cum ca (,) kk este ecologic si biodegradabil smile.gif (e stupid, stiu, dar asa este).
Altii ar putea sa vina cu argumente de genul: "dar ce? in padure strange cineva kk dupa animalele salbatice" si alte chestii din astea.

Asa ca singurul argument care ramane cat de cat in a-i convinge pe acesti indivizi sa se civilizeze este acela al respectului fata de ceilalti. Nu mai vorbim de legi caci (dupa cum am vazut si in multe alte topicuri) astea sunt doar "guidelines" in Romania.

M-am uitat un pic si la istoria anumitor locuri "vestice" ... peste tot civilizatia s-a impus cu pedepse .. caci omul ca entitate tinde sa nu se supuna unor reguli de convietuire decat constrans ... dar se pare ca la noi, desi exista teoria, practica nu prea se aplica .. eu incerc sa inteleg DE CE !

later edit :

Cei care ati votat a doua optiune, sa inteleg ca la voi in casa trebuie sa fii atent pe unde calci ?

Nu va sfiiti, raspundeti .. caci (conform reclamei de la tv la clicknet) acum poti fi cine vrei .. sub protectia anonimatului, faceti-ma sa inteleg ce avem noi romanii in plus sau in minus fata de altii de nu putem fi civilizati ?
vijelie
Bine, acum si flatulatiile sunt biodegradabile, chiar sanatoase pentru un stomac solicitat.
Prin "lumea civilizata" sunt amenzi mari pentru astfel de abateri, cred ca si la noi.
Suntem mai nesimtiti atat in respectarea regulilor cat si in aplicarea lor, se vede peste tot in jur. Atat.
SiloS
Eu am caine si il las sa se cace in parcul de langa bloc .

Parcul are ingrijitori si e treaba lor daca vor sa stranga materiile fecale ale cainilor de companie si/sau a cainilor vagabonzi .
vijelie
@SiloS: sa-mi spui in ce parc se kk al tau caine, poate ies cu ala micu si il incomodez. wacko.gif
SiloS
Cine e ala micu ? laugh.gif ...
Muttley
Fiu-su' ma laugh.gif

Genu' ala de omulet mic si neajutorat care are prostul obicei sa bage-n gura tot ce gaseste pe jos... emotionat.gif

Edit: poate par necioplit, da' la ce va trebuie caine la bloc n-am sa-nteleg in veci.
I-as intreba pe proprietarii de animale de casa un singur lucru, banal de altfel...
Dupa ce patrupedu' "se duce la baie", il spalati sub coada? Pt ca nu pot sa nu observ ca si cateii, si matsele au obiceiul de a sta in fund. Si fac asta si pe covor, si in lenjeria de pe pat, oriunde. Nu lasa pete maro in aceste locuri? Nu va deranjeaza?
Intreb pt ca eu sunt oleaca obsedat de igiena si sub nici o forma n-as suporta sa calc / dorm unde a stat unu' d-asta cu posteriorul. Oricat l-as iubi.
Sunt constient ca aspectul asta n-are treaba cu topicul si probabil s-a mai dezvoltat subiectul si-n trecut'. Scuzati interventia

Si inca ceva... De ce in Bucuresti e PLIN de animale de companie??? blink.gif Toti au caine! Ca pieton esti obligat la un veritabil slalom pe trotuare. In Iasi de exemplu nu exista problema asta. O sa spuneti iar ca moldovenii-s mai putin evoluati probabil.
Liviu, n-ai observat treaba asta???
Liviu
E plin de caini peste tot, nu nu mai in Bucuresti. Dezavantajul in Bucuresti este ca, datorita blocurilor in majoritate turn, concentratia de populatie este mai mare pe aceeasi unitate de suprafata. Deci e cumva normal sa fie mai multi caini de companie pe aceeasi suprafata.

Silos, nu e problema ca il lasi sa cafa kk in parcul de langa bloc. Problema este ca nu strangi dupa el asa cum ar fi frumos si civilizat.

Intrebare, daca nu aveti nici o jena (sau poate ca aveti dar nu lasati sa se afle) in a va sterge pe voi insiva la fund dupa ce mergeti la WC ca sa faceti kk, de ce ati avea probleme in a strange mizeria lasata de catelul vostru pe strada ?

P.S.: Ca sa previn unele intrebari puse din curiozitate, nu am caine, am avut in schimb pisici in casa incepand de la varsta de 7 ani si pana acum 2 ani de cand am un blond mic in dotare .... dar in schimb ma "impiedic" destul de des de excrementele unor caini ai unor persoane f civilizate .. si atunci le doresc numai de bine.

