Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turometru separat atasat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
ady55rgi
cine stie de unde se ia semnalul de minus-bobina inductie pentru un turometru de atasat separat la DSN , a mea este din 2000 si nu are turometru in bord.[attachmentid=49938]
C a t a l i n
Minus? De oriunde de la caroserie...
doctorasul
Semnalul pentru turometru il da calculatorul de injectie.Daca folosesti unul care ia informatia de la bobina de inductie va indica eronat(oricum nu cred ca o sa merga).Sunt diferente intre cel de injectie si cel cu distribuitor.Cum spuneam semnalul il gasesti pe pinul 70 al calculatorului de injectie.
dariusz
da ce fel de turometru ti-ai luat?
CristiRzR
QUOTE(doctorasul @ 2 Apr 2007, 20:55)
Semnalul pentru turometru il da calculatorul de injectie.Daca folosesti unul care ia informatia de la bobina de inductie va indica eronat(oricum nu cred ca o sa merga).Sunt diferente intre cel de injectie si cel cu distribuitor.Cum spuneam semnalul il gasesti pe pinul 70 al calculatorului de injectie.
*


Intr-adevar, de calculator, dar prin senzorul de turatie!!!
klaus
QUOTE(CristiRzR @ 3 Apr 2007, 00:31)
Intr-adevar, de calculator, dar prin senzorul de turatie!!!
*
Of, of, mai, mai...
Ba e chiar de pe pinul 70 de la UCE injectie firul ala de vine la turometru.
Si al doilea fir de la turometru vine de la alimentare cu "+" de pe siguranta F03

Aia cu "prin senzorul de turatie" e o fabulatie de basm si mitologie.
caphonne
tot egat de ceasuri as dorii sa imi montez unul care sa imi indice presiunea uleiului se poate???
ahyle_blue_eyes
QUOTE(caphonne @ 27 Apr 2007, 18:12)
tot egat de ceasuri as dorii sa imi montez unul care sa imi indice presiunea uleiului se poate???
*


"Niciodata sa nu spui niciodata"
sunt convins ca se poate.Am avut la fosta berlina('79) indicator presiune ulei care era ca la tractoare radmasa.gif Parca era turometru.Avea in spate o conducta mica care venea de la motor.
Insa recomand cele electrice.
melomanuu
Se poate pune dar este putin mai complicat. Trebe sa-ti faci rost de un "T", pe care sa pui de o parte sonda originala si pe cealalta parte o sonda de dacie de ex care sa-ti arate presiunea si pe care legi si ceasu.
eXistenZ_Tg
[B]MELOMANUU , am o intrebare , unde gasesc jentzi de alea albe si cam cu cat este setul , tot pentru o DSN
AR-18-MOS
La un topic vechi de mai bine de un an, ti-ai gasit si tu sa pui o intrebare Off-Topic ... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.