Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rulmenti roti Nova/SN
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
paulica
Deschid acest topic in speranta ca vom lamuri unele lucruri. Cu 2, 3 ocazii am obsevat ca Nova mea la roti are rulmenti FAG (Germany). Stie cineva codurile si comerciale si de producator pt. fata respectiv spate?
Si eventual si echivalentele cu SKF?
anndi
Eu am luat rulmenti de uzina pana am descoperit ca sunt mai buni cei pe care i-am gasit la un magazin ce aduce numai rulmenti. Pretul era cam acelasi dar tin mai mult. I-am gasit mergand cu rulmentul in mana.
paulica
Pai nu faci si tu un pustiu de bine sa vezi despre ce rulmenti e vorba?
La multi ani.
madendre
si nova lu tata avea tot rulment fag dar la 65000km era gripat.doar la roata din spate stanga la schimbat.acuma are unua frantuzesc si are un pic de joc dar a zis cal polizeaza si se repara asa spera.daca vrei sa sti codurile si comerciale si de producator
poti sa intreb la magazin.

ps:scuzatima pentru greselile de ortografie
gabi1
La stransul(cuplul de strangere) rulmenti spate la Nova cum procedati?Ca am vazut ca sunt mari diferente fata de berlina.Intr-un manual am vazut ca ar fi acelasi cuplu ca la rulmentii de pe fata... edit(la fel ca la piulita de la planetara de fapt)
paulica
Madendre te rog daca poti si la ala frantuzesc si la FAG.
Multam
madendre
paulica pe rulmentul FAG scrie "FAG 546467 GERMANY R B" mai mult nu stiu si cel frantuzesc este din cutie de dacia cu piese originala si este pe masina numai stie nici tata ce scir pe el.paulica daca schimbi rulmentul iti sugerez sati ei tot FAG sau frantuzesc (la noi asta frantuzesc are un pic de joc poate veti avea noroc).alt tip sa nu luat din ala turcesti ca a dat tata 20ron si nici nu a apucat sa stranga ca sa crapat rulmentul.

ps:gabi1 ei o tubulara (numai stiu de cat)si strangi tare(nu cat sa iasa zama din el)ca jocul il face rulmentul.

Va doresc PASTE FERICIT wub.gif
paulica
Mda, dupa vreo 2 ore pierdute pe net se pare ca echivalentul de la SKF este 445539AA. Desi nu sunt 100% sigur.
paulica
Din ce am vorbit cu Madendre, rulmentul "FAG 546467 GERMANY R B" este de spate. Stie cineva daca pe fata difera rulmentul si daca da ce cod are?
Numai bafta
apollo
QUOTE(paulica @ 19 Apr 2007, 06:39)
Din ce am vorbit cu Madendre, rulmentul "FAG 546467 GERMANY R B" este de spate. Stie cineva daca pe fata difera rulmentul si daca da ce cod are?
Numai bafta
*




codul nu-l stiu pentru ca nu m-a interesat deloc.eu am cerut mereu " Rulment fata nova aveti?"


