Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pleaca in socuri....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
codrin_ando
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Plec de pe loc cu viteza I normal.Apoi daca nu schimb a II a si o las in frana de motor sa ajunga cam pana la 1000 1300 rpm, cand dau din nou sa accelerez smunceste parca ar avea un fel de "prag" ca sa zic asa. Daca trece de el se accelereaza frumos de pe la 1500 rpm in sus. La fel face si in viteza 2 cand o las in frana de motor....Trebuie sa apas foarte fin acceleratia ca sa nu smunceasca.
Printr-a 5 nu mai face.

Inclin sa cred ca e ceva de la carburator(2 corp), pentru ca are anumite perioade cand face (acum e mai des). Nu am umblat la surubul de progresiune sau la altceva, singurul pe care l-am mai desfacut sau strans (nu mai tiu minte tongue.gif ) e cel de reglaj CO din talpa, din spate, dar m-am ghidat dupa tutorialul de pe club OLCIT de reglaj la carburatoarelor duble.
Carbul a fost curatat in intregime si merge perfect in rest..si e relativ nou.

Am mai schimbat si ambreiajul (kit complet), dar mai facea treaba de mai sus si cand eram cu ambreiajul vechi.
Si aprinderea e noua si e full BOSCH. CE SA FIE???
cristidb
Amestec prea sarac pe progresiune sau economizor care nu-si face treaba.
paulica
Ia vezi tu sa nu ia aer pe la frâna. Verifica tot , de unde iese furtunul ala din capacul de la culbutori si pâna la corpul pompei de frâna.
cristidb
Cand trage aer fals merge foarte urat la relanti sau chiar se opreste.
codrin_ando
Furtunul care duce la servo nu e de pe capacul de culbutori ci de pe galeria de admisie, dar nu prinde aer pentru ca am schimbat servo ca avea membrana fisurata, furtun si supapa din capat.

Economizorul cum se poate regla, sau progresiunea dar fara sa umblu la surubul din fabrica care e astupat??
C a t a l i n
Și eu am aceeași problemă de câteva zile...
La mine dispar eventualele cauze legate de carburator, întrucât e pe injecție...

Părerea mea este că toate sfaturile date până acum pică...De aer fals nu cred că poate fi vorba, ar face urât și ralantiul. Întradevăr furtunul de servo pleacă din admisie.

Eu am suspectat benzina, nu e de la ea...
Apoi am zis că poate am vreun suport al motorului sau cutiei rupt, nu e...
Am verificat pompa de benzină, am schimbat filtrul de combustibil...
Am curățat injectorul...

Au mai rămas de testat bujiile, fișele și bobinele...
codrin_ando
Nu cred ca aprinderea ar fi o problema, cel putin la mine pentru ca e schimbata recent, si zic eu e de calitate. Daca ar fi ceva legat de alimentare sau de aprindere la mine ar trebui sa faca si la vitezele superioare gen 4a 5a, dar e mai cuminte aici....o fi de la plaja de turatii de la vitezele respective.
Totusi inclin sa cred ca ar fi ambreiajul pentru ca fiind nou trebuie ca discul sa se "aseze" bine pe placa de presiune care e tot noua. Acum astept sa vad la drumuri mai lungi daca nu isi va da drumu la acel "prag".

Oricum orice parere e binevenita!!
mihai0070
Verifica cursa pedalei de acceleratie ... si la mine face la fel dar eu stiu sigur ca de acolo este ...
C a t a l i n
La mine am rezolvat biggrin.gif

Era de la o fișă, care se oxidase la contactul cu bujia, și nu mai închidea circuitul mereu...

Repet, simptomele în cazul meu erau exact cele descrise de tine, în aceleași trepte de viteză, și la aceleași turații...
Eu zic că merită să verifici bujiile și fișele...
gabi1
Ce am observat eu la motorul asta de 1557cc este ca nu prea ii plac bujiile de orice fel,daca s-ar putea fara ar fi ok radmasa.gif .Vreau sa spun ca mai toata lumea da vina pe carburatorul dublucorp cand de fapt alta e cauza.Am schimbat si eu bujiile,acum cateva mii km.Vreau sa va spun ca nu am crezut ca poate sa aiba un ralanti asa frumos si sa permita niste reglaje atat de fine,pur si simplu te jucai cu avansul de ziceai ca de fapt trageai de cablul de acceleratie,fara rateuri sau alte balbaieli,reglajul amestecului de ralanti mergea perfect ca la carte.Din pacate distractia a tinut sub 500km,rateurile au inceput sa reapara,mai putin bineinteles,dar acum dupa aproape 6000kmde cand le-am schimbat parca fac tot mai urat.

