Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara stabilizatoare = bara antiruliu ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
metrix4you
o intrebare ... bara stabilizatoare este cumva bara antiruliu ?
Am fost la cateva magazine de pise auto sa intreb de bucsi pt bara stabilizatoare si toti imi ofereau bucsi pt bara antiruliu.
Este unul si acelasi lucru ?
Pana la urma am gasit niste OZN-uri la 10Ron 4 bucsi de cauciuc (doua mai mici si doua mai mari si cu un cap astupat) , dar pe care scrie Nova

Marti o sa ma duc la un mecanic sa incerce sa le schimbe ... si va anunt detalii
klaus
Da
marius80_eugen
Ia macar "de fabrica" pe la 12 ron , in doua pungute , cu "holograma" pe ele ! Si dupa mine este acelasi lucru , dar multi ii mai spun acelei bare care se monteaza pe fata intre amortizoare in loc de bara de rigidizare , tot bara antiruliu .
metrix4you
ce am luat eu ... sunt 2 bucsi intr-o punguta si 2 in alta punguta.Problema este ca din moment ce am gasit numai intr-un singur loc nu am gasit cu holograma.Au o eticheta rosie ...
mars
Oricum e bine sa le schimbi la maxim 10.000. Lasa-le asa. Daca "bat" mai repede, ia unele mai bune pana nu pica altceva (pivoti, etc.).
metrix4you
hai ca ma amuza ...
cica e bine sa le schimb la 10.000 km ... dragutz ... eu am 37.000km si inca nu am schimbat nicio piesa pe fatza in afara de placute de frana.
Probabil ca trebuie sa fiu fericit ca nu mi-au picat bucsile pana acum ?!
einstein1984
Matale mergi prin Giurgiu , nu prin Bucuresti ca mars. E oarecum de asteptat ca piesele de uzura din componenta puntii fata (respectiv cuzinetii elastici in cazul de fata) sa tina ceva mai mult.
mars
Pentru 10 RON eu cred ca merita schimbate la fiecare revizie. Eu la 15.000 am schimbat si pivotul, ca nu stiam de treaba asta. Iar Giurgiu e departe de Bucuresti din punct de vedere al gropilor, paradis al bucselor chiar!
metrix4you
am schimbat azi bucsile de la bara stabilizatoare.Dupa 37.000 Km cele de la mijloc erau destul de duse (lipseau bucati din ele) , iar cele de la capete aratau destul de bine.Nu mi se pare nici o schimbar.e

Chiar daca stau in Gr ... fac naveta saptamanal la Buc , unde raman toata saptamana si ma bucur si eu de gropile din capitala ...
cata87
cand se duc bucsele astea apare un fel de scartait,joc de metal pe metal ? ca mio aparut un sunet asa de cateva zile in partea stanga fata,si am verificat si nu e de la frane,apare numai in mers si in general la viteze mici.
metrix4you
sincer sa fiu , nu stiu (chiar daca le-am schimbat acum 2 saptamani la "varsta" de 37.000km)
din cate am inteles astea se aud numai la gropi sau piatra cubica
cata87
da,la gropi,piatra cubica,orice denivelare...da nu bate ceva...e ca un joc de metal pe metal....de la ele e ? sunt duse ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.