Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare carte de munca
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
ghetau dan
Acum am aflat de la stitri ca este ultima zi in care se depune documentatia pentru noile carti de munca...eu sint singur,nu am angajati,sint PFA...trebuie sa ma duc?
driverx
Pai....daca esti PFA, ai carte de munca?
ghetau dan
Da,sint persoana fizica autorizata,platesc CAS lunar.Stiu sigur ca am...pai eu pensie n-o sa am ?
ovidiusoft
Nu e obligatoriu ca PFA sa ai carte de munca, poti sa-ti faci contract separat pentru pensie.
ghetau dan
Am carte de munca sigur,n-am vazut-o de 8 ani...insa stiu ca am facut cerere pentru ridicarea ei o zi...
blackcatt
Ce vrei sa spui prin "noile carti de munca"? Eu cam lucrez cu asa ceva si n am auzit nimic.
cataline
Nu sunt noi carti de munca, e registrul unic al angajatilor in format electronic. Deocamdata (vreo 2 ani cica) registrul asta si cartile de munca vor merge in paralel, apoi se vor renunta la cartile de munca si va ramane numai acest registru electronic.
blackcatt
Ahh, nu mi adu aminte de nenorocitul asta de registru... pe care nu l am depus pt ca fisierul generat de revisal avea o problema si la ITM n au putut sa l bage in baza de date
diaconuliviu
Adica? Exportul este .XML, cind il deschizi cu Internet Exlorer, afiseaza prin interior "Caracter ilegal...la linia x"?
Daca da, e de la diacritice.
ghetau dan
Deci PFA trebuie sa mearga la camera de munca?
BH 59 FIF
Persoanelor fizice autorizate nu li se aplica prevederile art. 5, alin 1, punctul I din L19/2000, ci prevederile art.5, alin.1, punctul IV, lit. "d" din respectivul act normativ. Deci tu prestezi munca, dar nu in calitate de salariat. Caracteristic contractului de munca este faptul ca munca se presteaza pentru ALTUL. Deci, altfel spus, nu poti fi tu si salariat si angajator smile.gif. Cartile de munca vor fi inlocuite cu registrul unic al salariatilor incepand cu 1 ian 2009. Fiind P.F.A nu ai angajati, deci nu ai de ce sa tii registrul (defapt nu ai voie). Pensie vei primi pentru ca tu esti ASIGURAT OBLIGATORIU, ca si orice salariat din tara asta, desi tu esti pers fiz autorizata. Pensia nu are nici o legatura cu cartea de munca (in cazul tau). Primesti pensie, pentru ca tu cotizezi la sistemul public de asigurari, in calitate de PFA. Deci, nu te agita....smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.