P.S. 2: mi-am propus ca daca aflu unde locuiesc cei pe care ii vad ca-si lasa cainii sa defecheze pe strada/iarba verde/parcuri/etc, ma duc la ei la usa si le las un "soldat" chiar in fata usii (caci kk de caine inca se gaseste pe toate drumurile) .. poate asa realizeaza si ei cum se simt ceilalti oameni de pe strada cand trebuie sa ocoleasca minunatii maronii urat mirositoare.
eXtenSion
Jena vine datorita imbecililor care sigur ar gasi ceva comic in asta. Degeaba stii tu ca faci bine ca tot te simti prost cand auzi vecinii ce veseli devin dintr`odata.

Din nefericire am devenit si eu abonat cfr, adica navetist, iar fiind "suficient de norocos" am avut contact cu destui tineri ca mine, viitori stalpi ai civilizatiei din Romania. Pot sa spun ca modul lor de gandire e de-a dreptul infiorator.

Am ajuns sa formam o societate in care valori elementare sunt date peste cap. Chiar ma intreb cateodata daca se mai stie ce rau si ce e bine.

Politia e de batjocorit si cand isi face treaba("gaborii, i-au dat amenda desi avea numa` o roata pe iarba","amenzile alea nu le poti dezlipi de pe parbriz, ce prostii is gaborii le dam la m*ie), se face misto de absolut orice, fara sa se tina cont de nimic, se distruge tot ce este la`ndemana si se insista mai ales pe batjocorirea elitei si a celor care dau cea mai mica dovada de activitate intelectuala.

Daca doriti confirmari va recomand cu caldura cateva luni intr`un camin studentesc.

Asa scarba de Romania nu mi-a mai fost de multa vreme.
radian
Interesant chestionarul desi vad ca predomina raspunsurile celor "indignati" si mai putin a proprietarilor de animale de companie...

Eu am o catelusa (d-soara din avatar). Este obisnuita sa-si faca nevoile exclusiv in spatiu verde. Si nu, nu adun dupa ea... Sincer nici nu stiam ca exista un act normativ care sa ma oblige sa fac treaba asta... Probabil cand o sa vad ca se ia in serios o astfel de reglementare legala o sa umblu dupa mine cu accesoriile necesare...

Dar inainte de asta o sa am pretentia sa dispara javrele fara stapan de pe strazile patriei... Pana una alta, cainii fara stapan sunt mult mai numerosi decat cei dupa care cineva ar putea fi obligati sa adune mizeriile...
paulp
Liviu, trebuia sa mai pui o optiune, NU am ciine la bloc (mi se pare chinuitor pentru ciine), dar ma enerveaza cei care au si se caca pe unde apuca.
smile.gif
tarzy
QUOTE(radian @ 23 Mar 2007, 19:45)

... Probabil cand o sa vad ca se ia in serios o astfel de reglementare legala o sa umblu dupa mine cu accesoriile necesare...



*




pai ... daca toti cei care au animale de companie ar gandi asa ... sa stii ca niciodata nu se va aplica "serios".

este o vorba care spune ca daca nu esti in stare sau nu vrei sa strangi dupa un caine inseamna ca nu-l meriti, dar .... se pare ca treaba asta se aplica doar in carti.


einstein1984
Acum o luna am fost abordat respectuos de 2 politisti comunitari, care mi-au adus la cunostinta o hotarare a consiliului local Bucuresti conform careia daca plimbi cainele pe strada, trebuie sa ai la tine materialul pentru a face curat dupa el (pungi, faras, etc) si cainele sa fie in lesa, cu botnita daca e agresiv.
Nu mi-au dat amenda pentru ca nu respectam primele 2 puncte (aveam lesa in mana, si am zis ca a facut si am aruncat pungile). Faza e ca al meu catel este un pic neam de labrador, deci vrea sa alerge si sa miroasa tot pe drum. Daca-l tin in lesa, vine acasa ca o curca plouata. De facut nu face nimic daca e in lesa, iar kk doar daca stie ca nu-l vad eu (ascuns dupa boscheti, unde sigur nu calca nimeni). E un caine cuminte, stie sa mearga la pas daca primeste comanda, nu ataca si nici macar nu latra fara motiv. Fuge si de pechinezi daca se dau la el.
Ce va intreb eu pe astia ce sustineti amenzile: dupa cei 6 caini comunitari de langa bloc cine face curat? Ca baba care le da de mancare nu face asta. Dar dupa cele 8 pisici ale blocului, care se mai caca si pe scara, cine face curat? Ca baba care le hraneste pe ele iarasi nu face asta. Cand o sa-mi pot plimba cainele pe strada IN LESA fara sa fie atacat de cainii comunitari (daca e fara lesa fuge sau se ia la bataie), o voi face. Nu de alta dar sa dau 2 milioane amenda ca nu am cainele in lesa sau 1,5 milioane la veterinar sa-i trateze muscaturile (si sa-l mai vad si suferind) nu e totuna.
P.S. Cainele meu a avut stapan, dar eu l-am luat de pe strada, si era vai de capul lui. Si asa chinuit in 2 camere si iubit de noi cred ii e mai bine decat mort de foame si bolnav de jigodie pe strada.
finutu
QUOTE(paulp @ 23 Mar 2007, 20:53)
Liviu, trebuia sa mai pui o optiune, NU am ciine la bloc (mi se pare chinuitor pentru ciine),
*