cel de fatza e diferit fata de cel de spate.asta stiu sigur.E vreo 24 RON unu de fata.
gogoasa
salut la toata omenirea, pt. nova mea cind a trebuit sa schimb rulmentul spate de la magazinul de pe mihai bravu mi-au dat SB 12025, si sa nu vb. intr-un ceas rau totul este ok
paulica
Chiar nu stie nimeni codul de rulmenti FAG de pe fata la Nova/SN?
feca
Nu trebuie cod, masoara un rulment de Nova romanesc, si te duci cu marimile la FAG si ei iti dau rulmentul. Mie au zis acolo ca acest rulment se folosteste mai ales pentru trailere. Dupa acea e bine sa tii minte codul, eu am uitat deja sad.gif
feca
rulmentul de Nova fata si Supernova fata sunt de diferite marimi
paulica
Chiar nu a mai aflat nimeni un cod de FAG pt. fata Nova? Si inca ceva la Novele din 200 sunt cumva diferiti fata de alea pâna in 2000?
paulica
Vad ca nu stie nimeni un cod. Sa va zic ce am aflat eu:
(dimensiunile sunt in mm dxDxG)
SN fata URB 35407 35x65x37
Nova fata URB 35307 34x64x37
Nova spate URB 35605 25x52x37
Acuma FAG 546467 ar fi acelasi lucru cu FAG 576467 (cica?). Desi pe site la FAG pt. 445539AA imediat "scuipa" echivalentul 546467 vânzatorul a cautat juma' de ora si a gasit alt cod: 713 6303 00. Cica asta ar fi cod de FAG. Acelasi vânzator cu ajutor de la mine a gasit:
FAG 546467=713 6303 00 <=> VKBA 961=VKBA 3525=445539AA (SKF) <=> R159.19 (SNR).
Pentru fata iata un fisier cu tabele:
[attachmentid=1627407947]
Poate ii dati voi de capat ca pe mine m-a tâmpit deja.
gti98
Scuze, dar... La Nova mea rulmentii sunt cu doua randuri de role tronconice (mai mare in fata si mai mic in spate) si nu cu bile....
Ce mi se pare nasol e faptul ca nu exista posibilitati de gresare ( chiar la cei de pe spate, degeaba pui unsoare in capacul ala peste piulita, ca rulmentul are capsulare peste role...)
In spate am schimbat mai multi rulmenti - vreo 3-4, primul stricat chiar in service, cu ocazia reviziei de 1000km! Spre deosebire de cel de pe fata (pe dreapta)(singurul schimbat pe fata pana acum) care era ruginit (!) de parca statuse in apa, cei de pe spate aratau destul de bine (dar huruiau...)
Zilele astea il "operez" si pe cel din stanga-fata...
Sa auzim de bine!
paulica
Gti, iti dau un sfat,cauta echivalentii de la SKF.
mastersync
re all ....eu am alta problema . mergeam cu masina , si ...a inceput sa huruie de vreo 2 zile pe spate dreapta ... m`am apucat de`am dat roata jos , am dat piulita aia mare de la tambur sau cum drq ii zice ca nu ma pricep , am mai dat o siguranta care am gasito acolo , am ciocanit cu ciocanu in oala ala sa iasa , am traso` am invartito` dar in zadar . a iesit cam 2 cm in afara , dar nu mai vrea sa iasa , sa vad ce e acolo de schimbat de huruia , banuiesc ca rulmentul . are cineva idee cum scot oala aia ? e gripata rau .
mastersync
SFAT : nu va apucati sa schimbati voi rulmentii , cel putin aia dupa spate , la nova e cam complicat . daca nu aveti crik hidraulic , presa de rulment , si presa de scos oala aia care cred ca se numeste tambur , nici sa nu va ganditi sa va apucati . am dat la service 60 ron manopera si 60 ron rulmentu frantuzesc . nush seria exact , dar era frantuzesc . merge brici . bafta
paulica
Mai colega si nu puteai sa te uiti si tu ce scrie pe cutie? Ca banuisc ca daca sunt frantuzesti, rulmentii sunt produsi de SNR.
demin2609
FAG 546467

ROATA SPATE DACIA LOGAN/SANDERO/SOLENZA
ROATA SPATE CITROEN AX '91-'96/ C2 '03-'09/C3 '02-'09/NEMO '08-'12/SAXO '96-'03/VISA'85-'91/XSARA'97-'05/ZX'91-'97
ROATA SPATE PEUGEOT 106 '91-'99/ 1007 '05-'11/205 '83-'98/306 '93-'02/309 '85-'93 /BIPPER '08-'11
ROATA SPATE RENAULT CLIO '90-'05/MEGANE '96-'01/ TWINGO '96-'01/ SUPER5 '84-'96/ 9 '81-'89/ 11 '83-'88/ 19 '88-'96
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.