Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ma despagubeste CASCO daca...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
george_slz
Am patit o pana de cauciuc! Mi-a intrat un cui in anvelopa, iar cuiul a fost de dimensiuni mici(inca e in anvelopa pt a proba cele spuse) si aerul a iesit usor din cauciuc...pana a ajuns pe janta. Insa cauciucul fiind "carnos" nu s-a simtit pana, mai am si isonorizarea masinii, plus un pic de zgomot din difuzoare....nu mi-am dat seama ca rulam cu 80 km/h cu cauciucul pe janta, decat dupa ce mi-a atras atentie un cetatean de etnie roma(sa ii traiasca familia).
Si anvelopa s-a distrus astfel sad.gif .
Ce ma roade pe mine, e faptul ca s-a scumpit acel tip de anvelopa si ma costa cam 300 RON.....
Poate asigurarea mea full CASCO de la Asirom sa ma despagubeasca?!
danyoan
asta-i buna, m-ai dat pe spate cu povestea ta biggrin.gif , si ce ai mai vrea sa iti mai faca casco, sa iti completeze si apa pentru spalat parbriz? radmasa.gif
mister
Daca janta nu este lovita nu te despagubeste.
tarzy
solutia - un baros mai mare
Tudor
Din cate spui tu, sunt sigur ca anvelopa prezinta urmele clare si vizibile ale rularii dezumflate. Foarte improbabil ca un inspector de daune sa creada altceva, indiferent daca e lovita sau nu janta. Ipotetic, chiar si cu janta lovita, iti va spune ca trebuia sa opresti imediat ce "ai luat groapa" ce ti-a indoit janta, nu sa rulezi in continuare (obligatie contractuala de a limita pagubele), ca anvelopa e distrusa datorita rularii in continuare nu datorita loviturii si ar da de despagubit doar janta.

Opinia mea este sa te resemnezi si sa iti cumperi o anvelopa noua, eventual poti sa-ti iei una mai ieftina pe rezerva si sa pui anvelopa de pe rezerva pe roata folosita.
mister
Tudor, iti spun din surse sigure. Daca janta a fost lovita si deformata, nimeni nu te poate condamna ca n-ai oprit in urmatorii metri. Nu mi-am dat seama si am mers pe pana, dar janta este deformata si se poate constata asta. Oricum, cand te duci la politie pentru declararea incidentului, trebuie sa spui adresa unde s-a intamplat. Deci....atentie mare!
george_slz
Mai bine imi bag picioarele si gata!
guliver
Scuze de off. dar ma roade curozitatea: ce anvelopa ai de 300 ron?
george_slz
Pirelli winter carving 165 65 r14.
Am intrat pe un site de vanzari..si aia aveau anvelopa la 290 RON sau 240RON pt 4 bucati. Altii nu mai au asa ceva in depozit.
Eu cand le-am luat acum aproape 2 ani, tocmai intrasera pe piata si aveau niste preturi mai rezonabile(si datorita montajului si echilibratului gratis).
sharkky
Eu zic sa cauti o bordura ... si sa iei un ciocan ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.