cel mai corect!
Liviu
Na ca am adaugat si a 4-a optiune .. dar e evident ca asta va fi cea dominanta (de aceea o si omisesem de prima data).
mars
La Nisa am vazut o treaba interesanta: de la 7 la 9 dimineata toata lumea isi plimba animalele si le lasa sa faca ce vor, unde vor (nu pe spatii verzi). Apoi vin niste baieti cu masini cu apa si ceva detergent si spala tot. Zi de zi.
crintea1949
Domnii boschetari, proprietari de caini, ii lasa sa urineze pe toate rotile, sa faca caca de jur imprejurul masinilor, cand te duci la masina, langa usa calci fara sa vrei, ca nu ai alta posibilitate in cenzuratul cainilor. Multi domni isi plimba cainele pe trotuare, iar tot pe trotuare sunt parcate masini si rezulta situatia de mai sus. In fata blocului am o scoala nu stiu daca parintii sunt de acord ca a lor copii sa calce in cenzurat de caine, si sa+l duca si acasa, sa se imbolnaveasca de hepatita, de oxiuri etc.
Cine are caine, trebuie sa fie atent cu vecinii sa nu+i deranjeze. Nu este cazul sa se joace cu dulaul cum face vecinul meu de la paratamentul 30, care are un lup nedresat, Il tine in casa in sufragerie, nu pe balcon care are 12 metri lungime, dar n+ai cu cine vorbi. Cunosc caz de caine lup dresat pentru paza si insotire, nu a avut nici o reclamatie din partea vecinilor, doar proprietareasa a tinut sa renute la ea, ca a distrus usa de la balcon, cineva bijbia pe la usa, adica un borfas, fapt ce a iritat+o in asa hal ca a spart usa de la balcon. Dumnezeu sa aiba grija si de sufletul ei ca acum e oale si ulcele.
Sa auzim numai de bine.
PS Totul depinde de proprietar
ady77
QUOTE(einstein1984 @ 23 Mar 2007, 20:15)
  Ce va intreb eu pe astia ce sustineti amenzile: dupa cei 6 caini comunitari de langa bloc cine face curat? Ca baba care le da de mancare nu face asta. Dar dupa cele 8 pisici  ale blocului, care se mai caca si pe scara, cine face curat? Ca baba care le hraneste pe ele iarasi nu face asta. Cand o sa-mi pot plimba cainele pe strada IN LESA fara sa fie atacat de cainii comunitari (daca e fara lesa fuge sau se ia la bataie), o voi face. Nu de alta dar sa dau 2 milioane amenda ca nu am cainele in lesa sau 1,5 milioane la veterinar sa-i trateze muscaturile (si sa-l mai vad si suferind) nu e totuna.
*


Sunt 100% de acord cu tine.
crintea1949
sa mai fac o simpla precizare.
Daca se vor pune baietii de la administratia locala pe amenzi, acestea raman la venitul local al primariilor, conform OG 2/2001 modificata si aprobata cu legea 180/2002. Procesele verbale se trimit la serviciul de impozite si taxe locale care il va urmari pe contravenient. In caz de neachitare pvc se trimite la judecatorie si urmeaza condamanare la munca in folosul comunitatii. Da la strans cenzurati de caine!
Sa auzim numai de bine, omul sfinteste locul
SiloS
Sa ne lamurim . Mona face cacuta in parcul din jurul blocului . Este un parc maricel , suficient de incapator pentru un circ + tirurile aferente .

La marginea parcului se gaseste o baraca a lucratorilor de la salubrizare . In fiecare zi lucratoare ei fac curat in parc . In schimb NICIODATA nu i-am vazut sa adune excrementele patrupedelor . Eu pun problema astfel : in parcul respectiv ne stim aproximativ 7 posesori de caini ; Mona si ceilalti caini isi fac nevoile numai pe iarba ; cainii vagabonzi isi fac nevoile pe iarba . Totusi , parul nu are nici un caca pe alei . Copiii care vor sa se joace in iarba, sa se duca in spatiile amenajate pentru ei sau sa infrunte natura asa cum e ea.

Mai demult , cand era Mona mai mica si mai proasta si o plimbam in lant eram cu ea in fata unei banci din apropiere . Chiar in fata bancii pe Mona o trec nevoile . Nici nu a apucat sa termine , ca a aparut paznicul de la banca cu maturica si farasul . Mi-am indeplinit datoria de a face curat .

Si eu sunt impotriva cateilor ce se caca pe trotuare . Imi imaginez ca in Bucuresti datorita densitatii mari a populatiei si datorita lipsei spatiilor verzi problema este una mult mai grava .