P.S. avansul sa nu fie mai mic fata de reperele de pe cutia de viteze,un pic mai mare e ok,altfel iar incepe sa dea in nas.
mihai0070
Nu vreau sa deschid o discutie pe tema carb de 1600 dar mie pur si simplu imi sta in gat ... si este ca o sugativa ... de cand am pus pe cel de 1400 am curaj sa plec la drum lung fara sa ma gandesc ca poate se infunda sau raman fara benzina sad.gif ... cu bujiile ai perfecta dreptate ... am schimbat si eu bujiile cam acum 3000 km si merge mai prost decat inainte ...de vina bujiile ... dar le mai las putin ... si le schimb iar ... ( de data asta iau ce zice cartea biggrin.gif )
undertacker_ejay
la mine facea la fel si am rezolvat problema.era de la o fisa.am schimbat si bujiile si treaba e buna.poate si la tine e la fel wink.gif
codrin_ando
Am reglat cursa la pedala de acceleratie si parca merge mai bine dar tot parca mai are acel hop, dar se simte mai putin pentru ca e pedala mai moale acum
Fisele sunt noi de alea siliconice. Cu cele vechi de Urziceni arunca curent cu gaeleata intr-o parte si in alta.
mihai0070
Cursa pedalei cum ai reglat-o ... din prinderea cablului de pe capacul culbutori sau din carburator ...
apollo
aici nu poate fi si cablul de vina?

eu ca sa evit aceasta problema am turnat cu o seringa cu ac ulei pe cablu.

vezi sa nu agate pe undeva.uitate si pe sub pedala pe acolo.
codrin_ando
Pedala am reglat-o relativ simplu. Am inlocuit siguranta aia de pe cilindru de plastic care se afla pe capac la culbutori cu un colier la dimensiune.Astfel pot sa o reglez chiar si dupa ce se termina canalele in care ar fi trebuit sa stea siguranta.La mine am asezat pedala de acceleratie astfel incat sa stea la egalitate cu frana si ambreiajul, nici prea sus pentru ca la drum lung e foarte obositor,nici prea jos pentru ca nu se deschide carbu la maxim, lovind podeaua
Cand aveam carbu mono puteam regla si din surubul lui specific, astfel incat sa nu stea cablul in tensiune, pentru ca la decelerari ramnea accelerat si doar daca bagam piciorul sub pedala de acceleratie si il ridicam cobora la relanti. La asta dublu doar din cilindru de plastic pot regla.....sau exista si alta metoda si nu stiu??

A si inca ceva: am scos si arcul de revenire al clapetei care se pride de caroserie ca la berline(obisnuit ca la vechiul carb), si am o pedala mult mai moale.


