Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volan Solenza sau Logan cu airbag pe DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Mutu2006
Imi place mult cum arata volanele de la Solenza,respectiv Logan...cele cu airbag!Se poate monta unul asemanator si pe SuperNova?Nu ma intereseaza airbagul sa fie activ,imi place doar designul volanului,mai plin,nu arata doar ca un simplu covrig cum sunt cele de serie de SuperNova!Se potrivesc prinderile?Sper sa gasesc pe cineva care sa ma ajute cu sfaturi..multumesc anticipat
caphonne
da buna idee cat o costa unul de solentza nou se gaseste si fara airbag :-?
klaus
Din cate stiu eu nu se potrivesc.
doctorasul
Se pot monta si pe DSN fara probleme(am montat eu).

Am avut montat si pe berlina si a fost ok.
Amedeus
Nu stiu cum ramane cu acea tija de plastic care readuce semnalizatorul la 0. La fosta mea SN am montat un volan de Honda la care i-am sudat pe mijloc alta bucsa canelata dar la sistemul de readucere a trebuit sa renunt.

P.S. Volanul de SN e identic la caneluri (diametru si nr. caneluri) cu cel de pe 1300. L-am montat de pe SN pe Dacie 1310 (cu dispozitivul de readucere la 0 demontat)
doctorasul
La DSN nu mai revine semnalizarea,am uitat sa precizez.
catavl
ca sa poti conecta un airbag la o masina fara e ceva mai complicat.trebuie pusa in primul rand capsa detonatoare care vine undeva sub parasocul barei din fata tras la capsula de are comprimat care umfla airbag-ul unde nu mai pui pretul unui sistem airbag care cred ca este destul de piperat.asa ca........
pastrama
QUOTE(Mutu2006 @ 8 Apr 2007, 01:50)
Nu ma intereseaza airbagul sa fie activ,imi place doar designul volanului
*


Amedeus
QUOTE(catavl @ 9 May 2007, 23:54)
ca sa poti conecta un airbag la o masina fara e ceva mai complicat.trebuie pusa in primul rand capsa detonatoare care vine undeva sub parasocul barei din fata tras la capsula de are comprimat care umfla airbag-ul unde nu mai pui pretul unui sistem airbag care cred ca este destul de piperat.asa ca........
*



Airbag-ul este declansat de un computer in functie de deceleratie, nu de capse detonatoare montate pe sau sub bara. Filmele alea in care unu' da un picior in bara si soferul se trezeste cu airbag-ul in nas, sunt ...."americane"

[attachmentid=53365]
catavl
QUOTE(Amedeus @ 10 May 2007, 23:12)
Airbag-ul este declansat de un computer in functie de deceleratie, nu de capse detonatoare montate pe sau sub bara. Filmele alea in care unu' da un picior in bara si soferul se trezeste cu airbag-ul in nas, sunt ...."americane"

[attachmentid=53365]
*


atunci cum imi explici ca la o masina botita intr-un accident dar la care nu s-a declansat airbagul, dupa ce scot bateria se poate declansa?are cumva calc ala vreo baterie proprie ? pt ca s-a intamplat si nu o data.
klaus
Pai poate o avea un condensator de capacitate...
catavl, Amedeus are dreptate, cel putin referitor la masinile mai moderne, de vreo 10 ani incoace.
Nu stiu unde ai mai vazut tu airbaguri cu "capsa detonatoare" in bara.
Plus ca nu nu stiu unde ai vazut tu airbaguri cu aer comprimat.

Iti recomand cu caldura sa cauti pe aici pe forum discutiile despre airbag, arsurile pe care le provoaca, pozitionarea senzorilor de airbag, tipul lor etc, etc.
catavl
am intrebat din curiozitate pt ca sa intamplat de cateva ori sa tai un fel de rezervor cu aer comprimat aflat in apropierea airbag-ului.poate n-a fost de la el . excl.gif
alinushy
pt srn. ca sa "sara" semnalizarea trebe si "comanda sub volan" adica blocu de lumini care e cu tot cu maneta pt stergatoare
klaus
QUOTE(alinushy @ 3 Jun 2007, 08:53)
pt srn. [...] adica blocu de lumini care e cu tot cu maneta pt stergatoare
*
nedumerire.gif intrebare.gif
alinushy
@klaus ce e, gresesc cumva?
Amedeus
Sa lamurim o treaba:

[attachmentid=56103]

Small solid-propellant inflators came to the rescue in the 1970s.

Deci , nu are capsule cu aer comprimat. ("The inflation system uses a solid propellant and an igniter") Si asta din 1970 deja.
________________________________________________________________________________


Si despre senzori:
Another common crash sensor is the "Rolamite" design by TRW. Inside is a small metal roller that rolls forward under sudden deceleration and trips a switch.

Some vehicles have "spring and mass" crash sensors in which a spring loaded weight is deflected by the impact to close a switch. Most newer vehicles now have solid state crash sensors that contain either a piezoelectric crystal or a "micromachined accelerometer" chip that produces an electronic signal when jolted.
klaus
alinushy, tu ai instalat comanda sub-volan de SLZ pe DSN? A mers instalata asa, din prima, fara sa tai nimic si s-a mai si potrivit?
mihai0070
Pana la urma merge pus volanul de Solentza pe DSN ... ca asta de solnita chiar arata bine ...
alinushy
-nu am instalat eu (am vazut la cineva )
-nu am zis ca merge asa, din prima, fara sa tai nimic dry.gif
-daca mai vad masina, anunt
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.