V-am lasat !

ps : a zis Mona ca va da "un pupik pe botik" !
axy89
Cand veti invata ca nu se face pipi si kk pe margine drumului,in strand,in mare si dupa boschetzi,va invit sa discutam despre ce fac necuvantatoarele.
Liviu
ce-mi place mie atitudinea: "da' ala de ce nu face la fel?"

Asta este romanismul cel mai curat (ca sa nu folosesc exprimari indecente) ... ce va freaca fratilor de ce anume face cel de langa voi?
Atitudinea pozitiva trebuie sa inceapa de la voi, astia mai educati, care aveti acces la informatie si care puteti vedea cum e civilizatia.

SiloS, eu pun pariu ca daca tu timp de o luna de zile, dimineata sau cand iti plimbi cainele prin parc (de fata cu ceilalti x proprietari de caini cu care spui ca te cunosti) stai si strangi kk facut de Mona, ceilalti vor incepe sa faca la fel.
Atat timp cat tu, ca proprietar responsabil de caine (ce te pretinzi a fi) nu vrei sa faci pasul catre civilizatie, ce te astepti de la altii ?

E la fel ca in trafic, toata lumea injura "ala de ce se baga pe linia de tramvai? .. ia sa ma bag si eu" .. dar daca ar sta in banda lui si si-ar infrunta frustrarile ar face traficul mai lejer .. dar nuuuuu ... cum sa pice el de fraier ?

Repet, daca se vrea o lume mai civilizata, cea mai rapida cale este cea a exemplului propriu .. nu mai asteptati sa va pice para malaiata in gura caci nu o sa se intample. Mai exista varianta a 2-a .. adica cea a amenzilor aplicate brutal, fara discriminare, fara mila .. dar se pare ca nici cu asta nu sunteti de acord ...

Nu vi se pare ca e un cerc vicios ? Cine o sa il rupa primul ? Chiar sunt curios smile.gif
SiloS
Brigitte Bardot .
Liviu
Bun raspuns .. m-am convins ce fel de om esti ... mai bine nu spuneai nimic. Sa inteleg ca ai ramas fara argumente ?
SiloS
Nu ma intelege gresit . Parca Roosevelt a raspuns poporului ce face America pentru americani printr-o intrebare si anume "Ce face americanul pentru America?" . Cam asa e si in cazul de fata . Majoritatea se vor plange ca ei nu pot sa curete dupa cainele personal deoarece altii nu o fac huh.gif si nu se va simti nici un efect . Problema la noi este ca cei care vor sa respecte o lege sunt luati in deradere, devin subiecte de mistouri si sunt socotiti de catre majoritate drept Prosti ( a se citi prosti cu p mare ) .

Concret , in ceea ce priveste cazul cainelui cacacios, majoritatea are dreptatea ei . De ce sa umbli cu lopatica , farasul si tot kit-ul de salubrizare dupa tine atata timp cat cainii vagabonzi continua sa umble de nebuni pe strazi ? Asta in schimb nu le da dreptatea sa isi lase cainii sa isi faca nevoile pe trotuar cand au posibilitatea sa ii duca in parc ? Si totusi , mai vinovat este proprietarul catelului de casa care face caca pe trotuar decat catelul vagabont care face acelasi lucru .

Repet , sunt total impotriva cainilor ce isi fac nevoile pe trotuar . Mai ales ca la noi nu e ca in strainatate , sa faci curat dupa caine . Ca daca ar fi asa , nu ar mai fi nici o problema .

In ceea ce ma priveste ... sincer , atata timp cat parintii isi lasa copiii sa se joace intr-un spatiu in care scrie "Calcatul pe iarba strict interzis" , radmasa.gif ... Daca nu ar fi fost pusa acea interdictie ar fi fost aceeasi chestie pentru mine , ca oricum exista oameni platiti din bugetul public ca sa mentina curatenia parcului . Nu stiu daca stiti , daca nu , va spun acum , in Buzau in Parcul tineretului municipalitatea a instituit WC-URI PENTRU ANIMALE ! Un spatiu pavat de 1.5 x 1.5 m in mijlocul caruia se gaseste un stalp in varful caruia se gaseste o placuta inscriptionata " WC pentru animale" sau ceva asemanator . Asta nu e o idiotenie ? Cum poti sa ii comanzi unui caine sa se caca intr-un anumit loc care nici macar nu aduce a loc de caca ... adica nu are iarba , nu are tufis ?

Cel putin la mine in oras problema caca de caine nu mi se pare deloc stresanta in comparatie cu ce imi imaginez ca ar fi in Bucuresti.

Asa ca pana cand ne vom civiliza , aveti grija pe unde calcati !
Liviu
Permite-mi sa te aduc in prezent.
Conform legislatiei europene (pe care am adoptat-o si noi, ca stat membru) au aparut (cel putin in priviinta acestui topic) 2 reglementari:
1. Stapanii de animale de companie SUNT OBLIGATI PRIN LEGE sa curete dupa respectivul animal cat timp acesta din urma face mizerie pe spatiul public (nu se specifica daca e vorba de zona asfaltata sau spatiu verde).
2. Interzicerea calcatului pe iarba in parcuri si locuri de agrement a fost ridicata. De acum ai voie legal sa calci pe iarba.