Dar parca tot mai are un mic hop!
mihai0070
Acum 20 min am regalt si eu cursa pedalei de acceleratie tot din cauza hoputilor evervante ... reglarea am facut-o de pe capac culbutori ... am carb de 1400 si cablul clasic de dacie ... dar inainte de a prinde cablul in cele doua locasuri am bagat cu seringa si ac (mi-a mancat sufletul cat de greu merge ) si am injectat pe cablu ulei de cutie T90 mai am un rest de 300 grame prin portbagaj si il folosesc pe ici pe colo ... si pot spune ca merge brici ... este moale si joasa si pana la podea am 5300 ture (deci am si limitator biggrin.gif ) pe langa cel vocal ...navastamea tongue.gif
cristidb
Eu tot nu inteleg cum poate elimina reglarea cursei acceleratiei mersul in suturi al motorului. blink.gif In momentul in care cablul agata inseamna ca s-au rupt sarme din el si trebuie schimbat oricum.
mihai0070 in gol cu pedala la podea ar trebui sa treci cu mult de 5300 ture. Daca in gol se tureaza doar pana la 5300 ture in treapta a 5-a nu o sa mai treci de 2500. 5000 ture in gol inseamna clapeta deschisa mai putin de jumatate.
mihai0070
Stiu am mai strans putin cablul de la acceleratie si acum in gol ajung la 7000 ... deci este ok acum ... hai sa iti spun dece cablul de acceleratie are treaba cu mersul in hopuri ... pai am schimbat cablul si asta nou are arcul acela care se prinde (cu cleme) de panoul parafoc foarte moale ... si cand apasam acceleratia aveam o cursa de cel putin 3 cm goala (pana acel arc ajungea sa atinga panoul) acum daca am lasat pedala mai jos si este mai moale ... arcul nu se mai tensioneaza si sta fix ... si in momentul in care ating pedala se tureaza imediat ... inainte pana ajungeam sa turez motorul si sa il stabilizez mergea in hopuri ... la apasare ... arcul se tensiona si aveam cursa falsa la fel si la ridicare ... mai intai se detensiona arcul si pe urma cablul si nu stiam dece apasam pedala si nu accelera sau rigicam piciorul si nu se oprea din acceleratie blush.gif
cristidb
Arcul ala ar trebui sa fie destul de tare. Scopul lui este sa previna deteriorarea carburatorului cand cablul este prea strans si pedala de acceleratie apasata la maxim.
In mod normal acceleratia se regleaza asa: Se apasa pedala la maxim si de fixeaza camasa cablului incat clapeta de acceleratie sa fie deschisa complet. Daca e mai slab niciodata nu se va deschide complet clapeta iar daca e mai strans forteaza inutil axul carburatorului.
codrin_ando
Nu prea inteleg cu e cum e cu arcul asta. La mine nu are cursa falsa cablul iar cand apas la maxim sa se deschida ambele camere completmai ramane putin spatiu sub pedala exact cat sa se miste presul libersi sa nu blocheze cursa pedalei. Nu am mers niciodata pana acum cu pedala in podea pentru ca deja la jumatea cursei ma arunca in scaun(glumeam! radmasa.gif ) Dar nu am simtit nevoia sa accelerez asa de tare. Cum se poate deteriora carburatorul daca e deschis la maxim????Sau nu am inteles eu bine?

La mine cele trei pedale se afla in linie, nici una nu e mai sus sau mai jos ca cealalta. E bine?
apollo
"La mine cele trei pedale se afla in linie, nici una nu e mai sus sau mai jos ca cealalta. E bine?"


Inseamna ca esti micut tu.

Din cate am vazut si stiu , pedala de frana e la aceeasi inaltime ca pedala de ambreiaj.

Pedala de acceleratie e cea mai joasa.

"iar cand apas la maxim sa se deschida ambele camere completmai ramane putin spatiu sub pedala exact cat sa se miste presul libersi sa nu blocheze cursa pedalei"

Stiam ca pedala trebuie sa se opreasca in ceva.La tine mai ramane si loc liber sub pedala.
In ritmul asta o sa cedeze acel ax de la acceleratie care deschide ambele camere.

Iti dai seama ca atunci cand tu apesi mai tare acceleratia, adica pana la fund, daca carburatorul nu s-ar fi tinut in 4 prezoane , l-ai fi smuls de acolo smile.gif
C a t a l i n
La mine pedala de accelerație are un cui pe ax, și acel cui opritor atinge un dop de plastic din podea...tocmai pentru a preîntâmpina suprasolicitarea axului...
apollo
exact Catalin.

La mine nu stiu exact cum e, dar atunci cand calc tare pedala, ea se opreste in ceva si daca insist si tot apas tare pe pedala se indoaie pedala, dar nu afecteaza carburatorul.
e tot un opritor dar nu am stat sa urmaresc exact tot sistemul, ca nu prea m-a interesat
mihai0070
La mine nu stiu nimic de opritor dar nu am reusit sa ajung la blana cu pedala ... rolleyes.gif
codrin_ando
Eu nu am cui sad.gif si nici ceva prin podea, nici macar din fabrica nu avea. Dar poate ca forma pedalei ajuta la nesolocitarea axului carbului, in sensul ca loveste in panoul dinspre motor, avand o parte dreapta acolo sau ceva de genul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.