Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nivelul uleiului pe joja
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
papamuntz991
am o nelamurire...nu stiu cu cat trebuie sa completez uleiul papat...si de aceea apelez la voi ...
Cat ulei trebuie pus cand nivelul e la minim ,pt ca nivelul uleiului sa ajunga la cel maxim?...

sper ca ati inteles ce vreau eu sa aflu...
workarea
Fix 1 l. Ca sa nu ai emotii, iti recomand sa pui in doua reprize: 500 ml, mergi, verifici, daca e la jumate mai pui 500 ml.

PS: nu tine de piese auto, ci de probleme tehnice.
argon
La mine intre minim si maxim pe joja sunt ~500 ml.
mihai0070
Mda ... intre minim si max sunt ~500 ml ... am facut eu prostia de a completa 1 litru cand am avut nivelul la minim si acum sunt peste blush.gif
EUROPE_
La mine intre minim si maxim intra cam 0,8 L , n-am facut calcule precise blush.gif .
papamuntz991
deci intre minim si maxim este cam 0.5-1 l...mda...diferenta cam mare...
@mihai00...>eu am motor de 1.3 cred ca difera un pic fata de 1.6...

@workarea>m0-am gandit bine unde sa pun topicul...si cred ca tine de piese...nu este vorba de vro problema ci de o constanta...pe o piesa...sper ca ai inteles cum am gandit...de aceea am zis "doar teorie"
maseax
Teroretic:

Intre nivelul minin de pe jorja si nivelul maxin este EXACT 1 LITRU
Repet TEORETIC

Pe unele Jorje ai 3 nivele. Minim Maxim si Normal.

Asta tot teoretic.

P.S. Asta a predat bulangiu ala ..... smile.gif
papamuntz991
ia zi frate cum asa teoretic?cine a predat?la ce facultate esti?

pe joja eu am liniuta de minim,o liniuta la cativa mm sub maxim si liniuta de maxim...
mihai0070
joja la nova motor de 1557 cc cu carburator ... arata cam asa ...
nivel minim (partea de jos a portiunii late)
nivel mediu (partea de sus a portiunii late)
nivel maxim (peste portiunea lata mai are un semn ca o mica bucata lipsa)
nivel prea plin (doua buline peste ultimul semn dar pe partea din spate)

atasej o poza cu joja de nova (poza nu este facuta la a mea dar este identica)

[attachmentid=50422]

personal consider nivel optim ori unde intre Minim si Maxim ...

repet ... intre minim si maxim (luam in calcul doar portiunea lata) intra ~500 ml daca am nivelul la minim (portiune lata) completez un litru ... nivelul creste fix pe cele 2 puncte de reper prea plin ... unde motorul va consuma excesul de ulei inutil ... pana cand nivelul va intra in normal ...

De la ulei prea mult motorul se poate invata pe ulei ... asa mi-a fost spus wub.gif (referitor la ultima fraza)
papamuntz991
mda..am inteles mihai...ms...

bey maseax...raspunde frate...ce sti tu din teorie acolo?cine i-a predat?
micu
de la prea mult ulei motorul tau s-ar putea invata prin service-uri la schimb de semeringuri. Asa ca bagati ulei sa nu ajunga la MAX pentru ca face presiune pe semeringurile de la arbore!!!
mihai0070
pana sa se sparga semeringul de la arbore ... mai repede iese presiunea pe la joja ...
maseax
QUOTE(papamuntz991 @ 10 Apr 2007, 21:48)
ia zi frate cum asa teoretic?cine a predat?la ce facultate esti?

pe joja eu am liniuta de minim,o liniuta la cativa mm sub maxim si liniuta de maxim...
*


nu`s la facultate is la liceu si a predat profu (ing) de specialitate ( mecanic auto).cine altcineva putea sa predea?
bertro
exact, pe la joja iese. m-am trezit si eu luna trecuta cu o "pictura in ulei" pe interiorul capotei (si pe motor) dupa ce am turnat ulei ca gheorghe, fara sa fiu atent cat pun...
papamuntz991
la mine e la liniuta aia de sub maxim...la cativa mm sub maxim...dar mie oricum imi papa mult prea mult...si daia vroiam initial sa stiu cat sa completez...o sa revin sa va spun acum cat imi papa...ii fac consumu la ulei la cat de mult imi ia...
mihai0070
depinde ce ce scrie in cartea ta .. de exemplu l anova spune ca necesita interventie motoarele care mananca mai mult de 100 grame la 100 km deci 1 litru la 1000 km ... acum na fiecare cum stie masina ...
micu
pai tata la 1 litru la mie la 5-6 mii ai facut 2 schimburi si aa nu mai tre sa mergi numa sa schimbi filtru ca uleiu e tot timpu nou
papamuntz991
mie cred ca imi ia mai mult de 1L la mie...asta e...o sa ma uit si in cartea ei...dar eu nu am vazut asa ceva cand am mai rasfoito...nimic de interventie la motor in caz ca mananca mai mult de ....o sa ma uit mai atent poate gasesc(totusi a ta e mult mai noua frate).
ydaniel
nu e neaparat sa se sparga vreun simmering.ci poate iesi pe la capacul culbutorilor daca garnitura este slaba ...si prin multe alte locuri;)
papamuntz991
adevaru e ca imi trebuie stransa garnitura de la chiuloasa...o sa fac si operatiunea asta...sa gasesc pe cineva care stie(vrun mecanic:))...
ydaniel
cat dai:D?
papamuntz991
hai sa discutam pe privat nenea mecanicu' wink.gif
mihai0070
Si ce treaba are garnitura de chiuloasa cu mancatul de ulei ...? ai ulei in vasul de la apa blink.gif chiuloasa are treaba cu racirea ... trebuie stransa uniform ca sa se incalzeasca uniform ...casa poata realiza o racire uniforma .. tongue.gif
papamuntz991
acu macar am invatat si eu ce se intampla daca nu e bine stransa garnitura...deci trebuie s-o strang neaparat....ms
ANTIdacie
Am schimbat uleiul si am uitat ca m-am luat la vorba cu unul sa schimb si filtrul si am pus 3 l de ulei!Acum nivelul este peste max cu aprx 8 mm!
Am vreo posibilitate sa mai scot din el fara sa il golesc pe tot?Si daca da cum!
A si inca ceva am mers ceva cu el in aceste conditii!
einstein1984
Ai scos ceva fum nergu cat ai mers cu el asa, posibil sa se fi murdarit putin bujiile.
Ca sa scoti... slabesti busonul de golire cat sa inceapa sa se scurga si cand mai scade il strangi la loc.
Adrian_Boy
Desfaci un pic busonul, nu de tot, pui un lighean sa se scurga si te uiti cum curge cam 1-2 ore. Asa am facut si eu. Tot ca tine am patit, mai putin faza cu filtrul smile.gif
ANTIdacie
am schimbat acum filtrul!si sa vad cat o sa isi mai traga!
Faza si sper sa nu fie o prb ca am mers in conditiile astea cateva sute de km!
ydaniel
icon_mrgreen.gif
QUOTE(ANTIdacie @ 10 Dec 2007, 07:55)
Am schimbat uleiul si am uitat ca m-am luat la vorba cu unul sa schimb si filtrul si
*


daca vorbesti cu tufa:) hai lasa ca nu are nimica rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.