Oricum, eu cred ca e vorba doar de comoditate ... dar au sa vina si la noi vremuri cand comoditatea va trece pe locul doi, locul 1 fiind luat de frica de a nu lua o amenda consistenta. Am sa savurez din plin acel moment.
Fratzica
ce tare, comparati copiii cu potaile. bun asa..
radian
QUOTE(paulp @ 23 Mar 2007, 19:53)
...dar ma enerveaza cei care au si se caca pe unde apuca.
smile.gif
*



Mai, inseamna ca eu nu te enervez... Eu am caine dar pe cuvant ca nu ma cac pe unde apuc. Pe cuvant de onoare... blush.gif

QUOTE(crintea1949 @ 23 Mar 2007, 20:59)
Domnii boschetari, proprietari de caini...
*



Chiar asa mai nene Crintea? Is boschetar fiindca am catel? mad.gif Ma asteptam la mai multa toleranta de la matale, ca un bun crestin ce esti...

P.S. Daca tot ne comparam cu tarile civlizate, am vazut ca ei au zone verzi special amenajate pentru cainii de companie. Spatii ingradite, cu ingirjitor... Nu stiu in alte orase, dar cel putin in cel in care locuiesc eu, prin grija onor Consiliului Local, a fost interzis accesul animalelor de companie (evident nu se aplica si la javrele maidaneze) in toate parcurile. Totusi si animalele astea de companie au nevoie sa se mai miste un pic, sa mai alerge, sa-si consume energia. Pe strada nu, ca trebuie s-o tin in lesa (ceea ce mi se pare corect), in parcuri nu, ca ma vaneaza politistii comunitari. Pai, treaba-i asta???
miki
QUOTE(Liviu @ 23 Mar 2007, 19:15)

Oricum, eu cred ca e vorba doar de comoditate ... dar au sa vina si la noi vremuri cand comoditatea va trece pe locul doi, locul 1 fiind luat de frica de a nu lua o amenda consistenta. Am sa savurez din plin acel moment.
*




Franta ti s epare civilizata? Parisul ti s epare un oras civilizat? Sint ele in europa? Crezi ca acolo exista o asemenea lege? Crezi ca pe trotuarele din Paris calci in kk de catel?

Raspunsul la ultima intrebare este DA!
Fratzica
Cautand frenetic solutii la problema noastra legata de hmmm... cum sa-i zic sa nu para aiurea... excavarea căcatului cainelui, am dat de o gramada de site-uri, majoritatea din state, site-uri de genu stinkies.net, poopbutler.com, thepooman.com, antiickypoo.com, scoopypoo.biz, etc etc, si mi-am dat seama ca ratam o mare oportunitate financiara. Daca toata lumea e prea importanta si nu se coboara intr-atat incat sa ridice rahatul cainelui de pe jos, propun deschiderea unor site-uri de genul noi-va-ridicam-căcatul.ro, scutece_pentru_potai.ro, daca_pute_il_vrem.ro sau daca e sa traducem site-urile din state mai sus mentionate, puturosii.ro (se refera atat la stapani cat si la derivatele cainelui), chelneru_de_căcat.ro (aicia intra si tava de argint, pe care obligatoriu va fi asezat pretiosul excrement), omudecăcat.ro, anti_căcatului_scarbos.ro si scoopy poo nu stiu sa traduc decat prin ridicavirgulacăcatul.ro

Nu va zic ca am gasit si absorbante pentru potaile de sex feminin (aka. catele) pentru momentele critice (pentru stapani) in care acestea sunt la ciclu.

Viata e frumoasa.. Da.. pe naiba, ma mint singur. Viata pute!!

L.E. Uite aici solutia:
radian
Pentru zgubilitica din avatarul tau ce solutie ai aplicat? Pare tare agitata...
Fratzica
zgubilitica din avatarul meu e tapiterie intr-un Audi de mult timp

L.E. Liviu, acest thread nu ar trebui sa se limiteze la cei care nu ridica rahatul cainilor, ci si la cei care arunca gunoaie pe strada, scuipa pe strada, etc etc etc etc.

Pe zi ce trece sunt din ce in ce mai convins ca traim intr-o lume plina de tarani si aici nu ma refer la oamenii care traiesc in zonele rurale.
vis-a-vis
Eu nu cred ca se poate impune educatia prin lege...
Aia o capeti de mic si in general nu o poti schimba de la o anumita varsta in colo.

Iubitor de caini nu inseamna nicidecum iubitor de animale... drept dovada reactiile fata de maidanezi...
Daca va plac asa de mult cainii, de ce nu adoptati si unul vagabont, ala nu-i tot caine? Eu nu pot sa inteleg cum se vrea rezolvata problema cainilor vagabonzi dar nu este problema TA, iubitorule de caini. Daca nu VOI dati primul exemplu, ce asteptati de la restul?
De ce as strange eu, excrementele cainelui tau, de ce sa fiu nevoit sa-l port dupa mine, pe talpile pantofilor, pentru ca tie nu-ti pasa decat de mica ta lume, insotit de cainele pe care l-ai luat langa tine din egoism, pentru a-ti satisface nevoia de afectiune din partea cuiva?!

Nu sunt eu nici pe departe civilizat, dar stiu sigur ca nu mi-as da jos pantalonii in strada si as lasa acolo o mare gramada de rahat. Ganditi-va ca cei din jur nu vor critica cainele ce tocmai a defecat, ci pe stapanul care cu nonsalanta il lasa sa faca asta oriunde il apuca. E ca si cum TU, iubitorule de caine, ai face asta, in plina strada, in plina zi.
Iarba aia sa fie mai bine umpluta de excrementele cainilor decat calcata de copii? Dar TU, iubitorule de caine, asa ai fost crescut, numai pe asfalt sau ai fost tinut toata viata in casa si ca sa mai evadezi prin parc, ti-ai luat un caine?

Iubesc animalele, marea lor majoritate... urasc cainii needucati, mai ales din cauza stapanilor la fel de needucati.

Pana la urma romanul nu stie decat de frica, iar legea cu pricina nu sperie pe nimeni... asa ca vom gasi maine, rahat de caine, in aceleasi locuri in care le-am gasit si ieri...
Fratzica
touche vis-a-vis
radian
QUOTE(vis-a-vis @ 24 Mar 2007, 01:10)
...Daca va plac asa de mult cainii, de ce nu adoptati si unul vagabont, ala nu-i tot caine? ...
*



Adopta nene maidanezi cati vrei, sunt la liber... Fi tu exemplul ala bun, pe care sa-l bagam in manualele scolare, sa invete copii despre tine.

Dar in schimb nu-mi cere mie sau altui posesor de caine de companie explicatii de ce am un catel d-ala si nu unul maidanez. Asta chiar nu-i treaba ta...
vis-a-vis
Una-i una si alta-i alta, poate n-ai citit bine, poate au invatat cainii pe stapani sa latre, fara rost... Cert e ca trec cainii, dar rahatul ramane...
LoganDeViteza
mda...fel de fel de afirmatii...ce sa zic??? stau la bloc...am caine...de talie mare...e un bullmastiff...si nu consider ca il chinui..e un caine de salon, deci...doarme cam toata ziua...si manaca cainele meu....si bineintelesca tre' sa mearga si afara....si????l-am obisnuit sa faca langa tomberon(undeva tre' sa faca si el)si cata ciomageala si-a luat pt asta???pai va zic eu...ceva bataie...plus o garmada de bani la dresaj....si???in timp ce el face in zona tomberonului...maidanezii fac in fata scarii....cu cine sa ma cert?????
vorbim cu atat usurinta despre tarile europene.....insa....(vb din ceea ce am vazut)acolo nimeni nu umbla cu farasul si matrurica dupa el....dar...asa cum exista parcuri pt copii...exista pt animale....si fiecare detinator de patruped...plateste o taxa....ca nu am vazut nici un spaniol, italian , neamt...sa-si ocheasca cainele unde isi face nevoia si ..sa dea fuga cu matura si farasul sa curete.... radmasa.gif ....
..si apoi..ce sa zicem de nenea aia ...care seara....se opresc la cate un stalp...si elimina berea care au baut-o cu 30 min inainte...o fii bine????si de gunoaile care le arunca baietii aia care nu detin caini????si de aia care ...stau pe banca in parculet....si scuipa coji de seminte????si de mosii aia bolnavi de T B C....si posteaza catre o flegma pe aleile din parc..., si de domnisoarele care mesteca ciunga...si o scuipa acolo in nisip...unde construiesc micutii vostrii castele din nisip si de prezervativele folosite care rasar sub bancile din parc, si dau copilasii de ele...si vin si striga in gura mare..."mami, mami...am gasit un balon"...????
dar stiu...acum cea mai mare problema a romanilor sunt cainii cu stapan...ca pe aia maidanezi i-am rezolvat...ca la restu' deja ne-am gandit....le avem toate sortate...aranjate.....daca o rezolvam si pe asta cu toaletele pt caini....vom fii un popor fericit...
wub.gif
dispeceru
QUOTE(LoganDeViteza @ 24 Mar 2007, 04:01)
mda...fel de fel de afirmatii...ce sa zic??? stau la bloc...am caine...de talie mare...e un bullmastiff...si nu consider ca il chinui..e un caine de salon, deci...doarme cam toata ziua...si manaca cainele meu....si bineintelesca tre' sa mearga si afara....si????l-am obisnuit sa faca langa tomberon(undeva tre' sa faca si el)si cata ciomageala si-a luat pt asta???pai va zic eu...ceva bataie...plus o garmada de bani la dresaj....si???in timp ce el face in zona tomberonului...maidanezii fac in fata scarii....cu cine sa ma cert?????
vorbim cu atat usurinta despre tarile europene.....insa....(vb din ceea ce am vazut)acolo nimeni nu umbla cu farasul si matrurica dupa el....dar...asa cum exista parcuri pt copii...exista pt animale....si fiecare detinator de patruped...plateste o taxa....ca nu am vazut nici un spaniol, italian , neamt...sa-si ocheasca cainele unde isi face nevoia si ..sa dea fuga cu matura si farasul sa curete.... radmasa.gif ....
..si apoi..ce sa zicem de nenea aia ...care seara....se opresc la cate un  stalp...si elimina berea  care au baut-o cu 30 min inainte...o fii bine????si de gunoaile care le arunca baietii aia care nu detin  caini????si de aia care ...stau pe banca in parculet....si scuipa coji de seminte????si de mosii aia bolnavi de T B C....si posteaza catre o flegma pe aleile din parc..., si de domnisoarele care mesteca ciunga...si o scuipa acolo in nisip...unde construiesc micutii vostrii castele din nisip si de prezervativele folosite care rasar sub bancile din parc, si dau copilasii de ele...si vin si striga in gura mare..."mami, mami...am gasit un balon"...????
dar stiu...acum cea mai mare problema a romanilor sunt cainii cu stapan...ca pe aia maidanezi i-am rezolvat...ca la restu' deja ne-am gandit....le avem toate sortate...aranjate.....daca o rezolvam si pe asta cu toaletele pt caini....vom fii un popor fericit...
wub.gif
*



da "loganas de viteza", ai dreptate ! daca altii nu fac hai sa nu facem nici noi ! vad ca tu ai deviat de la subiect de tot.ai dat-o-n TBC-isti, scuipinologi, betivi si alte alea.aici se vorbea de lopetica pe care tu trebuie s-o folosesti dupa ce cutulache al tau face ce face pe unde face. ma mir ca nu ai zis si de amaratii aia din somnalia care mor de foame prin locuri publice (deci fac mizerie , nu?) wink.gif
tarzy
QUOTE(einstein1984 @ 23 Mar 2007, 20:15)
....
  Ce va intreb eu pe astia ce sustineti amenzile: dupa cei 6 caini comunitari de langa bloc cine face curat? Ca baba care le da de mancare nu face asta. Dar dupa cele 8 pisici  ale blocului, care se mai caca si pe scara, cine face curat? Ca baba care le hraneste pe ele iarasi nu face asta. Cand o sa-mi pot plimba cainele pe strada IN LESA fara sa fie atacat de cainii comunitari (daca e fara lesa fuge sau se ia la bataie), o voi face. Nu de alta dar sa dau 2 milioane amenda ca nu am cainele in lesa sau 1,5 milioane la veterinar sa-i trateze muscaturile (si sa-l mai vad si suferind) nu e totuna.
....
*




tipic romanesc .... ne "face dragoste" grija altuia

pai ... ce treaba are baba care hraneste comunitari cu bunul simt si responsabilitatea de care mataluta ar trebui sa dai dovada???

si ptr comunitari exista lege, ca se aplica sau nu .... e cam fix aceeasi discutie ca si aici


QUOTE(SiloS @ 23 Mar 2007, 21:17)
Sa ne lamurim . Mona face cacuta in parcul din jurul blocului . Este un parc maricel , suficient de incapator pentru un circ + tirurile aferente .

La marginea parcului se gaseste o baraca a lucratorilor de la salubrizare . In fiecare zi lucratoare ei fac curat in parc . In schimb NICIODATA nu i-am vazut sa adune excrementele patrupedelor . Eu pun problema astfel :  in parcul respectiv ne stim aproximativ 7 posesori de caini ; Mona si ceilalti caini isi fac  nevoile numai pe iarba ; cainii vagabonzi isi fac nevoile pe iarba . Totusi , parul nu are nici un caca pe alei . Copiii care vor sa se joace in iarba, sa se duca in spatiile amenajate pentru ei sau sa infrunte natura asa cum e ea.

Mai demult , cand era Mona mai mica si mai proasta si o plimbam in lant eram cu ea in fata unei banci din apropiere . Chiar in fata bancii pe Mona o  trec nevoile . Nici nu a apucat sa termine , ca a aparut paznicul de la banca cu maturica si farasul . Mi-am indeplinit datoria de a face curat .

Si eu sunt impotriva cateilor ce se caca pe trotuare . Imi imaginez ca in Bucuresti datorita densitatii mari a populatiei si datorita lipsei spatiilor verzi problema este una mult mai grava .

V-am lasat !

ps : a zis Mona ca va da "un pupik pe botik" !
*




mda .... eu zic ca decat sa ne dresam cainii sa faca numa in locuri special amenajate si sa fim pregatiti materiual si sufleteste sa strangem dupa ei, mai bine sa tinem copii incuiati in casa, sau sa-i plimbam, pe ei (pe copii) in tarcuri special amenajate radmasa.gif


QUOTE(radian @ 24 Mar 2007, 00:03)
....

P.S. Daca tot ne comparam cu tarile civlizate, am vazut ca ei au zone verzi special amenajate pentru cainii de companie. Spatii ingradite, cu ingirjitor... Nu stiu in alte orase, dar cel putin in cel in care locuiesc eu, prin grija onor Consiliului Local, a fost interzis accesul animalelor de companie (evident nu se aplica si la javrele maidaneze) in toate parcurile. Totusi si animalele astea de companie au nevoie sa se mai miste un pic, sa mai alerge, sa-si consume energia. Pe strada nu, ca trebuie s-o tin in lesa (ceea ce mi se pare corect), in parcuri nu, ca ma vaneaza politistii comunitari. Pai, treaba-i asta???
*




chiar nu vreau sa pun intr-o lista ce-i mai important, confortul cainilor sau al oamenilor dar .... amice .... tu realizezi ce spui acolo? adica ptr ai fi bine cainelui tau (sa nu se cace stresat) trebuie sa fac eu salom printre rahati? trebuie sa-mi tin copilul in lesa sa nu culeaga o data cu ghioceii si rahatei catelului tau?

pai barosane .... daca nu ai unde-ti plimba catelusa si totusi tii la confortul ei, cumparati frate vre-o 20 Ha in camp si fai acolo poligon, dar .... pe DOMENIU PUBLIC invata sa respecti macar o bruma de reguli, reguli care ar trebui sa tina de bun simt si nu de "constrangeri"
$$ilvviu
Voi chiar nu realizati ce spuneti? Cum sa vi se para firesc sa va lasati javrele sa se cace in mijlocul strazii, pe spatiul verde sau in diferite locuri ale DOMENIULUI PUBLIC? Public inseamna al tuturor, adica si al meu.
Cum te-ai simti (tu proprietar de caine cacacios si pisarcos) daca as veni eu cu o vaca (ce sa faci, mie imi plac vacile) sa ma plimb pe la tine prin curte si sa o las sa se balige si sa se pise pe unde vrea muschii ei??

Stiu ca mai avem mult pana sa ne consideram un popor civilizat, dar civilizatia tine de fiecare dintre noi. Nu putem veni cu motive gen "Da ce dom'le ca si ala scuipa pe strada, de ce sa nu las si eu cainele sa se cace?"
SiloS
Daca vii cu vaca la mine in curte chem politia . Daca te plimbi cu vaca in parc ... ma uit chioras la tine smile.gif
anpop
kktu' iese mereu la suprafata la romani, la fel ca si nesimtirea...
in aproape toate parcurile mari din buc. exista locuri special amenajate pt catei...acolo aduna kktu' administratorii terenului respectiv....dar numai ca locurile alea sunt aproape goale (ex. parcul moghioros)
ce dracu' o fi asa de placut sa-ti lasi javra sa se cace in spatiile verzi nu inteleg....pe afara lumea cum da un pic de soare se duce sa citeasca o carte, sa stea la aer intr-un loc verde....nu ma miroasa kkt de caine...
de aia comunitari sa se ocupe primaria si ecarisajul....
dar aici era vorba de cainii de "casa"
un amic are o lada pe balcon unde i se kk cainele....ca de pisat se mai pisa pe o roata de masina la plimbare nu cred ca ai cum sa-l educi.....dar macar kktul sa i-l strangi....
vorbea cineva de prezervative seringi si alte dude care se mai gasesc pe spatiul verde....nu si-a pus problema ca daca locul e plin de kkt nici amaratul ala care trebuie sa stranga diverse alte lucruri, nu o face din cauza kktului omniprezent?!
alt prieten sta la parter, are geamul de la sufragerie spre spatiul verde din spatele blocului...dupa un an de chin si miros in casa cand deschidea geamul, a luat o masura radicala si ilegala: a facut niste chiftelute ceva cu carne, crocantei de caine si furadan pe care le-a imprastiat in mod repetat pe respectivul spatiu verde! nu am fost de acord cu el si chiar ne-am certat....dar mi-a zis:"ba' din cauza nesimtirii altora ajunsesem sa nu pot respira in casa....daca nimeni nu a luat vreo initiativa desi am facut ceva cereri la primarie pt ingradirea locului, afise, etc., atunci am rezolvat eu problema cum am putut, dar macar acuma pot sta si io' vara cu geamul deschis!"
io's de parere ca nu trebuie ajuns la masuri radicale, dar daca nesimtirea va incerca sa domine: sa bage amenzi cat mai mari, toti comunitarii la ecarisaj....ca sa putem respira un aer fara iz de kkt!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.